EssentialPIM Free 8.05

Strona główna Windows Dom Organizery osobiste
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

EssentialPIM Free to darmowa odmiana aplikacji umożliwiającej zarządzanie czasem, kontaktami, notatkami i zaplanowanymi zadaniami.

Program posiada pełną synchronizację z MS Outlook, oferuje również import i eksport z plików HTML, RTF, CSV, TXT oraz aplikacji Outlook Express i TreePad. Wszystkie dane zapisane w EssentialPIM mogą zostać zabezpieczone hasłem, a plik z bazą zakodowany jednym z wielu dostępnych algorytmów szyfrowania począwszy do standardowego AES (Rijndael).

Wersja EssentialPIM Pro zawiera dodatkowo między innymi zaawansowaną obsługę tworzenia kopii zapasowej, obsługę jednej bazy przez wielu użytkowników, synchronizację z PocketPC lub Smartphonem. EssentialPIM Free dostępny jest również w wersji przenośnej, którą można zapisać np. na pamięci USB. Opcja ta jest bardzo przydatna w momencie kiedy użytkownik chce mieć dostęp do swoich danych z dowolnego komputera.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

minimalizacja do traya, autozapis, kopia zapasowa, duża konfigurowalność modułów, skróty klawiaturowe, możliwość zabezpieczenia bazy danych hasłem
brak wyboru skórki, nieciekawa kolorystyka
ocena użytkownika

EssentialPIM to elektroniczny organizer, który pozwala na bardzo rozbudowane zarządzanie notatkami, pocztą e-mail, zadaniami do wykonania, terminarzem, kontaktami oraz hasłami. Program ten zadowoli zarówno zwykłych użytkowników jak i zabieganych biznesmenów.

Interfejs

Bardzo przejrzysty, intuicyjny; wszystkie niezbędne funkcje, potrzebne do edycji danego modułu, są zawsze pod ręką, a podstawowe zadania (np. utworzenie notatki czy wiadomości e-mail) można wykonać bez konieczności "wchodzenia" w dany moduł. Sam wygląd programu można konfigurować praktycznie do woli, wybierając widoczne moduły, ustawiając ich kolejność, zwiększając lub zmniejszając szerokość kolumn czy ilość miesięcy wyświetlanych w bocznym panelu. Program zapamiętuje te ustawienia nawet po uruchomieniu na innym komputerze. Minusem interfejsu jest nieciekawa kolorystyka i brak możliwości wyboru skórki.

Moduły

EPIM Dzisiaj - moduł ustawiony jako domyślny przy otwieraniu programu. Zawiera podgląd terminarza (maksymalnie 5 dni wstecz oraz 20 dni przyszłych), podgląd zadań do wykonania oraz podgląd kont pocztowych (z możliwością wyboru widocznych folderów).

Notatki - tworzone są w formie drzewa folderów, z możliwością zapisu jako gałąź główna lub podgałąź; każdej notatce można przypisać wybraną ikonkę (jest ich kilkadziesiąt); treść notatki można dowolnie formatować (czcionka, tło, justowanie, wyśrodkowanie, wstawianie linków, tabel, obrazków, daty itd.). Bardzo dużym ułatwieniem jest automatyczny zapis notatki - zawieszenie się programu czy przypadkowe wejście do innego modułu nie powoduje utraty notatki.

Zadania - nowo utworzonym zadaniom można przypisać odpowiednią kategorię - np. "ważne", "osobiste", "biznes" (wersja bezpłatna programu zawiera ich 10 i niestety nie pozwala na ich edycję, ani tworzenie nowych). Do każdego zadania można ustawić opcję przypomnienia - wyskakujące okienko i sygnał dźwiękowy o wybranej godzinie. W miarę realizacji zadań, każdemu z nich można przypisać procent ukończenia.

Poczta - klient pocztowy zawarty w programie nie pozostawia wiele do życzenia. Program po uruchomieniu sam automatycznie sprawdza, czy nadeszły nowe wiadomości, posiada wszystkie opcje, które powinien zawierać standardowy klient poczty. Podczas tworzenia wiadomości program wstawia domyślny podpis "Mail created using EssentialPIM Free - www.essentialpim.com", co dla niektórych użytkowników może się okazać kłopotliwe i zbyteczne; podpis można jednak usunąć.

Kontakty - możliwości konfiguracyjne książki teleadresowej programu EssentialPIM są ogromne. Każdemu kontaktowi można przypisać nieskończenie wiele pól opisowych, takich jak Imię, Nazwisko, Adres, Nr konta, Notatki itd., w dodatku z podziałem na "Osobiste" oraz "Praca". Jedynym ogranicznikiem jest tutaj wyobraźnia użytkownika. Duży minus tego modułu to brak możliwości tworzenia dodatkowych grup kontaktów (opcja dostępna jedynie w wersji Pro).

