Eksperyment Google Chrome zamienia przeglądarkę w symulator kwantowego komputera

Strona główna Aktualności

O autorze

Większość naszych Czytelników zapewne słyszała o komputerach kwantowych. Znacznie mniejsza już grupa jest jednak w stanie coś konkretnego o tym powiedzieć – większość mediów przedstawia jako okryte nimbem tajemniczości magiczne maszyny, które już za chwilę złamią wszystkie szyfry świata. Prawda jest bardziej prozaiczna. Możecie osobiście zapoznać się z działaniem kwantowych maszyn, uruchamiając jeden z najnowszych eksperymentów Google Chrome.

To jeden z najciekawszych i najbardziej rozbudowanych Eksperymentów, jakie przygotowano dla google'owej przeglądarki. Quantum Computing Playground oddaje do naszej dyspozycji sprzętowo akcelerowany symulator komputera kwantowego z maksymalnie 22 kubitami. Sterowany jest on przez zintegrowane środowisko programistyczne, w którym przygotowujemy programy w języku zwanym QScript, kompilujemy i uruchamiamy. Wyniki ich działania podejrzeć można dzięki wizualizacjom kwantowego rejestru, renderowanych za pomocą WebGL jako dwu- lub trójwymiarowe wykresy.

Na szczęście do napisania programu dla komputera kwantowego nie trzeba być specjalistą od C*-algebr i innych matematycznych formalizmów. QScript jest dość prostym językiem skryptowym, pod wieloma względami podobnym do JavaScriptu. Skompilowany kod w tym języku można uruchamiać albo w sposób ciągły, albo krok po kroku. W razie problemów mamy dostęp do prostego debuggera.

Symulator pozwala zapoznać się bliżej z działaniem najsłynniejszych algorytmów kwantowych – Grovera i Shora, wcześniej jednak warto poćwiczyć sobie na prostszych przykładach. Tych niestety nie jest za wiele. Osoby, które nic nie wiedzą o kwantowej informatyce, nie będą specjalnie mądrzejsze po ich przerobieniu. Ci jednak, którzy choć trochę o tematykę tę się już otarli, choćby na jakimś wprowadzającym kursie na studiach, powinni być bardzo zadowoleni – do tej pory nie było specjalnie dostępnych za darmo wygodnych narzędzi, pozwalających pobawić się z kubitami.

Oczywiście na praktyczne zastosowanie tej wiedzy przyjdzie nam wszystkim jeszcze poczekać. Na rynku dostępne są tylko urządzenia od D-Wave, na których można jedynie uruchomić niektóre kwantowe algorytmy optymalizacyjne – nie są to komputery kwantowe w pełnym tego pojęcia znaczeniu. Ostatnie lata są jednak w tej dziedzinie bardzo płodnym okresem, a jeśli marzy się wam praca w NSA czy jej podobnej instytucji, to praktyczna znajomość kwantowych algorytmów na pewno będzie mile przez rekrutujących widziana.

© dobreprogramy

Komentarze