reklama

Dziecko ma godzinkę? Z Minecraftem nauczy się podstaw programowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

To dobrze, że Microsoft nie siedzi na wykupionym przez siebie Minecrafcie, ale próbuje markę rozciągnąć w różnych ciekawych kierunkach. Z jednej strony tytuł służy choćby do promocji rozwiązania HoloLens firmy, a z drugiej ogólnoświatowy fenomen został też zaprzęgnięty do pracy dydaktycznej. W ramach programu Godzina kodowania pojawiły się lekcje mające na celu przybliżyć technologię JavaScript na przykładzie gry.

Jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z inicjatywą Code.org, teraz także wspieraną dodatkowo przez Redmond, wystarczy wiedzieć, że chodzi o interaktywne kursy online, uruchamiane bezpośrednio w przeglądarce. Zostały one opracowane przede wszystkim z myślą o najmłodszych użytkownikach komputerów. Wraz z postaciami z filmów Disneya, z Minecrafta, Gwiezdnych wojen czy na przykładzie Flappy Bird poznają one podstawy programowania. Strona obejmuje również dłuższe kursy dla starszych dzieci.

Świeżo otworzone lekcje z Minecraftem wzorowane są na tych wcześniej dostępnych, aby zachować spójność systemu nauczania. Nie wskakujemy tutaj w trybie FPP do kanciastego świata, by zamiast z różnorakich bloczków budować go z linijek kodu. Dostajemy przejrzyście ułożone okna z podglądem określonej sytuacji z gry z lewej strony oraz komendami z prawej, które należy przenosić i łączyć w ciągi w głównym oknie edytora, żeby wykonać konkretne zadanie. Pod prostymi poleceniami, np. przejścia z miejsca w miejsce, kryje się kod JavaScript, który można potem podejrzeć.

Po ukończeniu wszystkich zadań, mały programista już w trybie dowolnym dostaje możliwość wypróbowania wszystkiego, czego się przez kurs obmyślony na godzinkę nauczył. Na własną rękę wykaże się tutaj znajomością działania prostych poleceń, pętli oraz wyników następstw zdarzeń, a potem sprawdzi, jak od strony programistycznej to faktycznie wygląda. Wspaniała, bardzo motywująca rozrywka, która nie irytuje, a nawet uspokaja. W tle przygrywa bowiem magiczna muzyka znana z prawdziwego Minecrafta.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić