Dzieci podbijają cyberprzestrzeń

Strona główna Aktualności

O autorze

Liczba młodych Europejczyków z dostępem do Internetu wzrosła w ciągu ostatniego roku o jedną trzecią. Według raportu firmy Nielsen/NetRatings, już przeszło 13 milionów nastoletnich mieszkańców naszego kontynentu korzysta z Sieci. Pod względem liczebności dzieci z dostępem do Internetu, niekwestionowanym liderem jest Wielka Brytania. W tym kraju jest aż 4,5 miliona niepełnoletnich Internautów. Przed 12 miesiącami ten wskaźnik wynosił poniżej 3 milionów. Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajmują Niemcy (3 mln osób) i Francja (1,5 mln).

"Z naszych obserwacji wynika, że z Internetu korzystają coraz częściej całe rodziny" - mówi analityk Tom Ewing. "Prawdopodobnie jest to związane z popularyzacją łącz szerokopasmowych. Opłaty za Internet nie są uzależnione od czasu dostępu, więc rodzice chętniej pozwalają dzieciom na eksplorację Sieci".

Co ciekawe, najszybszy wzrost notowany jest w grupie najmłodszych Internautów - dzieci poniżej 12 roku życia. Eksperci pamiętają o edukacyjnym potencjale Internetu, przypominają jednak o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą niekontrolowany dostęp nieletnich do Sieci. Biorąc pod uwagę, że wzrost liczby najmłodszych Internautów ściśle koreluje z popularnością łącz szerokopasmowych, należy uznać że polskie dzieci są w tym sensie jednymi z najlepiej chronionych w Europie. Według ostatniego raportu Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej ITU w naszym kraju dostęp do szybkich łącz posiada bowiem zaledwie 0,03 osoby na 100 mieszkańców...

© dobreprogramy
s