Dzięki rosyjskiemu emulatorowi uruchomimy klasyczne gry dla Windows na Raspberry Pi

Strona główna Aktualności

O autorze

Co by było, gdyby na urządzeniach z procesorami ARM można było swobodnie uruchamiać aplikacje skompilowane pod dominującą na desktopach architekturę x86? Mamy dziś co prawda hiperwizor QEMU, który umożliwia emulację procesorów poprzez dynamiczną translację poleceń, ale narzut jest zbyt duży, by miało to praktyczny sens. Rosyjska firma Eltechs stworzyła jednak system maszyn wirtualnych, który rozwiązuje ten problem – i od niedawna pozwala na uruchamianie oprogramowania x86 nawet na starym Raspberry Pi.

Zaprezentowane po raz pierwszy w sierpniu zeszłego roku rozwiązanie moskiewskiej firmy o nazwie „ExaGear Desktop” było implementacją wirtualnego, 32-bitowego linuksowego kontenera x86, działającą na architekturze ARMv7. Z przedstawionych danych wynikało, że na rozmaitych miniPC czy tabletach z rdzeniami Cortex A7, A8, A9 czy A15 uruchamianie kodu x86 w ExaGear było szybsze średnio 4,5 raza niż pod kontrolą QEMU. Wadim Gimpelson, autor oprogramowania, twierdził, że po jego zainstalowaniu nie zauważymy różnicy między uruchamianiem na ARM-ach aplikacji natywnych i aplikacji x86.

ExaGear nie jest jednak otwartym oprogramowaniem. Rosjanie sprzedawali początkowo licencję za 15 dolarów, a głównym zastosowaniem miało być uruchamianie starszych gier PC na ARM-owych maszynach. Eltechs ma zresztą spore doświadczenie w tej kwestii, stworzyła wcześniej narzędzie do uruchamiania klasycznych gier z PC na Androidzie. W testach przeprowadzonych przez serwis DigitalTrends, platforma ExaGear Strategies okazała się z niezłymi wynikami na uruchamianie wielu takich pozycji.

Dla wielu minusem rosyjskiego rozwiązania był jednak brak wsparcia dla ogromnie przecież popularnego Raspberry Pi. ExaGear nie można było w ogóle uruchomić na starszej wersji Maliny, wykorzystującej procesor zgodny ze starszą architekturą ARMv6, zaś dla niedawno wprowadzonego na rynek Raspberry Pi 2 z czterordzeniowym procesorem zgodnym z ARMv7 nie było sterowników ani optymalizacji pod ten sprzęt.

Eltechs zaprezentował właśnie nową wersję swojego emulatora, której główną zaletą jest kompatybilność z ARMv6 oraz optymalizacje pod kątem Raspberry Pi oraz Pi 2. Udało się też nieco zwiększyć wydajność, tak że obecnie ExaGear ma być pięciokrotnie szybszy od QEMU, wprowadzić pełne wsparcie dla Debiana (w tym Raspbiana na Malinie) i umożliwić aplikacjom x86 odtwarzanie dźwięku przez serwer PulseAudio.

Oprócz Raspberry Pi, ExaGear działa też na innych platformach ARM, w tym tak znanych jak Banana Pi czy Odroid. Można go uruchomić na płytce deweloperskiej Nvidii Jetson TK1 a także na chromebookach z procesorami ARM. Bez problemu uruchomimy wówczas na tych urządzeniach środowisko wine, co daje nam pełen dostęp do ogromnej biblioteki oprogramowania dla Windows.

Nową wersję ExaGear Desktopu można kupić w trzech wersjach cenowych. Wydanie dla Raspberry Pi jest obecnie sprzedawane za niecałe 10 dolarów. Wydanie dla Raspberry Pi 2 kupimy za niecałe 15 dolarów, zaś najdroższe, dla wszystkich urządzeń z procesorami ARMv7, kosztuje niecałe 20 dolarów. To ceny promocyjne, ale wygląda na to, że w firmie Eltechs promocja trwa cały rok. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta. Jeśli znacie rosyjski, to polecamy wątek na forum 4pda.ru, gdzie użytkownicy dyskutują nad kwestiami uruchamiania klasycznych gier za pomocą rozwiązania Eltechs.

© dobreprogramy
s