Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Drukarka 3D — BCN3DR

Od jakiegoś czasu byłem zainteresowany tematyką druku 3D. Jednak wysokie koszty gotowych drukarek i brak czasu na zabawę w budowę skutkowały zainteresowaniem typowo pasywnym. Ostatnio przeglądając różne aukcje na Allegro udało mi się wyszukać drukarkę, która nie była typową samoróbką a jej cena nie odstraszała: BCN3DR. Nie jest ona nowa, ale nie posiada także wad uniemożliwiających drukowanie. Część elementów drukarki została wydrukowana i niektóre z nich się zużyły. Coś skrzypi, ale ogólnie jest w porządku. Nic czego nie dałoby się samemu naprawić.

Parametry

Obszar roboczy:

  • X/Y: 170mm
  • Z: 180mm
Filamenty:
  • PLA
  • Filaflex
Komunikacja:
  • USB
  • karta SD
Maksymalna temperatura druku: 260°C

Średnica filamentu: 2.85mm

Dokładność wydruku: 0.05mm

Technologia druku: FFF

Typ drukarki: Delta

Sterowanie: Arduino Mega 2560 + RAMPS 1.4

Dokładny opis drukarki znajduje się na stronie producenta: Link.

Oprogramowanie

Na stronie producenta wymienione są dwie nazwy oprogramowania zalecanego do przekształcenia modeli w formacie STL na GCODE:
  • Slicer
  • Cura3D
Dla mnie przyjaźniejszym i łatwiejszym w obsłudze program to Cura3D, ponieważ producent przygotował swoją wersję z wbudowanymi parametrami dla swoich drukarek. Slicer jest dużo bardziej zaawansowany, umożliwia znacznie więcej niż Cura3D, jednak wszystkie opcje jak prędkość druku w środku modelu, na krawędziach itp. należy wpisać samemu. Nie jest to takie łatwe na samym początku, bo jak sam się przekonałem te wartości należy dostosować do materiału jak i do wypoziomowania stołu drukarki. Cura3D ma także tą zaletę, że w przypadku w którym drukarka jest podłączona do komputera druk można rozpocząć jak drukowanie na zwykłej drukarce.

Próbowałem przestawić się na Slicera, ale po kilku wydrukach zrezygnowałem. Ilość opcji jest nieco przytłaczająca, a dla mnie w zasadzie niepotrzebna. Stwierdziłem, że za dużo czasu znowu tracę na znalezieniu optymalnych parametrów i zrezygnowałem.

Próbne wydruki

Pierwsze co zrobiłem, po otrzymaniu drukarki to był test. W tym celu wykorzystałem model, który pozostał na karcie SD i wydrukowałem wieżę. O dziwo jest ona dość szczegółowa, czego się nie spodziewałem (widać zarys cegiełek). Ciekawe wyglądają także schodki prowadzące na szczyt wieży.

Gdy przekonałem się, że wszystko jest w porządku zabrałem się za wydrukowanie części zamiennych do drukarki. Były przy tym pewne problemy, ale o tym innym razem.

 

sprzęt hobby inne

Komentarze

0 nowych
muska96   9 #1 04.05.2017 20:36

Ja sam zaczynałem ze Slic3rem i warto nauczyć się tego programu - możliwości wypełnienia, dostosowania pracy ekstrudera i innych umożliwiają dobry wydruk elementów, które są trudne do wydrukowania.

Jaką masz średnicę głowicy? Zastanawia mnie, czemu drukujesz z grubością warstwy 0,1 mm - to chyba trochę trwa.

Wpis ciekawy, czekam na więcej!

  #2 05.05.2017 08:59

Drukarka która sama sobie wydrukuje brakujące części.. fajne...

