Edge z kompresją Brotli: Microsoft szybkością powalczy z Chromem

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przeglądarka Edge wyrasta w ostatnim czasie na jeden z najszybciej rozwijanych składników Windowsa 10. W ostatnim czasie pisaliśmy między innymi o ciekawym pomyśle na realizowanie transakcji w przeglądarce. Microsoft nie ustaje w staraniach, by zachęcić do migracji jak największą liczbę użytkowników, przede wszystkich Chrome'a.

Jak ogłosił Microsoft na oficjanym blogu, kolejnym etapem doskonalenia Edge'a będzie obsługa Brotli. Jest to opracowany przez Google otwarty algorytm kompresji, który zastąpił Deflate lub Zopfli. Z jego implementacji możemy już korzystać między innymi w Firefoksie i Chromie.

W przypadku przeglądarki Google, która Brotli obsługuje od stycznia, algorytm w kompresji plików HTML, CSS i skryptów ma kompresować nawet do 25% skuteczniej, niż Zopfli. Podobnymi szacunkami dzieli się Microsoft: w teście kompresji PDF-u, Edge z Brotili dokonywał kompresji o 20% skuteczniej, niż poprzednik.

Na etapie testów implementacja Brotli w Edge'u będzie nawet bardziej zaawansowana niż w Chromie. Algorytm będzie bowiem wykorzystywany nie tylko przy połączeniach za pośrednictwem protokołu HTTPS, ale także HTTP. Docelowo jednak zostanie ona ograniczona do szyfrowanego wariantu.

Nowość pojawi się w Edge'u w wersji 15.14986, którą użytkownicy stabilnych kompilacji Windowsa 10 otrzymają wraz z Creators Update, a zatem wiosną. Wcześniej będą ją oczywiście testować uczestnicy programu Windows Insider.

© dobreprogramy