Dzień Bezpiecznego Internetu

Strona główna Aktualności

O autorze

W tym roku w całej Europie 8 lutego obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). To inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) w całej Europie towarzyszą festyny, projekty, dyskusje, wystawy, konkursy - promujące odpowiedzialne postawy dorosłych oraz prawo dzieci do bezpiecznego korzystania z Internetu.

Od stycznia 2005 roku w Polsce realizowany jest Safer Internet Action Plan (SIAP) - program unijny w ramach którego ustanowiony został Dzień Bezpiecznego Internetu. Dlatego w lutym 2005 roku Dzień Bezpiecznego Internetu po raz pierwszy obchodzony będzie również w naszym kraju.

Organizatorzy DBI stworzyli serwis internetowy www.saferinternetday.pl, w którym publikowane są aktualne informacje o przygotowaniach do Dnia Internetu, pomysły na obchody DBI, materiały edukacyjne, porady.

Dzień Bezpiecznego Internetu może zorganizować szkoła, biblioteka, dom kultury, stowarzyszenie, a także inne organizacje, instytucje oraz firmy.

W roku 2005 DBI obchodzony jest 8 lutego. W tym dniu w Warszawie Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK zorganizują konferencję poświęconą bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Na konferencji po raz pierwszy zaprezentowany zostanie internetowy projekt edukacyjny "Sieciaki" przygotowany przez FDN. Ponadto program konferencji przewiduje:

- Prezentację II etapu kampanii społecznej Dziecko w Sieci, która w latach 2005-2006 realizowana będzie przez FDN i NASK w ramach projektu "Awareness"
- Prezentację Hotline powołanego przez NASK (CERT Polska) w ramach programu SIAP
- Prezentację obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w 2005 roku
- Prezentację najnowszych badań dotyczących bezpieczeństwa polskich dzieci w Internecie

Od 8 lutego do końca miesiąca w całej Polsce w ramach DBI realizowane będą inicjatywy lokalne na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

© dobreprogramy
s