r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Dzisiaj 15 urodziny Internet Explorera

Strona główna Aktualności

Pierwsze wydanie Internet Explorera miało miejsce 16 sierpnia 1995 roku. Od tego czasu wydarzyło się sporo w historii najpopularniejszej przeglądarki internetowej.

Pierwsze wydanie przeglądarki dostępne było z dodatkiem Plus! dla systemu Windows 95. Program rozwijany był na bazie kodu Mosaic zakupionego od spółki Spyglass. Oprócz IE, z Mosaic wywodził się także konkurent przeglądarki Microsoftu - Netscape. Zresztą, nad popularną kiedyś przeglądarką pracowali pracownicy odpowiedzialni za Mosaic. Do 1997 roku Netscape był najpopularniejszym narzędziem do surfowania po Sieci, ale przegrał konkurencję z IE. Nie jest to jednak specjalnie chlubna karta w historii przeglądarki firmy z Redmond. Między innymi dzięki dołączaniu IE jako nieusuwalnego elementu systemu Windows czy walce przed sądem Microsoftowi udało się wygrać w tzw. pierwszej wojnie przeglądarek. Warto jednak zwrócić uwagę, że walka była zażarta, a Microsoftowi w pewnym momencie groził nawet podział za praktyki monopolistyczne.

Pomimo wygranej przed amerykańskim sądem dominacja Internet Explorera na rynku szybko zwróciła uwagę rządów i organizacji antymonopolowych z innych stron świata. W wyniku zawartych z Komisją Europejską kompromisów od początku tego roku użytkownicy Windows w Europie mają możliwość wyboru przeglądarki na specjalnym ekranie podczas instalacji systemu, a w Windows 7 można nawet odinstalować większość komponentów Internet Explorera (a nie tylko ukryć, jak to było wcześniej).

r   e   k   l   a   m   a

Od 2004 roku Microsoft ma dużego konkurenta, którym jest Firefox rozwijany przez fundację Mozilla. Na ironię zakrawa fakt, że stoją za nim osoby tworzące kiedyś... Netscape. Obok informacji o lukach w bezpieczeństwie IE to właśnie Firefox przyczynił się w dużym stopniu do spadku popularności przeglądarki Microsoftu. Od niedawna do dużych graczy dołączył też Chrome ciągle zyskujący popularność wśród internautów, spory czas już na rynku obecna jest natomiast dobrze znana w Polsce, nieco mniej na świecie Opera.

Ostatnie statystyki sugerują jednak, że trend spadkowy wśród użytkowników Internet Explorera został zatrzymany, przynajmniej w USA. Być może do wzrostu popularności przeglądarki przyczyni się jej kolejne, dziewiąte już wydanie. Zawierać ma szereg nowych rozwiązań i funkcji. Microsoft ma jednak nadal problemy z wcześniejszymi wydaniami programu - najbardziej z niesławną już dzisiaj "szóstką", która mimo licznych luk w bezpieczeństwie nadal jest powszechnie używana przez zwykłych internautów, firmy czy nawet organizacje rządowe.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.