Dzięki programistom CodeWeavers uruchomimy Microsoft Office 2013 na Linuksie i Maku

Strona główna Aktualności

O autorze

Deweloperzy z firmy CodeWeavers, znanej przede wszystkim z rozwijania umożliwiającego uruchamianie aplikacji z Windows na Linuksie i OS-ie X programu CrossOver, pochwalili się swoją niekończącą się walką z błędami i tym, co udało im się osiągnąć w opracowywanej właśnie wersji 15. Zapowiada się ono na prawdziwą rewolucję – użytkownicy Linuksa i OS-a X będą mogli wreszcie, bez kupowania licencji na Windows, restartów czy zabawy z maszynami wirtualnymi uruchomić na swoich komputerach Microsoft Office 2013.

Wśród problemów zgłaszanych przez użytkowników aktualnie sprzedawanego CrossOver 14.1 zgłaszano przede wszystkim awarie ogromnie popularnych gier białoruskiego studia Wargaming. W World of Tanks ostatnia aktualizacja 9.9 doprowadziła do gwałtownego spadku wydajności, zaś w World of Warship użytkownik widział jedynie czarny ekran. Problemy rozwiązano łatkami dla Wine, które na razie dostępne są tylko w ramach CrossOver, ale już niebawem zostaną przekazane do opensource'owego projektu celem dalszych testów i sprawdzenia, czy nie zaszkodzą działaniu innych aplikacji. Zgłoszono także do Apple usterki związane z uruchamianiem CrossOvera na najnowszej OS X, tj. 10.11 El Capitan i naprawiono niewłaściwe zachowanie Microsoft Office 2010 w środowisku GNOME w konfiguracjach dwumonitorowych.

To jednak drobiazgi w porównaniu do tego, co zrobiono w CrossOver 15 i wykorzystywanej w nim wersji Wine. Jest ono już w stanie uruchomić jeden z najbardziej skomplikowanych pakietów oprogramowania dla Windows, tj. Microsoft Office 2013. Przede wszystkim w Wine znalazła się kompletna implementacja DirectWrite, interfejsu programowania za pomocą którego Windows realizuje take zadania jak układanie layoutu tekstu, formatowanie tekstu, wykorzystanie zaawansowanej typografii, renderowanie fontów z podpikselowym antyaliasingiem czy sprzętowa akceleracja tych zadań. Niestety jej wprowadzenie popsuło działanie klienta Steam i kilku innych pozycji, więc jeśli nie uda się tego naprawić do czasu wydania CrossOver 15, trzeba będzie tworzyć specjalne konfiguracje z różnymi wersjami Wine, by obsłużyć jednocześnie te popularne programy.

Do Wine dołączono także implementację Direct2D, microsoftowego API do grafiki dwuwymiarowej i wektorowej, odpowiedzialnego za renderowanie tekstu ClearType, rysowanie i wypełnianie krzywych, figur i bitmap, operacje na figurach i renderowanie do warstw pośrednich – oczywiście z wykorzystaniem sprzętowej akceleracji.

Te właśnie zmiany pozwoliły na przynajmniej uruchomienie Office 2013, choć za wcześnie, by mówić o sukcesie, aplikacje pakietu szybko się zawieszają. Uzyskanie stabilności ich pracy jest jednak głównym celem dla CrossOvera 15, którego wydanie spodziewane jest na jesień. Póki co CrossOver 14 dostępny jest w sprzedaży w cenie 49,95 USD, ze strony producenta można pobrać także 14-dniową wersję testową. Jeśli ktoś szuka darmowej alternatywy dla CrossOver na Linuksa, to polecić możemy PlayOnLinux. Nie jest on tak wygodny w użyciu, nie zapewnia profesjonalnego wsparcia, nie dostaniemy też (przynajmniej od razu) wszystkich łatek do Wine tworzonych przez CodeWeavers, ale lista obsługiwanych przez niego gier i aplikacji jest niewiele gorsza od tego, co znajdziemy w komercyjnym rozwiązaniu.

© dobreprogramy
s