Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera (DBK). Po raz drugi Microsoft wraz z partnerami (CA, Intel, Cisco Systems, Panda Software, G DATA Software, F-Secure, MaxData i Ontrack) na szeroką skalę będą propagować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Kolejnej edycji towarzyszą liczne akcje mające na celu popularyzację wiedzy na temat zagrożeń płynących z Internetu i metod radzenia sobie z nimi. Gościem honorowym będzie Bill Gates, który zawitał do Polski z jednodniową wizytą. Obchody "Dnia Bezpiecznego Komputera" są wpisane w zainicjowany przez UE Europejski Miesiąc Bezpieczeństwa, w ramach którego 7 lutego będzie obchodzony w Europie jako Dzień Bezpiecznego Internetu.

W ramach "Dnia Bezpiecznego Komputera" przez cały dzień odbywać się będą szkolenia, seminaria i konkursy związane z bezpieczeństwem, a także czaty i audycje internetowe oraz wiele akcji promocyjnych i edukacyjnych z udziałem partnerów przedsięwzięcia. Listę wszystkich akcji znaleźć można na stronie www.dzienbezpiecznegokomputera.pl. Z tych które dostępne są w Internecie, najciekawsze wydają się publikacje z zakresu bezpieczeństwa na łamach portalu społeczności Windows Server System - WSS.pl, konkurs "Bezpieczny Komputer Staszka" na łamach serwisu CentrumXP.pl, wirtualna Akademia Bezpieczeństwa Microsoft czy też transmisja online z wystąpienia Billa Gatesa podczas koferencji Przyszłość bezpieczeństwa, o której pisaliśmy wczoraj. Szeroko promowane są też strony Microsoftu poświęcone zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa przygotowane zarówno pod kątem użytkowników domowych jaki i zaawansowanych specjalistów IT.

Na łamach wspomnaniej już strony DBK pomocny dla wielu początkujących użytkowników może okazać się przejrzysty i stosunkowo krótki poradnik Jak się bronić - siedem kroków do większego bezpieczeństwa. Omówione w nim są nie tylko tak podstawowe zachowania jak konieczność korzystania z zapory sieciowej firewall i oprogramowania antywirusowego oraz pobierania aktualizacji i poprawek ale także zasady korzystania z haseł, przeglądania stron internetowych czy często zaniedbywana sprawa wykonywania regularnych kopii bezpieczeństwa. Publikacji na łamach strony jest oczywiście dużo więcej - inne na które warto zwrócić uwagę to m.in. słownik omawiający najważniejsze (i często niezwrozumiałe) terminy z zakresu bezpieczeństwa. Początkującym użytkownikom dysponującym szybszym łączem polecamy też filmy omawiające podstawowe zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że mimo iż akcja organizowana jest przez komercyjnych producentów oprogramowania to jednak niesie ze sobą bardzo wiele przydatnych, pozbawionych zbędnych marketingowych elementów informacji. Zachęcamy więc do zapoznania się z organizowanymi w ramach DBK przedsięwzięciami, zwłaszcza że wiedza na temat zabezpieczania systemów zarówno w domu jak również w firmie na pewno zaprocentuje.

© dobreprogramy
s