r   e   k   l   a   m   a
reklama

Eric Schmidt o Chrome OS i przyszłości Nexus One

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Eric Schmid pełniący obecnie funkcję prezesa Google przedstawił w wywiadzie opublikowanym na łamach Telegraph plany związane z rozwojem systemów operacyjnych - Androida i Chrome OS.

Schmid wyjaśnił na wstępie, że Google nie planuje tworzyć nowego telefonu sprzedawanego pod własną marką - Nexus One nie doczeka się zatem następcy. Firma chce się skupić na tym, co wychodzi jej najlepiej, czyli na rozwijaniu oprogramowania, zostawiając produkcję sprzętu wyspecjalizowanym w tym kierunku podmiotom. Schmid przypomniał, że Nexus One miał rozruszać rynek telefonów z Androidem - udało się to zrealizować, więc czas zakończyć ten projekt. Co ciekawe, w stosunku do Chrome OS firma nie planuje tworzyć żadnego urządzenia, które byłoby sprzedawane pod marką Google. Firma stworzyła jedynie referencyjną specyfikację urządzeń mogących działać pod kontrolą Chrome OS i wysłała do zainteresowanych producentów kod źródłowy systemu. Pierwsze urządzenia przenośne z Chrome OS mają być gotowe do końca roku. Schmid nakreślił także wyraźną różnicę między modelem biznesowym Google i Apple. Nasz model jest otwarty. Dajemy producentom oprogramowanie zupełnie za darmo, pozwalamy im na wprowadzenie modyfikacji, dodawanie własnych aplikacji i zainstalowanie tego na dowolnym sprzęcie - dzięki temu każdy może realizować indywidualną strategię biznesową. Z Apple jest dokładnie odwrotnie - stwierdził CEO Google.

Do końca roku zostało jeszcze tylko niecałe 6 miesięcy. W tym czasie Google planuje wprowadzić na rynek finalną wersję Chrome OS i Android 3.0. Ponadto Google idzie na otwartą wojnę z Facebookiem i wkrótce uruchomi swój pierwszy pełnoprawny serwis społecznościowy - Google Me. Czy firmie Google starczy sił, by jednocześnie koordynować aż tyle wielkich projektów?

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial