Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

NI LabVIEW - co to jest?

Wstęp!

Jestem studentem IV roku Elektrotechniki. W tym blogu chciałbym się podzielić głównie z młodszymi kolegami/koleżankami własnymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że pomogę im nieco ułatwić sobie życie na studiach! Być może inni czytelnicy, również znajdą tutaj coś ciekawego.

Czym jest LabVIEW?

Jest to kolejne środowisko programistyczne. Programowanie w LabVIEW różni się od tradycyjnego pisania kodu. Jest to środowisko graficzne i praktycznie wszystko wykonuje się myszką. Oznacza, to mniej więcej tyle, że każda zmienna jest reprezentowana przez jej graficzny odpowiednik. Przepływ danych reprezentują przewody.

Jak się w tym programuje?

Bardzo prosto, idea jest identyczna jak w tradycyjnym programowaniu. Zaczynamy od wymyślenia stosownego algorytmu. Później przechodzimy do Block Diagram'u, na którym odpowiednie kontrolki(zmienne - wejścia), łączymy z innymi. Możemy stosować pętle, takie jak: for, while itd. Po podłączeniu wszystkich terminali ze sobą, należy zaprojektować interfejs, z którego będzie korzystał użytkownik. w tym celu przełączamy się na Front Panel, gdzie rozmieszczamy nasze kontrolki, tak jak nam się podoba. Zdjęcie poniżej prezentuje oba okna. W Block Diagram'ie został pokazany prosty program dodający dwie liczby.

Czemu mam wybrać właśnie LabVIEW?

Jest to bardzo przyjazny w obsłudze program. Nawet osoby, które nigdy nie miały styczności z programowaniem z łatwością się w nim odnajdą. Posiada bardzo rozbudowaną pomoc z wieloma przykładami zastosowań. To powinno przekonać, znaczną część nowych studentów do zapoznania się z LabVIEW. Tutaj pomoc nie odstrasza tak jak wpisanie help w konsoli Matlaba. Opisy są bardzo dokładne, zawierające rysunki i wyjaśnienia, co ważniejszych pojęć.
Na zdjęciu poniżej prezentuje się paleta funkcji, jedna z wielu, ale najczęściej używana. Zawiera podstawowe funkcje i struktury, które muszą znaleźć się w każdym programie!

Inne ciekawe fakty!

Kilka linijek wyżej odniosłem się do Matlaba. Chyba każdy student kierunku technicznego, kiedyś spotkał się z tym narzędziem. W wersji studenckiej LabVIEW znjaduje się MathScript. Jest to moduł bardzo przydatny i w podstawach w pełni może zastąpić Matlaba. Do podstawowych celów wystarcza w pełni. Dopiero, gdy przyjdzie czas na używanie toolkit'ów trzeba będzie się z Matlabem przeprosić!

Wersja studencka i kilka linków dla zainteresowanych!

Próbowałem tutaj przekonać młodych studentów do zainteresowania się LabVIEW. Ułatwia on znacząco pracę, a wykonanie w nim uczelnianego projektu jest bardzo przyjemne. Jednak skąd zdobyć licencję studencką? Jak zdobyć podstawy?

Jest okazja! Co jakiś czas National Instruments (firma, która stworzyła LabVIEW) organizuje szkolenie. Najlepsze w nim jest to, że można wygrać fajne nagrody, a każdy student posiadający ważną legitymację studencką otrzyma ZA DARMO wersję studencką LabVIEW. Wystarczy tylko wziąć udział w szkoleniu on-line i potem wykonać prosty projekt związany z treścią tego szkolenia! Wszystko po polsku i za darmo! Więcej dowiecie się z linku poniżej:Bezpłatne szkolenie on-line NI LabVIEW

Dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej polecam:Polskie Centrum LabVIEWLabVIEW Student Community

PS. Jest to mój pierwszy wpis i proszę o łagodne potraktowanie ;)
Wszelka krytyka jest mile widziana, w przypadku zainteresowania możliwe są dalsze wpisy.
 

Komentarze

0 nowych
Draqun   9 #1 25.10.2011 14:17

Znam LabView od jakiegoś czasu. Niestety studia zmusiły mnie do obsługi tego programu. Dlaczego nie mówię o nim w superlatywach? Chodzi o sposób prowadzenia zajęć. Ani ciekawe ani edukujące. Nawet prowadzący nie powiadomił nas o kursie online, o którym czytamy wyżej.

Co mogę powiedzieć o LabView? Z tego co wiem od znajomego magistra jest nawet pewne zapotrzebowanie na znajomość tego środowiska na rynku polskim (sam nie szukałem, znajomy napotkał). Poza tym możliwości. Jeśli ktoś wie co i gdzie może znaleźć i do czego to służy może w prosty sposób stworzyć proste i zarazem potężne narzędzie bez kilkunastu godzin kodowania.

Pozdrawiam.

  #2 25.10.2011 15:43

używałem go na studiach do sczytywania danych w celu oceny uszkodzenia silnika to fajnie ale programowanie dla mnie tego to mordęga. Jestem przyzwyczajony do C/Javy i się ciężko przestawić.
Dodałbym że bardzo łatwe jest połączenie przez arduino i używanie tego choćby z atmegą czy ARM które można na necie kupić za nieduże pieniądze.

underface   14 #3 25.10.2011 16:45

przyda sie bo na studiach mamy pracować w tym prog

Qmaty   3 #4 25.10.2011 18:52

@Draqun
Moje doświadczenie z tym programem jest bliźniaczo podobne. Nawet byłem zdziwiony (też info od znajomych) że jest zapotrzebowanie na rynku pracy na znajomość tego typu środowiska.

@Eginio
"w podstawach w pełni może zastąpić Matlaba" - podobnie (a może nawet lepiej) jak octave, scilab, scicoslab, GNU R itp., ale te z kolei są za darmo.

Co do wpisu, IMHO treściwy bez lania wody no i o kursie też nie wiedziałem. Niestety studentem już nie jestem :(

Eginio   7 #5 25.10.2011 20:29

@Qmaty
Znam te programy, jednak po co instalować dwa osobne jak samo LabVIEW wystarczy. A w dodatku będąc studentem jeszcze można za darmo otrzymać licencję - wszystko legalnie :)

agatist   2 #6 25.10.2011 20:58

Witam kolegę :)
Na mojej uczelni był kiedyś kurs LabVIEW, ale niestety nie dane mi było brać w nim udział. Cieszę się, że mogę zobaczyć tak ciekawe i proste wprowadzenie do tego środowiska, jednak nie wiem czy kiedyś będę go używać. Najwięcej jednak jest u nas Matlaba, z czego nie wszyscy są zadowoleni.
Widzę, że nastąpił ostatnio prawdziwy wysyp wpisów o oprogramowaniu inżynierskim.

Wekmyr   4 #7 26.10.2011 12:26

Eginio a jak wygląda kwestia licencji po ukończeniu studiów? Zachowujesz na własny użytek, czy zmuszony jesteś do odinstalowania?

McDracullo   17 #8 26.10.2011 12:48

Zajęć z tym programem nie wspominam zbyt miło, a teraz niestety muszę jeszcze o nim w kilku słowach wspomnieć w pracy dyplomowej. Do programowania graficznego zdecydowanie bardziej wolę Simulinka :P

Warto dodać, że język programowania z którym mamy do czynienia w LabVIEW to język G ;)

pamix   7 #9 26.10.2011 19:49

A jak zdobyć tą licencję ? Na stronie piszą tylko że chcą skan legitymacji. Dostanę jakiegoś maila z informacją na jaki adres ?

