Sprzęt

Strona główna Sprzęt Dyski twarde
Seagate Barracuda 2TB

Seagate Barracuda 2TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 2.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 2000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate Barracuda Pro 1TB

Seagate Barracuda Pro 1TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 2.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 1000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate BarraCuda 2TB

Seagate BarraCuda 2TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 3.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 2000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate BarraCuda 3TB

Seagate BarraCuda 3TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 3.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 3000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate BarraCuda 4TB

Seagate BarraCuda 4TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 3.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 4000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate BarraCuda 8TB

Seagate BarraCuda 8TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 3.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 8000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate BarraCuda 2TB

Seagate BarraCuda 2TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 3.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 2000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate Barracuda 3TB

Seagate Barracuda 3TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 2.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 3000 GB, Interfejs: Serial ATA III

Seagate Barracuda 4TB

Seagate Barracuda 4TB

Dyski twarde

Producent: Seagate, Format szerokości: 2.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 4000 GB, Interfejs: Serial ATA III

WD Blue 500GB

WD Blue 500GB

Dyski twarde

Producent: WD, Format szerokości: 2.5 cala, Typ: magnetyczny, Pojemność: 500 GB, Interfejs: Serial ATA III

Dyski twarde

Wybierając dysk twardy do komputera już na początku warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy typowymi dyskami talerzowymi (HDD), a dyskami półprzewodnikowymi (SSD).

  • Dyski talerzowe (HDD) to klasyczne dyski, w których dane zapisywane są na wirującym talerzu. Ich pojemności sięgają kilku, a nawet kilkunastu terabajtów (tysięcy gigabajtów) i są stosunkowo tanie, jednak nie są pozbawione wad. Dyski takie są podatne na fizyczne uszkodzenia (ze względu na ruchome części), podczas pracy słychać działanie głowicy i silnika, a osiągana wydajność nie należy do najwyższych. Współczesne dyski talerzowe do komputerów domowych są podłączane za pomocą portu SATA-III.
  • Dyski półprzewodnikowe (SSD) to dyski tylko z nazwy, bowiem nośnikiem pamięci są tutaj pamięć flash. W przeciwieństwie do klasycznych dysków nie ma tu więc ruchomych części, przez co wzrasta wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia, a głośność podczas pracy maleje do zera. Dyski SSD oferują znacznie lepszą wydajność od HDD. Niektóre parametry, takie na przykład jak liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę czy czasy dostępu do danych są o rząd wielkości lepsze. Zastosowanie dysku SSD pozwala znacznie przyspieszyć ładowanie systemu czy aplikacji, jednak wiąże się z dużo wyższymi kosztami. W przybliżeniu za równowartość dysku SSD o pojemności 120 GB można kupić dysk HDD o pojemności 1000 GB. Dyski SSD występują zarówno w klasycznej obudowie i wówczas podłączane są przez interfejs SATA-III, ale także w formie niewielkich płytek montowanych bezpośrednio na płycie głównej ze złączem M.2. W tym przypadku osiągalne są dużo wyższe transfery.

Ze względu na dużą różnicę w cenie pomiędzy dyskami HDD a SSD, do komputerów domowych przeznaczonych do multimediów zwykle proponuje się zastosować dwa nośniki: stosunkowo niewielki SSD na potrzeby instalacji systemu oraz dodatkowo HDD na przykład na potrzeby przechowywania dużej liczby zdjęć. Instalacja systemy na SSD zagwarantuje wysoką wydajność komputera, zaś dodatkowy dysk talerzowy zapewni miejsce na więcej danych. W przypadku komputerów przenośnych często spotykana konfiguracja to na przykład 240 GB (SSD) + 1 TB (HDD).

Jeśli składany komputer będzie wykorzystywany wyłącznie do pracy biurowej, gdzie szybkość pracy systemu nie gra dużej roli, by zaoszczędzić, można zdecydować się wyłącznie na dysk talerzowy. Z drugiej strony, jeśli użytkownik nie wymaga dużo miejsca na dane (bo na przykład zdjęcia przechowuje wyłącznie w chmurze lub na serwerze NAS), za podobną kwotę można nabyć niewielki dysk SSD na przykład o pojemności 120 GB, który być może i tak nie zostanie nigdy zapełniony, ale za to przyspieszy ładowanie systemu i programów.

Zaawansowani gracze, którzy oczekują najwyższej wydajności powinni rozważyć zakup dysków SSD o dużej pojemności. Dzięki temu na szybkim nośniku znajdzie się nie tylko system, ale również pliki gier (które zajmują dzisiaj dziesiątki gigabajtów), co jest niezbędne, by osiągnąć maksymalną wydajność.