Eclipse Eclipse 2020-09 R

Strona główna Windows Programowanie Środowiska programistyczne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Eclipse to rozbudowane środowisko programistyczne stworzone przez firmę IBM i przekazane następnie społeczności Open Source, którego główna zaletą jest obsługa wtyczek rozszerzających jego możliwości o obsługę wielu języków tworzenia kodu.

Wśród wielu pluginów znajdziemy m.in. odpowiedzialne za wspomaganie pisania aplikacji w języku Java, C, C++, PHP, JavaScript, Actionscript 2, AmigaDT, tworzenie GUI itp. Eclipse posiada takie funkcje jak weryfikacja błędów, auto uzupełnianie kodu czy podświetlanie składni.

Program został napisany w Javie dzięki czemu jest bardzo elastyczny i można go uruchomić na różnych platformach systemowych (Windows, Linux).

W skład platformy, prócz IDE, wchodzą między innymi takie narzędzia, jak Web Tools Platform Project do budowania usług i aplikacji sieciowych, C/C++ Development Tooling do rozwijania aplikacji w C/C++, kompletne narzędzie do raportowania Business Intelligence and Reporting Tools, generator kodu Eclipse Modeling Framework oraz Graphical Editing Framework do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika.

Uwaga!

  • Program jest w wersji Standard, przeznaczonej dla programistów piszących programy w języku Java. Producent wydał również pakiety dla pozostałych języków, które można pobrać ze strony pobierania.
  • Zbiór wtyczek (pluginów) do aplikacji Eclipse dostępny jest na specjalnie przygotowanej stronie.
  • Program wymaga zainstalowanych w systemie bibliotek Java 2 Runtime Enviroment. Najnowszą wersję Java 2 Runtime Enviroment można pobrać w dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Biblioteki i inne dodatki (patrz: Programy powiązane).

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

wieloplatformowość, duża liczba oficjalnych pluginów, sporo opcji
do obsługi SVN i Git trzeba ściągnąć wtyczkę
ocena użytkownika
25.06.2015 13:06 • Recenzja do wersji 4.5

IDE ma dużo możliwości. Nie wymaga instalacji, jest kilka gotowych paczek zależnie od środowiska i języka jakiego używamy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby ściągnąć sobie dodatkowe opcje jako wtyczki. Nadąża za standardami, obsługuje Javę 8 (np. wyrażenia lambda) i częściowo C++ 2011.
Eclipse co prawda na słabych komputerach nie pośmiga, ale w końcu to nie notatnik. Mając nawet średni komputer można spokojnie używać i nie zauważyć, że to program napisany w Javie. Poza tym nie jest to problem w stosunku do możliwości.
Domyślnie program obsługuje CVS. Do SVN i Git trzeba znaleźć wtyczki w Marketplace. Do problemów dołożyłbym słabe możliwości edycji motywów kolorystycznych, wszystkie kolory trzeba zmieniać samemu albo podmienić plik konfiguracyjny przygotowany przez kogoś. Jeśli ktoś lubi ciemną kolorystykę, to musi poświęcić parę minut, żeby sobie z tym poradzić.

Duże możliwości rozbudowy i konfiguracji
Wolny i skomplikowany
ocena użytkownika
25.11.2013 22:38 • Recenzja do wersji 4.3.1

Eclipse to środowisko gigant, które dzięki naprawdę sporym możliwością rozbudowy w pewnym sensie przypomina plastelinę, co chcesz to masz, a czego nie chcesz to nie masz. Chcesz programować w PHP, proszę bardzo, Java, fortran, ruby a nawet ActionScript, też można mieć w tym systemie. Można dokładać mnóstwo dodatkowych składników wspomagających proces tworzenia aplikacji, Pozwala mocno przyśpieszyć proces tworzenia aplikacji, a do tego jest darmowy i pozwala na tworzenie aplikacji komercyjnych, ale (no właśnie jak zwykle jest jakieś ale), Jak napisał już Alson, nie należy do systemów na słabsze komputery. Do tego minie troszkę czasu, zanim człowiek pojmie z czym ma do czynienia i co się z czym je, więc nie polecałbym go także w przypadku początkujących programistów i radziłbym uzbroić się troszkę w cierpliwość. Wiele osób może powiedzieć, że ma to samo w innych programach, które nie są tak pamięciożerne, ale przysłowiowy "diabeł" w przypadku eclipse tkwi w szczegółach. Dla przykładu jednym z takich szczegółów, jest możliwość ustawienia tzw. zaznaczania blokowego, które ja pamiętam jeszcze z DOSowego edytora dla programistów "bingo", a który niesamowicie ułatwia dokonywanie seryjnych zmian w programach.