Dzięki Fundacji Billa Gatesa mikroczip do sterowania kobiecą płodnością trafi na rynek już w 2018 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

W kraju, w którym kwestia nawet najprostszych środków kontroli urodzeń wywołuje wciąż kontrowersje, takie rozwiązania techniczne mogą wydać się czystym science fiction. Wcześniej czy później musiało jednak do tego dojść. Wspierany przez Fundację Billa i Mirandy Gates startup MicroCHIPS czeka na zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, by rozpocząc testy kliniczne wszczepianego pod skórę czipu, który może okazać się przełomem w antykoncepcji na miarę lateksowej prezerwatywy czy pierwszej pigułki hormonalnej.

Zaprojektowane przez badaczy z MicroCHIPS urządzenia znalazły już medyczne zastosowanie w terapii osteoporozy u kobiet po menopauzie, za pomocą teryparatydu, syntetycznego odpowiednika ludzkiego parathormonu, służącego do pobudzania procesu tworzenia się kości. Normalnie lek podawany jest w postaci codziennych podskórnych zastrzyków. Próby kliniczne mikroczipu, których wyniki przedstawiono w prestiżowym periodyku Science and Translational Medicine, uznano za sukces – pacjentki otrzymywały regularnie lek w bezbolesny sposób, z kinetyką bliską tradycyjnym zastrzykom, jednak o znacznie mniejszej różnorodności dawek.

Teraz mikroczip o rozmiarach 20x20x7 mm, wprowadzany pod skórę w trakcie operacji pod miejscowym znieczuleniem, ma zostać wykorzystany jako urządzenie do kontroli płodności u kobiet. Wersja antykoncepcyjna może być aktywna przez nawet 16 lat, wyzwalając dzienną dawkę 30 mg lewonorgestrelu. To środek hamujący owulację i utrudniający migrację plemników w drogach rodnych, wykorzystywany obecnie w szerokim zakresie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym także w tzw. pigułkach kryzysowych, takich jak np. dopuszczony do obrotu w Polsce Postinor.

Dawka substancji wydzielana jest po stopieniu impulsem energii elektrycznej zaworu z tytanu i platyny. Elektronika czipu pozwala na zdalne sterowanie częstotliwością dozowania i wielkością dawki przechowywanej w nim substancji , dzięki czemu możliwe ma być precyzyjne kontrolowanie kobiecej płodności.

Zastosowane w układzie rezerwuary mają być kompatybilne z wieloma stosowanymi już w medycynie systemami telemetrii, czujnikami i mikroprocesorami. Możliwe jest także pasywne kontrolowanie wydzielania substancji bez stosowania jakiejkolwiek elektroniki – wówczas stosowany jest chemiczny zegar, wykorzystujący zjawisko rozkładu zawierających aktywny składnik polimerowych kanalików w czasie.

Według MicroCHIPS wszczepiane środki antykoncepcyjne pojawią się na rynku w 2018 roku. Badacze twierdzą, że do dopracowania pozostały jeszcze kwestie takie, jak szyfrowanie komunikacji między mikroczipem a sterującymi z nim z zewnątrz urządzeniami, ale w podstawowych założeniach wszystko działa już tak, jak powinno.

Społeczne konsekwencje tego wynalazku mogą jednak sięgać o wiele dalej, niż wydaje się samym wynalazcom, zarówno w zakresie męsko-damskiego pożycia płciowego, jak i kontroli nad populacją. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, w której kobietom wszczepia się takie czipy pod przymusem, a kontrolę nad dawkowaniem lewonorgestrelu sprawuje odpowiedni urząd.

© dobreprogramy
s