E-płatności to nie wszystko. Polacy tak łatwo gotówki nie oddadzą

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Czy zadowoliłoby Was wycofanie z rynku gotówki? Nie tak dawno przedstawialiśmy dane z badań MasterCardu, z których wynikało, że Polacy pokochali plastikowy „pieniądz”, a jeśli jest on jeszcze zbliżeniowy, to w ogóle konkurencji nie ma. Upodobanie do cyfrowych form płatności wcale jednak nie oznacza, że chcemy zrezygnować z wysoce anonimowego, uniwersalnego w zastosowaniach papieru. Ponad połowa Polaków jest przeciwna szwedzkim fantazjom o likwidacji gotówki, a jeszcze bardziej negatywnie do pomysłu całkowitej elektronizacji płatności nastawieni są Anglicy, Hiszpanie i Niemcy.

W badaniach przeprowadzonych na zlecenie firmy paysafecard, oferującej rozwiązania płatnicze prepaid wynika, że w naszym kraju zarówno mężczyźni (55,7%) jak i kobiety (53,9%) nie chcą zniknięcia banknotów i monet. Zalety gotówki najbardziej widzą ludzie młodzi (18-25 lat) – w tej grupie docenia ją 70% respondentów. A co tą zaletą jest? Przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo.

Szwedzi więc mogą u siebie przymierzać się do totalnej kontroli fiskalnej społeczeństwa, ale niechęć do takich posunięć wyrażają przecież nie tylko Polacy. W Anglii przeciwnych likwidacji gotówki było 60,6% respondentów, w Hiszpanii 69%, zaś w Niemczech 73,6%. Jedynie w krajach południowych pomysł znalazł uznanie większości – w Grecji i Włoszech za gotówką opowiedziało się tylko 45% ankietowanych. Głównym powodem braku poparcia dla wycofania gotówki ma być przede wszystkim kwestia komfortu oraz bezpieczeństwa przy dokonywaniu transakcji – ludzie z gotówką czują się lepiej.

Wyniki badania paysafecard można by było przyjąć z wstrzemięźliwością, firma w końcu dostarcza rozwiązania mające być alternatywą wobec typowych e-płatności i zależy jej na przedstawieniu kart kredytowych czy szybkich e-przelewów jako nieatrakcyjnych, gdyby nie jedna rzecz.

Nie tak dawno Idea Bank przedstawił swoje jeżdżące po kraju wpłatomaty – auta z wbudowanymi pancernymi wpłatomatami, które klient może zamówić na wskazany adres, by w bezpieczny sposób, pod okiem ochroniarza, oddać gotówkę bankowi. Jest to niezła alternatywa dla przemykania się z siatką z kilkunastoma czy nawet czasem kilkudziesięcioma tysiącami złotych do wpłatomatu gdzieś na ścianie – i ze słów Dominika Fajbusiewicza z Idea Banku zdobyła spore uznanie. Po roku od wprowadzenia usługi, po kraju jeździ już 18 takich mobilnych wpłatomatów.

Z wyjaśnień p. Fajbusiewicza wynika zaś, że w Polsce gotówka ma znacznie większe znaczenie, niż chcieliby przedstawić to operatorzy kart kredytowych. W wywiadzie dla serwisu Innpoland.pl stwierdził on:

Zobaczyliśmy na własne oczy, że żywej gotówki jest w obiegu naprawdę bardzo dużo. Nam się wydaje, że skoro za latte nikt nie płaci gotówką, to znaczy, że wszyscy używają kart. A to nieprawda. Ponad 80 proc. transakcji w Polsce jest dokonywanych w gotówce…

Średnia wpłata do takiego mobilnego wpłatomatu to 6500 zł, zdarzają się jednak i wpłaty idące w setki tysięcy złotych – wszystko w banknotach, które przecież w Polsce nie mają jakichś szczególnie dużych nominałów. Gotówka bowiem rządzi – członek zarządu Idea Banku twierdzi, że jedna trzecia firm rozlicza się tylko w gotówce, a dwie trzecie łączy rozliczenia w gotówce z bezgotówkowymi. Gdyby nie to, że bank wybiera się po pieniądze do klienta, to te pieniądze nigdy by do banku nie wpłynęły.

Kto więc miałby z gotówki rezygnować, tym bardziej, że wciąż stanowi zapewniający największą prywatność sposób płatności?

© dobreprogramy

Komentarze