NI LabVIEW - co to jest?

Wstęp!

Jestem studentem IV roku Elektrotechniki. W tym blogu chciałbym się podzielić głównie z młodszymi kolegami/koleżankami własnymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że pomogę im nieco ułatwić sobie życie na studiach! Być może inni czytelnicy, również znajdą tutaj coś ciekawego.

Czym jest LabVIEW?

Jest to kolejne środowisko programistyczne. Programowanie w LabVIEW różni się od tradycyjnego pisania kodu. Jest to środowisko graficzne i praktycznie wszystko wykonuje się myszką. Oznacza, to mniej więcej tyle, że każda zmienna jest reprezentowana przez jej graficzny odpowiednik. Przepływ danych reprezentują przewody.

Jak się w tym programuje?

Bardzo prosto, idea jest identyczna jak w tradycyjnym programowaniu. Zaczynamy od wymyślenia stosownego algorytmu. Później przechodzimy do Block Diagram'u, na którym odpowiednie kontrolki(zmienne - wejścia), łączymy z innymi. Możemy stosować pętle, takie jak: for, while itd. Po podłączeniu wszystkich terminali ze sobą, należy zaprojektować interfejs, z którego będzie korzystał użytkownik. w tym celu przełączamy się na Front Panel, gdzie rozmieszczamy nasze kontrolki, tak jak nam się podoba. Zdjęcie poniżej prezentuje oba okna. W Block Diagram'ie został pokazany prosty program dodający dwie liczby.

Czemu mam wybrać właśnie LabVIEW?

Jest to bardzo przyjazny w obsłudze program. Nawet osoby, które nigdy nie miały styczności z programowaniem z łatwością się w nim odnajdą. Posiada bardzo rozbudowaną pomoc z wieloma przykładami zastosowań. To powinno przekonać, znaczną część nowych studentów do zapoznania się z LabVIEW. Tutaj pomoc nie odstrasza tak jak wpisanie help w konsoli Matlaba. Opisy są bardzo dokładne, zawierające rysunki i wyjaśnienia, co ważniejszych pojęć.
Na zdjęciu poniżej prezentuje się paleta funkcji, jedna z wielu, ale najczęściej używana. Zawiera podstawowe funkcje i struktury, które muszą znaleźć się w każdym programie!

Inne ciekawe fakty!

Kilka linijek wyżej odniosłem się do Matlaba. Chyba każdy student kierunku technicznego, kiedyś spotkał się z tym narzędziem. W wersji studenckiej LabVIEW znjaduje się MathScript. Jest to moduł bardzo przydatny i w podstawach w pełni może zastąpić Matlaba. Do podstawowych celów wystarcza w pełni. Dopiero, gdy przyjdzie czas na używanie toolkit'ów trzeba będzie się z Matlabem przeprosić!

Wersja studencka i kilka linków dla zainteresowanych!

Próbowałem tutaj przekonać młodych studentów do zainteresowania się LabVIEW. Ułatwia on znacząco pracę, a wykonanie w nim uczelnianego projektu jest bardzo przyjemne. Jednak skąd zdobyć licencję studencką? Jak zdobyć podstawy?

Jest okazja! Co jakiś czas National Instruments (firma, która stworzyła LabVIEW) organizuje szkolenie. Najlepsze w nim jest to, że można wygrać fajne nagrody, a każdy student posiadający ważną legitymację studencką otrzyma ZA DARMO wersję studencką LabVIEW. Wystarczy tylko wziąć udział w szkoleniu on-line i potem wykonać prosty projekt związany z treścią tego szkolenia! Wszystko po polsku i za darmo! Więcej dowiecie się z linku poniżej:
Bezpłatne szkolenie on-line NI LabVIEW

Dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej polecam:
Polskie Centrum LabVIEW
LabVIEW Student Community

PS. Jest to mój pierwszy wpis i proszę o łagodne potraktowanie ;)
Wszelka krytyka jest mile widziana, w przypadku zainteresowania możliwe są dalsze wpisy.