Edycje systemu Windows Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

System Windows Vista będzie dostępny w 6 podstawowych edycjach, z których 5 będzie dostępnych w Polsce. Poniżej prezentujemy podstawową charakterystykę i przeznaczenie poszczególnych edycji.

Podczas gdy wersje funkcjonalne Windows XP były dedykowane dla konkretnego typu sprzętu (np. Home i Professional dla komputerów osobistych, Tablet PC dla tabletów, Media Center dla centrów rozrywki itp.), tak odsłony systemu Windows Vista zostały dobrane pod kątem różnych typów odbiorcy i jego wymagań. Microsoft skupił się na trzech głównych profilach klientów - na użytkownikach indywidualnych, małym biznesie oraz dużych przedsiębiorstwach. Dla każdej z tych grup oferowana jest przynajmniej jedna wersja podstawowa i jedna rozszerzona.

Warto podkreślić, że Windows Vista wprowadza większe ujednolicenie technologii, a także ułatwia do niej dostęp. Przykładowo, aby skorzystać z dobrodziejstw aplikacji Media Center, trzeba było zakupić oddzielny system operacyjny Windows, który nie zawierał funkcji np. wersji Professional. Nie sposób było pogodzić funkcjonalności tych dwóch wersji na jednym systemie. Windows Vista na ten przykład wprowadza aplikację Media Center jako składnik wybranych wersji funkcjonalnych, zatem podobny problem przestaje istnieć.

Kolejną ważną zmianą jest fakt, że użytkownik nie musi już zastanawiać się, które wersje posiadają odpowiedniki 64-bitowe. Teraz każda odsłona Windows Vista, za wyjątkiem przeznaczonej na rozwijające się rynki wersji Starter, posiada zarówno 32-, jak i 64-bitowy system.


Wersje przeznaczone dla klientów indywidualnych


Home Basic Logo

Windows Vista w wersji Home Basic stanowi "punkt wejścia" dla klientów indywidualnych. Oferuje wszelkie podstawowe funkcje niezbędne dla gospodarstwa domowego, m.in.:

 • zaawansowane funkcje zabezpieczeń i zwiększoną stabilność

 • kontrolę rodzicielską

 • interfejs użytkownika Windows Vista Basic (Aero Express)

 • nowe funkcje natychmiastowego wyszukiwania i organizacji danych

 • usprawnione funkcje sieciowe


Wersja Home Basic jest prosta w instalacji i dostosowana do potrzeb użytkownika domowego. Będzie dobrym wyborem dla tych, którzy szukają platformy do przeglądania Internetu, czytania poczty elektronicznej i edytowania dokumentów.

Home Premium Logo

Windows Vista w wersji Home Premium to rozszerzona funkcjonalnie odsłona systemu dla klientów domowych. Zawiera wszystkie funkcje podstawowego Home Basic, a dodatkowo posiada wiele usług związanych z multimediami, mobilnością i siecią domową. Wśród nich m.in.:

 • interfejs użytkownika Aero Glass

 • funkcjonalność Windows Media Center

 • narzędzia multimedialne takie jak kreator nagrywania własnych filmów DVD

 • możliwość instalacji na komputerze typu Tablet PC


Ta wersja Windows Vista przeznaczona jest dla bardziej wymagających użytkowników domowych, którzy szukają platformy do obsługi multimediów, w tym telewizji i muzyki, a także bardziej efektywnej organizacji swoich danych i wygodniejszej pracy.


Wersje przeznaczone dla biznesu


BusinessLogo

Windows Vista Business to podstawowa wersja funkcjonalna dla komputerów biurowych i przenośnych, które są wykorzystywane w biznesie. Wersja ta może być stosowana zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach - zależnie od wymagań klienta. Edycja Business zawiera wszystkie funkcje Home Basic (za wyjątkiem kilku usług z dziedziny rozrywki), a ponadto także:

 • interfejs użytkownika Aero Glass

 • możliwość instalacji na komputerze typu Tablet PC

 • podstawowe funkcje biznesowe, np. dołączanie do domeny, obsługa zasad Group Policy i szyfrowania plików poprzez EFS

