Edge nadrabia straty, niebawem pozwoli na przeciąganie i upuszczanie plików

Strona główna Aktualności

O autorze

Nowa przeglądarka Edge jest co prawda aplikacją szybką, niemniej jej funkcjonalność jest znacznie ograniczona. Microsoft nie zdążył z niektórymi mechanizmami na premierę i teraz pracuje nad aktualizacjami, które zwiększą jej użyteczność. Jednym z tego typu elementów będzie obsługa przeciągania i upuszczania. Zaskoczeni?

Tak, w obecnej chwili stabilna wersja Edge nie pozwala na stosowanie przeciągania do okna przeglądarki i upuszczania np. plików do załączenia. Tego typu funkcję znajdziemy w niemalże wszystkich konkurencyjnych produktach, obsługują ją Chrome, Firefox, a także Opera. W Edge jej nie uświadczymy, podobnie zresztą jak w nieco starszym Internet Explorerze (nawet w wersji 11), w którego przypadku konieczne jest korzystanie z dodatkowych bibliotek JavaScript. Wszystko to ma się niebawem zmienić. Na specjalnej sesji pytań i odpowiedzi, jaka odbyła się na Twitterze, zespół odpowiedzialny za rozwój Edge poinformował o swoich planach.

Pracownicy zapytani o możliwość korzystania z drag and drop odpowiedzieli, że pracują nad tą funkcją. Za jakiś czas pojawi się ona w przeglądarce. Kiedy dokładnie, nie wiadomo – możliwe jednak, że stanie się to w listopadzie, gdzie światło dzienne ma ujrzeć Windows 10 Threshold Wave 2. Oprócz tej funkcji pojawi się wtedy zapewne podgląd kart, którego praktyczne działanie mogliśmy oglądać na wyciekłych w ostatnim czasie zrzutach. Niewykluczone, że będzie to również czas, w którym Edge nareszcie pojawi się obsługa rozszerzeń. Ich dostępność może znacznie zmienić oblicze tej przeglądarki i przekonać do niej wielu nowych użytkowników.

Brak wsparcia dla przeciągania i upuszczania możecie natomiast dostrzec choćby na naszym forum dyskusyjnym. Gdy spróbujecie dodać nową odpowiedź lub nowy temat, możecie do nich załączyć pliki. Standardowo wymaga to naciśnięcia odpowiedniego przycisku, który otwiera okienko dialogowe. W nowoczesnych przeglądarkach możecie jednak przeciągnąć pliki z np. eksploratora wprost na formularz. Jak na razie operacji takiej w Edge nie wykonacie, próba zakończy się jedynie wyświetleniem grafiki, która poinformuje nas, że tego typu operacja nie jest możliwa. Czekamy więc na zmiany: konkurencja na rynku przeglądarek to zdecydowana zaleta.

© dobreprogramy