E-podatki dla firm już za rok

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje portal Gazeta.pl, powołując się na Ministerstwo Finansów, elektroniczny system rozliczeń podatkowych dla przedsiębiorców ruszy w przyszłym roku. Projekt finansowany w większości z funduszy unijnych, ma kosztować ponad 150 mln zł.

Niestety podatnicy prywatni na elektroniczne podatki będą musieli poczekać znacznie dłużej niż przedsiębiorcy. Według podawanego wcześniej harmonogramu pełna wersja usług elektronicznych w tej dziedzinie dla obywateli miałaby zostać udostępniona w 2012 r.

Elektroniczne podatki mają być przede wszystkim dużą wygodą - przedsiębiorcy będą mogli składać deklaracje podatkowe oraz inne dokumenty (np. podania) przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu - albo wypełniając formularz na stronie internetowej (online), albo wysyłając e-mailem. W obu wypadkach przedsiębiorca otrzyma elektroniczne potwierdzenie przyjęcia dokumentu. Cały system ma powstać do końca roku 2007. Docelowo przez Internet będzie można sprawdzić stan swojej sprawy w administracji skarbowej, wejrzeć w informacje o saldzie swych rozliczeń skarbowych, zaktualizować dane o firmie. To główne, ale nie jedyne założenie.

Dodatkowo ma powstać specjalny portal z aktualnymi informacjami ogólnymi (zmiany w przepisach, ich obowiązująca wykładnia itd.) oraz z informacjami adresowanymi do konkretnego przedsiębiorcy (przypomnienia o zbliżających się terminach złożenia deklaracji, uiszczenia płatności i in.).

Harmonogram rozwoju e-podatków wygląda następująco:
- od 16 sierpnia 2006 r.: przyjmowanie deklaracji CIT, PIT, VAT, NIP, PCC, przyjmowanie innych dokumentów, gotowy portal informacyjny,
- od grudnia 2007 r.: pełna obsługa elektroniczna deklaracji podatkowych i innych dokumentów, możliwość sprawdzenia stanu sprawy przez Internet, elektroniczny dostęp do informacji o stanie rozliczeń podatnika, możliwość elektronicznej aktualizacji danych o firmie.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule zamieszczonym w portalu Gazeta.pl E-podatki dla firm już za rok.

© dobreprogramy
s