Dziś o 18:00 w dobreprogramy na żywo – czy Android potrzebuje dziś Google?

Strona główna Wideo Inne

O autorze

Od ogłoszenia publicznej dostępności Androida 5.0 Lollipop minęło już ponad dwa miesiące. I co z tego? Do tej pory najnowsza wersja systemu Google'a trafiła raptem na kilka modeli flagowych smartfonów – i to jedynie w wybranych krajach. Ten rok wcale nie zapowiada się lepiej, szczególnie w segmencie urządzeń tańszych. Chińscy producenci wciąż śmiało wprowadzają na rynek sprzęt z Androidem 4.4, a nierzadko nawet z 4.2.

Czy powinniśmy się temu dziwić? Fiaskiem skończyły się próby wprowadzenia ujednoliconego standardu systemu, jakim miał być Android One. Google nie zdołało powtórzyć gambitu Microsoftu, który zmusił OEM-y do sprzedawania komputerów z relatywnie „czystym” Windows. Smartfony dostępne dziś na rynku rzadko kiedy zawierają „gołego” Androida. Niemal każdy producent stara się wyróżnić swoją własną „nakładką”, zestawem domyślnych aplikacji i zintegrowanych usług. Liderem w poszukiwaniu odmienności jest chiński potentat Xiaomi, który tak bardzo odmienił interfejs Androida, że bardziej przypomina on rozwiązania opracowane przez Apple, niż to, co proponuje Google. Co więcej, inni chińscy producenci wydają się zainteresowani bardziej proponowaną przez Xiaomi estetyką, niż wytycznymi Material Design, jakie wprowadzono z Lollipopem.

Dlatego, o ile wiadomo, czego typowy użytkownik może spodziewać się po smartfonach z nowymi wersjami systemów mobilnych Apple i Microsoftu, to wcale nie wiadomo, czego można spodziewać się po nowych smartfonach z Androidem. Więcej zależy od Samsunga, LG, Sony czy HTC, niż od tego, co robi Google. Mountain View powoli przestaje być ośrodkiem innowacji i ulepszeń w świecie Androida. Doszło do tego, że Microsoft jawnie inwestuje w jeden z najpopularniejszych alternatywnych ROM-ów dla Androida, CyanogenMod.

O tym, czy jest to nieodwracalny trend, czy możemy się spodziewać uwolnienia Androida z rąk Google i czy system ten będzie miał jedną wspólną przyszłość, czy też wiele niezależnych przyszłości, powiązanych z poszczególnymi producentami sprzętu, będziemy rozmawiać w dzisiejszym odcinku dobreprogramy na żywo. Przypominamy, że formuła naszego programu umożliwia każdemu chętnemu włączenie się w każdej chwili do naszej rozmowy poprzez komunikator Skype lub czat, który uruchomimy przed transmisją,

Dzwońcie więc do nas w trakcie programu, nasz login na Skype to dobreprogramypl, i podzielcie się swoimi opiniami o tym co dzieje się z najpopularniejszym na świecie systemem mobilnym, na co liczycie i czego się obawiacie. Przed zadzwonieniem prosimy jednak o sprawdzenie konfiguracji tej aplikacji, najlepiej wykonując rozmowę testową Skype (echo123). Dla wszystkich, którzy się do nas dodzwonią i przekażą swoje komentarze przygotowaliśmy upominki: portalowe kubki i koszulki.

© dobreprogramy