  #10 26.10.2011 21:19

Hm, to coś podobnego do ELI?:)

agatist   2 #11 26.10.2011 22:48

@panoramix88
Aby zdobyć licencję trzeba najpierw odbyć szkolenie on-line i zrobić niewielki projekt. Bez tego można jedynie korzystać z 30 dniowej z wersji próbnej, którą wykorzystuje się do szkolenia i wykonania projektu.

dsp32bit   7 #12 27.10.2011 10:01

a nie lepiej LabWindows ? :D

Eginio   7 #13 27.10.2011 16:18

@Wekmyr
[..] You hereby understand and agree that your license will automatically expire upon the conclusion or termination of your enrollment in an Academic Institution [...]
źródło: http://www.ni.com/pdf/legal/us/software_license_agreement.pdf

@panoramix88 Dokładnie tak jak napisał agatist, wysyłasz skan legitymacji, bierzesz udział w szkoleniu. Po opublikowaniu tematów projektów wysyłasz na wskazany w instrukcji adres e-mail swoją odpowiedź i potem pozostaje Ci czekać na wyniki.

@dsp32bit Nie znam LabWindows - jeśli coś o nim wiesz, możesz opisać swoje doświadczenia. Według googla, w LabWindows programuje się w C - co nie jest jakoś bardzo innowacyjne.

milten89   1 #14 30.10.2011 14:42

Według mnie LabVIEW to naprawdę fajna rzecz. Jeżeli ktoś się zna na środowisku, to w krótkim czasie można bardzo szybko zrobić dość pokaźną aplikacje.
A zapotrzebowanie na pewno jest, ponieważ kolega na 3 roku studiów znalazł stałą pracę jako programista LabVIEW.

emig   5 #15 31.10.2011 03:52

@panoramix88
Gwoli ciekawostki - przy okazji zabawy z Lego Mindstorm NeXT (zabawa jest naprawdę przednia) wyraziłem chęć na stronie producenta pobawienia się wersją LabView z modułem generującym programiki do Mindstorma (z uzasadnieniem "just for fun" ;-)). Ku mojemu zdumieniu przysłali mi pocztą Labiew 7 wraz z licencją. To było circa rok temu. Teraz jak rozumiem też można ściągnąć starsze wersje z modułami do LEGO z http://zone.ni.com/devzone/cda/tut/p/id/4435 (nie sprawdzałem bo już mam ale z opisu wynika że można)

"Compatibility Note: You must have one of the following versions of LabVIEW installed to use the toolkit:

For Windows: LabVIEW 7.1.x, 8.0, 8.2, 8.5.x, 8.6.x
For Mac OS: LabVIEW 7.1, 8.0, 8.2, 8.5

If you do not have any of the above versions, you will have an opportunity to download an old version of LabVIEW upon downloading the toolkit. "

Zakładając, że ktoś chce sprawdzić jak się to "je" to wystarcza.

  #16 10.10.2012 08:07

Witaj.
Czy możesz podać mi swojego maila?
Mam pewien problem z LabVIEW, chciałby Cię prosić o pomoc.
Odpłatnie oczywiście :)
Mój adres: mj.maciejjablonski(małpa)gmail.com
Pozdrawiam
Maciek

  #17 19.01.2014 18:10

witam, mam pewien problem z labview i jeśli go wciąż ogarniasz, proszę odezwij się do mnie na maila. niedzia@wp.pl myślę że co do ceny się dogadamy :)

  #18 12.02.2014 22:52

Koledzy, widzę, że piszecie o LabView jako o narzędziu porównywalnym z Octave, Matlabem i Scilab... Nic bardziej mylnego. Żadne z tych środowisk nie dorasta LV do pięt pod względem możliwości implementacji procedur obliczeniowych w czasie rzeczywistym, kontroli sprzętu zewnętrzego (sterowanie zasilaczami, generatorami, matrycami przekaźników, protokołami komunikacyjnymi, urządzeniami pomiarowymi itd itd), realnej WIELOWĄTKOWOŚCI, do tego dochodzi kompatybilność z urządzeniami do montażu w racku PXI (National Instruments ma tego setki). Pracuję jako inżynier testów i zajmuję się implementacją testów złożonych układów elektronicznych. Bez LabView byłaby to mordęga (albo niemożliwość w niektórych przypadkach). To środowisko ma takie możliwości, że nawet ludzie, którzy to oprogramowanie stworzyli (i nadal tworzą) nie ogarniają do końca gdzie jest granica niewykonalności kodu. Kapitalne narzędzie.