 • usługi zorientowane na małe przedsiębiorstwa, np. faksowanie i skanowanie, dodatkowe zasoby dla małego i średniego biznesu


Enterprise Logo

Windows Vista w wersji Enterprise jest rozszerzoną edycją Business. Co istotne, odsłona ta wyróżnia się w rodzinie Windows Vista kanałami dostępności - można ją uzyskać tylko poprzez licencjonowanie zbiorcze w ramach Software Assurance. Wymóg ten precyzyjnie określa grupę odbiorców, którzy mogą czerpać z wersji Enterprise następujące korzyści ponad to, co oferuje Windows Vista Business:

 • szyfrowanie dysku poprzez Windows BitLocker

 • interfejs użytkownika we wszystkich światowych językach

 • narzędzie Virtual PC Express

 • podsystem dla aplikacji bazujących na architekturze UNIX (SUA)


Windows Vista Enterprise z uwagi na swoją dostępność jedynie poprzez kanał SA, kierowany jest do dużych przedsiębiorstw i korporacji. Jest to również jedyna, oprócz Ultimate, wersja obsługująca szyfrowanie BitLocker i platformę do uruchamiania aplikacji UNIX.


Wersja przeznaczona dla najbardziej wymagających


Ultimate Logo

Windows Vista w wersji Ultimate to unikalna odsłona, która łączy wszystkie funkcje jakie tylko oferuje system Windows. Głównym odbiorcą tej wersji jest użytkownik zarówno domowy, jak i biznesowy, który posiada jeden komputer do użytku w domu i w biurze, na przykład właściciel małej firmy. Dzięki wykorzystaniu tej wersji osoba ta ma pewność, że może czerpać korzyści ze wszystkich usług dla domu (zawartych w Home Premium) i dla biura (w Enterprise).

Warto podkreślić, że Ultimate jest jedynym wyborem (oprócz niedostępnej tradycyjnie wersji Enterprise) dla tych, którzy chcą korzystać z nowej technologii szyfrowania dysków - BitLocker.


Wersja przeznaczona na rynki rozwijające się


Starter Logo

Windows Vista Starter, podobnie jak Windows XP Starter Editon jest wersją systemu Windows skierowaną na rynki w krajach rozwijających się, gdzie dla przyszłych klientów przede wszystkim liczy się cena komputera i jego oprogramowania. Dzięki tańszej wersji Starter rodzina o mniejszych zasobach finansowych może pozwolić sobie na kupno komputera z funkcjonalnym na potrzeby domowe systemem Windows i czerpać korzyści z takich funkcji jak:

 • interfejs użytkownika Windows Vista Basic (Aero Express)

 • nowe funkcje natychmiastowego wyszukiwania i organizacji danych

 • ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa i wydajności


System Windows Vista Starter z racji swojej natury dostępny jest tylko w wersji 32-bitowej. W Polsce wersja ta nie będzie dostępna.


ZestawienieStarter

Home Basic

Home Premium

Business

Enterprise

Ultimate

Nowe funkcje zabezpieczeń i wydajności

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Unowocześnione natychmiastowe wyszukiwanie i organizowanie danych

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Interfejs Windows Vista Basic (Aero Express)

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Wersja 64-bitowa obok 32-bitowej

-

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Interfejs Windows Vista Aero Glass

-

-

Tak

Tak

Tak

Tak

Funkcjonalność Media Center

-

-

Tak

-

-

Tak

Narzędzia dla komputerów Tablet PC

-

-

Tak

Tak

Tak

Tak

Funkcje sieciowe dla biznesu

-

-

-

Tak

Tak

Tak

Zaawansowane narzędzia dla biznesu (BitLocker, Virtual PC Express, podsystem dla UNIX)

-

-

-

-

Tak

Tak

Dodatki do systemu Windows Ultimate (do pobrania z witryny Microsoft)

-

-

-

-

-

TakMateriał opracowany na podstawie Windows Vista Product Guide - Beta 2. Prezentowane dane mogą ulec zmianie ze względu na naturę produktu w fazie beta.

© dobreprogramy
s