Encoding.com kompresuje filmy online

Strona główna Aktualności

O autorze

Kompresja materiałów wideo - temat, który jeszcze do niedawna interesował wyłącznie pasjonatów - dziś jest procesem wykonywam często nawet przez niedoświadczonych użytkowników. Zainteresowanie tego typu operacjami wzrosło w ostatnim czasie dramatycznie, głównie ze względu na powszechność wideo w sieci, urządzenia mobilne zdolne odtwarzać ruchomy obraz oraz cyfrowe kamery, z których nagrania nie zawsze potrzebne są w źródłowym AVCHD.

Wszystko to sprawia, że na rynku od pewnego czasu pojawiła się coraz więcej rozwiązań - tak płatnych jak i darmowych - do kompresji materiałów multimedialnych. Każdy, kto tego próbował, wie jednak że proces potrafi być długotrwały nawet na mocnym sprzęcie. Gdy zajdzie potrzeba rekompresji wielu materiałów źródłowych do wielu różnych strumieni bitrate, można pożegnać się z własnym komputerem nawet na kilka dni.

Jedną z odpowiedzi na tego typu zapotrzebowanie jest uruchomiony w nowej odsłonie Encoding.com - platforma online z zapleczem w postaci farmy mocnych serwerów na procesorach Intel Xeon Quad Core, która oferuje usługi kompresji plików wideo. Zasada działania rysuje się prosto - użytkownik podsyła plik w jednym z popularnych formatów (ASF, AVI, FLV, M4V, MOV, MP4, 3GP...) i otrzymuje materiał o zdefiniowanych przez siebie parametrach (ręcznie lub przy pomocy gotowych szablonów dla Flash 9, iPod/iPhone, Apple TV, PSP, Zune...) we wskazanej lokalizacji (do pobrania, na wskazanym FTPie...). Całość dostępna jest także poprzez webowe API oparte o XML.

Jest to kolejna obok Amazon EC2 czy Parascale usługa typu cloud computing mająca pozbawić użytkowników konieczności inwestycji we własną infrasturkturę, w tym przypadku wyspecjalizowana w konkretnym typie usług. Na ile pomysł okaże się trafiony i wyceniony odpowiednio atrakcyjnie - zweryfikują z czasem użytkownicy. Póki co, Encoding.com oferuje bezpłatny trial usługi, która normalnie kosztuje 10 USD miesięcznie. Nie jest to wiele, jednak i za niewiele - bo przy ograniczeniu do transferu do/z serwerów firmy na poziomie 1 GB, każde kolejne 100 MB kosztuje dodatkowo 25 centów. Dla użytkowników indywidualnych prawdopodobnie więc mało atrakcyjne rozwiązanie, ale już dla firm rutynowo wykonujących tego typu operacje temat wart przekalkulowania.

© dobreprogramy

Komentarze