Dzieci, nastolatki i gry wideo. Rząd radzi rodzicom, jak uniknąć zagrożeń

Dzieci, nastolatki i gry wideo. Rząd radzi rodzicom, jak uniknąć zagrożeń

fot. Pexels
fot. Pexels
13.04.2021 15:29, aktualizacja: 06.03.2024 21:56

Gry wideo stają się coraz popularniejsze i dzisiaj trudno jest znaleźć dziecko czy nastolatka, którego ten temat nie interesuje. Gry stały się również o wiele łatwiej dostępne, o czym świadczy coraz większa popularność tytułów mobilnych - na smartfony czy tablety.

Gaming jednak wciąż budzi wiele sprzecznych emocji, zwłaszcza wśród rodziców. Należy jednak pamiętać, że gry cyfrowe mogą wiele nauczyć i być fantastyczną rozrywką, o ile odpowiednio będziemy ją dawkować.

”[Gry cyfrowe] pomagają zdobywać praktyczne umiejętności, rozwijać pasje, wzmacniać kompetencje społeczne, a czasami budować wieloletnie przyjaźnie”, wyjaśnia Marta Witkowska, ekspertka NASK w materiale przygotowanym na zlecenie rządu.

Ciemna i jasna strona gamingu

”Gry cyfrowe często są też postrzegane jako „zjadacze czasu”, bierna, ogłupiająca, a nawet niebezpieczna rozrywka. Tymczasem mogą też być świetnym treningiem dla mózgu. Ułatwiają nabycie wielu umiejętności i rzetelnej wiedzy. Pomagają rozwinąć kreatywność i kompetencje społeczne. Kluczowe jest jednak, by korzystać z nich w przemyślany sposób”, dodaje autorka poradnika.

Z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że gry, mogą mieć również ciemniejszą stronę i dlatego rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę na treści gier, sposób i czas, jaki ich dziecko spędza na graniu, ostrzega ekspertka. Jak w przypadku każdej rozrywki, należy zrównoważyć czas, jaki spędzany jest na grach, szkole czy innych obowiązkach.

Warto również pamiętać, że gry online pozwalają dzieciom na kontakt z nieznajomymi. Mogą być także narażone na cyberprzemoc, oszustwa oraz ukryty w grach hazard. Jednak jeśli opiekunowie podejdą świadomie do tematu gamingu, ich pociechy mogą tylko na tym zyskać.

[facebook=https://www.facebook.com/Polygamia/posts/10157708286296850]

Bezpieczny gaming

Ekspertka NASK zwraca uwagę na kilka rzeczy, o których powinni pamiętać rodzice i opiekunowie, jeśli chcą, by gry wideo były bezpieczną i rozwijającą formą spędzania czasu dla ich pociech. Oto najważniejsze zagadnienia, o których należy pamiętać, by wiedzieć, kiedy zareagować.

Dowiedzcie się więcej o grach, w które grają wasze dzieci - już sam opis tytułu będzie bardzo pomocny, ale jeśli zależy wam na dokładniejszych sprawdzeniu rozgrywki, to w sieci znajdziecie wiele materiałów wideo, gdzie inni gracze pokazują, jak wygląda gra. Nagrania z rozgrywek znajdziecie zarówno w serwisie YouTube, jak i np. na Twitchu. Porozmawiajcie z dzieckiem, co przyciąga je do gier - “może to być bicie rekordów, potrzeba odstresowania się, nieśmiałość w świecie offline, jak również zabawa z przyjaciółmi”, zauważa ekspertka. Poznając, co ma największą wartość dla dziecka, będzie nam łatwiej pomóc mu realizować swoje pasje również poza grami. Ustalcie zasady - chociaż gry, podobnie, jak każde inne hobby, może być dla dzieci i nastolatków bardzo ważne, to nie może wpływać na inne aspekty ich życia. Należy ustalić zasady zarówno dotyczące czasu spędzanego na grach, jak i również finansowej strony tej rozrywki, np. poprzez wyznaczenie miesięcznych kwot, jakie dziecko może przeznaczyć na gry. Zagrajcie wspólnie - to może być świetna okazja do spędzenia ze sobą dodatkowego czasu, ale również umożliwi wam rozmowę na tematy poruszane przez gry. Niewykluczone, że również opiekunowie znajdą w grach pozytywne elementy, które ich zaskoczą i pozwolą się odstresować i zrelaksować.

Gry są coraz powszechniejsze i nawet zaczęły pojawiać się w szkołach. Dlatego nie uda nam się całkowicie przed nimi “uchronić” dziecka, ale możemy zrobić dużo, by gaming stał się bezpieczną i bezstresową formą rozrywki. Jeżeli szukacie więcej informacji na ten temat, zachęcamy was do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez rząd w ramach kampanii “Nie zagub dziecka w sieci”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)