Johnathan   4 #3 05.05.2017 10:04

I takie rzeczy to ja lubię. Wpisz mi się podobał. Sam zbudowałem już jedną drukarkę teraz zabieram się za drugą ale przez pracę brak czasu :(

Eginio   7 #4 05.05.2017 10:13

@muska96: Średnica to 0.4mm, drukuję 0.1mm, bo przy tej grubości mam najmniejsze problemy z przyleganiem pierwszej warstwy (drukarka nie ma grzanego stołu). Domyślnie to było 0.06mm. Wydruki są wtedy bardzo ładne i gładkie, ale trwa to bardzo długo.

Moje próby i problemy z drukowaniem mam zamiar opisać w innym wpisie. Straciłem na to trochę czasu, może komuś się to kiedyś przyda.

muska96   9 #5 05.05.2017 11:56

@Eginio Spróbuj zainstalować Slic3r i "przepisać" całą konfigurację na niego - tam masz możliwość ustawienia grubości pierwszej warstwy osobno i druk znacznie Ci się skróci - ja sam drukuje na grubości warstwy 0,1 a pierwszej 0,15 - z tym że mam klona prusy i3 prosto z Chin - tonxy P802 i głowicę 0,2 mm.
Jeśli masz zamiar modyfikować tą drukarkę, to grzany stół będzie chyba najważniejszy - w mojej drukarce dobry wydruk bez grzanego stołu jest prawie niemożliwy.Poza tym delty można fajnie modyfikować - na przykład możesz przerobić mocowanie głowicy na stawy z magnesami.

Jak już masz drukarkę 3D, to nigdy nie będziesz się nudził:D

Eginio   7 #6 05.05.2017 12:19

@muska96: Grzany stół leci z już Chin ;) To będzie pierwsza zmiana, zapewne przeproszę się ze Slic3rem i spróbuję go wykorzystać, ale jak się uporam z ustawieniami grzanego stołu. Obecnie jak się tylko trochę zmieni poziom drukarki to większe wydruki się wypaczają i odklejają.

Wiesz może jakie masz szkło do swojego grzanego stołu? Borokrzemowe, czy inne?

muska96   9 #7 05.05.2017 12:36

@Eginio U mnie nad płytą grzewczą jest kilkomilimetrowa aluminiowa płyta (Chińczycy wiedzą jak zaoszczędzić) - na nią naklejam taśmę malarską i drukuję. Nie jest to idealny sposób. Myślałem nad zastosowaniem szkła, ale trzeba więcej prądu, by utrzymać takie szkło w cieple - w twoim przypadku tego problemu nie ma, bo stół nie jest tak duży (a przynajmniej tak mi się wydaje)

U mnie raz urwał się kabel od stołu w połowie druku - gdy tylko metal się schłodził wszystko się odkleiło. Bez grzanego stołu nawet druki z PLA to mordęga. Wiem, że są filamenty, które sobie świetnie radzą bez grzania stołu, ale są droższe od PLA.

Slic3r ma całkiem niezłe domyślne ustawienia - najważniejsze to dobrze ustawić sobie temperatury, grubości warstw i właściwości filamentu, a reszta jakoś da radę. Zawsze możesz poprosić producenta o config do Slic3ra - powinni Ci go bez problemu wysłać. Ja swój tworzyłem praktycznie od zera :D

darek719   40 #8 05.05.2017 18:08

No, jeszcze trochę i wydrukujesz całe szachy :)

  #9 05.05.2017 21:52

Delta i mega2560... nieźle się poci... Przy delcie raczej powinno zastosować się DUO na ARMie.

  #10 05.05.2017 22:02

Filament 3mm... no to możesz mieć problemy z dostępnością dziś większość producentów przerzuciło się na 1,75. Bidna ta delta...

miclis   7 #11 06.05.2017 16:55

Mała literówka w ostatnim słowie "W tym celu wykorzystałem model, który pozostał na karcie SD i wydrukowałem wierzę."

Eginio   7 #12 06.05.2017 17:38

@miclis: Dzięki, poprawione!