Eksperymentuj z Firefoksem: Mozilla zaprasza pilotów-oblatywaczy

Strona główna Aktualności

O autorze

Po rozstaniu się z projektami, które nie mają przyszłości, deweloperzy Mozilli zakasali rękawy, biorąc się do pracy nad tym, co powinno być dla nich najważniejsze – czyli nad Firefoksem. Owoce ich pracy możemy już zobaczyć dzięki programowi Test Pilot: dostępna w nim wersja przeglądarki została wzbogacona o eksperymentalne funkcje, które jeśli się spodobają, to zostaną dodane do stabilnej wersji.

Pierwsza z funkcji wydaje się najprzydatniejsza. Min Vid pozwala odtwarzać filmiki z YouTube i Vimeo w okienku nad paskiem kart, tak że nie znikną po przewinięciu strony. Działa to póki co z serwisami YouTube i Vimeo – z tym ostatnim miewa jednak problemy, gdyż samo Vimeo swoje wideo wyświetla po przewinięciu strony w pływającym pasku. Z kolei odtwarzanie w YouTube nawala, gdy spróbujemy wykorzystać Min Vida z treściami „chronionymi prawem autorskim”. Jak na publicznie wydany eksperyment to trochę za mało.

Druga z reklamowanych funkcji, Page Shot, to wbudowany w przeglądarkę mechanizm zrzutów stron i ich fragmentów. Jednym kliknięciem wybierzemy interesujący nas zakres strony. Obrazek zostaje wgrany do serwisu pageshot.net, a przeglądarka zaoferuje możliwość łatwego udostępnienia linku do niego prowadzącego przez serwisy społecznościowe. Możemy sobie także przejrzeć listę swoich zrzutów, po kliknięciu przycisku My Shots.

Ostatnią z nowości jest mechanizm ochrony przed śledzeniem (Tracking Protection), który możemy włączyć teraz nie tylko w trybie prywatnym, ale dla każdej ze stron indywidualnie, także w trybie normalnego przeglądania Sieci. Mozilla zdecydowała się na takie rozwiązanie ze względu na sporą liczbę stron, które po włączeniu ochrony przed śledzeniem przestają poprawnie działać.

Te trzy nowe eksperymenty uzupełniają już wcześniej wydane rozwiązania, tj. Activity Stream (ciekawy widok historii i nowa strona domowa), Tab Center (karty idą na bok) oraz No More 404s (Wayback Machine wie lepiej, jak to kiedyś w Internecie było). Możecie je wszystkie wypróbować po zainstalowaniu ze strony testpilot.firefox.com rozszerzenia Test Pilot, a następnie włączeniu w nim poszczególnych funkcji testowych.

Podobają się Wam te ulepszenia? Co byście sami dodali do Firefoksa, a co z niego ujęli? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

© dobreprogramy
s