reklama

Elementy pocisków Patriot i helikopterów Black Hawk zaprojektowano za pomocą pirackiego oprogramowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Za pomocą pirackiego oprogramowania przygotowano niezliczone dokumenty, obrobiono ogromną liczbę zdjęć, zmontowano niejeden film, projektowano domy i pisano inne oprogramowanie. Ale wykorzystanie naruszającego licencje producentów oprogramowania przy konstruowaniu wojskowych helikopterów, pocisków przeciwlotniczych czy systemów radarowych to poziom piractwa wcześniej niespotykany – w grę wchodzą miliony dolarów, lata więzienia, a nawet obawy o bezpieczeństwo powstałych w ten sposób konstrukcji.

Wronald Best był szefem działu naukowego firmy MPD z Kentucky, będącej wykonawcą i podwykonawcą wielu projektów zamówionych przez amerykański Departament Obrony. Teraz czeka go rok i jeden dzień federalnego więzienia, po tym jak przyznał się do winy w sprawie, w której oskarżono go o udział w spisku działających na globalną skalę piratów. Czym zawinił? Zdaniem prokuratorów nabył on warte ponad 2,3 mln dolarów oprogramowanie do projektowania przemysłowego za „jedyne” 600 tys. dolarów od chińskiego dystrybutora Xianga Li. Sprzedane oprogramowanie zawierało cracki przygotowane przez rosyjskich i chińskich programistów, pozwalające na obejście sprzętowych mechanizmów zabezpieczeń.

Best nie był jedynym klientem Xianga Li – ten ostatni, podczas swojego procesu, w którym wyrok zapaść ma w maju tego roku, przyznał się do sprzedania oprogramowania wartego łącznie 100 milionów dolarów, a jego klientami mieli być m.in. inżynierowie z NASA. Na pewno był jednak jednym z klientów najbardziej prominentnych. Pozyskane przez niego spiracone oprogramowanie zostało wykorzystane do projektowania radarów meteorologicznych w helikopterach BlackHawk, elementów pocisków przeciwlotniczych Patriot, a nawet alkomatów wykorzystywanych przez amerykańskie organy ścigania.

Sprawa okazała się dla władz na tyle niepokojąca, że powiadomiono o potencjalnym zagrożeniu Secret Service. Przeprowadzone śledztwo nie dało jednak żadnych podstaw do tego, by sądzić, że wykorzystanie spiraconego oprogramowania mogło negatywnie wpłynąć na opracowane za jego pomocą produkty – jak stwierdził prokurator Edward McAndrew. Zapewne organizacje takie jak BSA wolałyby, by takich deklaracji publicznie on nie składał, ostatecznie nie od dzisiaj straszą one użytkowników pirackiego oprogramowania strasznymi konsekwencjami jego używania.

Niemniej jednak bezpieczeństwo narodowe USA nie zostało naruszone, i tym tłumaczyć można w miarę łagodny wyrok dla Besta. O ile Xiangowi Li grozi 25 lat więzienia, to początkowo żądana przez prokuraturę kara 5 lat dla naukowca została zmniejszona, ze względu na jego problemy ze zdrowiem i osobowość. Określony jako typ obsesyjno-kompulsywny Best podobno nie mógł się oprzeć poznawaniu nowych sposobów rozwiązywania problemów.

Prowadzący tę sprawę sędzia Leonard Stark podkreślił jednak, że złodziejstwa nie można usprawiedliwić intelektualną ciekawością, co pozostawiamy pod rozwagę naszych Czytelników.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama