Dzięki Kaspersky Lab ofiary szyfrujących pliki robaków uwolnią dane za darmo

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla ofiar robaków szyfrujących dane, a następnie żądających okupu za ich uwolnienie – wydanie kluczy szyfrujących. Dzięki staraniom ekspertów z Kaspersky Lab oraz holenderskich prokuratorów, udało się zlokalizować i wydobyć wszystkie klucze szyfrujące CoinVaulta oraz Bitcryptora, szkodników, które tak bardzo dały się we znaki tysiącom ofiar na całym świecie.

W ten sposób udało się zamknąć sprawę, o której pisaliśmy już w kwietniu. Wtedy to udało się przejąć jeden z serwerów dowodzenia i kontroli CoinVaulta, na którym znaleziono kilkaset kluczy szyfrujących i bitcoinowe portfele, na które ofiary wpłacały okup. Kaspersky Lab uruchomił wówczas usługę Ransomware Decryptor, poprzez którą można było próbować odszyfrować swoje dane z wykorzystaniem zdobytych kluczy. Niestety, szansa na powodzenie nie przekraczała kilkunastu procent, większość kluczy pozostawała w rękach cyberprzestępców.

Kilka miesięcy później holenderskiej policji udało się jednak aresztować dwóch mężczyzn stojących za atakami – i najwyraźniej zdobyte wówczas informacje pozwoliły namierzyć resztę wykorzystywanej przez CoinVaulta infrastruktury. Nie tylko zresztą przez tego robaka, ale też przez jego ulepszoną nową wersję, Bitcryptora, który trafił do Sieci po kwietniowym przejęciu serwera CoinVaulta. Łącznie odzyskano ponad 14 tysięcy kluczy, używanych przez oba szkodniki. Wszystkie zostały wgrane do Ransomware Decryptora, więc jeśli wciąż macie jakieś zaszyfrowane przez te szkodniki dane, to możecie je odzyskać za darmo.

Tak oto pomyślnie kończy się historia tych akurat szkodników, niestety jednak nie całego ransomware. Ofiary innych szyfrujących dane szkodników, wciąż są na przegranej pozycji, nie udało się dotąd znaleźć żadnej słabości, którą można by było obrócić przeciwko cyberprzestępcom. Niedawno samo FBI przyznało, że jest bezradne i radzi ofiarom, by jeśli zależy im na danych, to zapłaciły okup.

Jednego można być pewnym – ofiary nie zostaną oszukane, pieniądze nie przepadną, cybeprzestępcy dbają o jakość działania swoich usług deszyfrujących, oferując nawet linię pomocy technicznej dla wpłacających. Trudno im się dziwić, skoro biznes to nadzwyczaj lukratywny. Cyber Threat Alliance ocenia, że jeden z popularniejszych robaków ransomware, CryptoWall v3, zaatakował setki tysięcy użytkowników na całym świecie, powodując straty przekraczające już ponad 325 mln dolarów.

© dobreprogramy