Terminarz - opcja widoku w terminarzu pozwala na podgląd danego dnia, tygodnia, miesiąca lub roku. Dodatkowo pasek podświetlenia ustawia się automatycznie na aktualnej godzinie. Terminarz pozwala na tworzenie zdarzeń i (opcjonalnie) ustawienie ich powtarzalności Przykładowo tworzymy zdarzenie "Zapłacić rachunek za telefon" i ustawiamy częstotliwość powtarzania na "co miesiąc" plus opcja "Przypomnienie" - pamiętanie o terminie zapłaty rachunków za telefon mamy z głowy. Podgląd nawet kilku miesięcy kalendarza można ustawić w bocznym panelu aplikacji.

Hasła - moduł ten nie tylko pozwala bezpiecznie przechowywać hasła, ale także generować je z użyciem dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Istnieje też możliwość zaimportowania haseł z programu KeePass Pasword Safe.

Podsumowanie

Dla kogoś, kto często korzysta z komputera (niekoniecznie własnego i niekoniecznie we własnym domu), aplikacja EssentialPIM Portable będzie idealnym substytutem tradycyjnego książkowego organizera. Program starannie uporządkuje i przechowa wszelkie notatki i hasła, przypomni o spotkaniach czy urodzinach, pozwoli wysłać i odebrać wiadomości e-mail, utworzy świetnie zorganizowaną książkę teleadresową. W razie potrzeby wszystkie elementy bazy danych programu można wydrukować.

Nie ma się też co martwić o błędy ortograficzne - program posiada opcję sprawdzania pisowni (po pobraniu słownika z internetu również w języku polskim). Wbudowana w prawie każdy moduł "szukajka" w mgnieniu oka znajdzie interesujące nas wpisy. Ważnym modułem programu jest "Kosz". By nie utracić przypadkowo jakichś danych, warto najpierw przenosić je do Kosza, a sam Kosz ustawić (ewentualnie) na automatyczne czyszczenie co określoną liczbę dni.

Działanie Essentiala znacznie ułatwiają skróty klawiaturowe, które można przypisać do praktycznie każdej funkcji programu. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zostaje utworzona testowa baza danych, z testowymi zadaniami, notatkami, kontaktami itd. Nieobeznany z Essentialem użytkownik ma dzięki takiej testowej bazie wstępny wgląd w funkcje i możliwości organizera oraz może poznać ogólne zasady jego działania.

(Recenzja dotyczy programu EssentialPIM Portable 4.01 w wersji bezpłatnej. Program testowałem pod systemem XP oraz Vista Basic. W XP działa bez zarzutu, pod Vistą kilka razy wystąpiło zawieszenie się programu).

21.01.2011 23:31 | Recenzja do wersji 4.01

Komentarze

0 nowych
PomocEssentialPIM   2 #269 08.10.2018 13:07

@Aleksbend (niezalogowany): Nie można zrobić za pomocą kabla. Jest wygodniejsza opcja, synchronizacja PC & smartphone za pomocą WiFi własnego routera (sam osobiście preferuje).

Autor edytował komentarz w dniu: 08.10.2018 13:25
  #268 29.09.2018 22:39

Czy synchronizacja PC z android można zrobić przez kabel.

PomocEssentialPIM   2 #267 06.07.2018 17:19

@arturpl:

>>> chce kupić EssentialPIM Pro lifetime license czy będę miał licencję dożywotnią (dożywotnie aktualizację wersji desktopowej i portable)?

Tak :)

>>> Kiedy zapłacę na polskie 256.16 zł zł a kiedy 315.08 zł? bo na paypalu pokazuje mi tą mniejszą kwotę w podsumowaniu zakupu.

PayPal na początku nie pokazuje naliczenia podatku VAT (czyli sumy 13.08 €). Dopiero jak się zalogujesz to Ci naliczy. Całkowity koszt zakupu to suma € 69,95 EUR.

arturpl   4 #266 03.07.2018 12:57

chce kupić EssentialPIM Pro lifetime license czy będę miał licencję dożywotnią (dożywotnie aktualizację wersji desktopowej i portable)? Kiedy zapłacę na polskie 256.16 zł zł a kiedy 315.08 zł? bo na paypalu pokazuje mi tą mniejszą kwotę w podsumowaniu zakupu.

PomocEssentialPIM   2 #265 27.06.2018 14:09

@anonim (niezalogowany): Sorry, że tak późno odpisuje ale nie zawsze zerkam na ten portal. Musisz poszukać na kompie plik bazy danych. On ma rozszerzenie o nazwie ".epim". Może być zapisany przykładowo w folderze "Dokumenty". Po prostu gdzieś na pewno jest, trzeba poszukać. ;-)

Ewentualnie poszukaj jeszcze w tym miejscu:
C:\Users\nazwa_uzytkownika\AppData\Roaming\EssentialPIM Pro
(ja tak mam w Windows 10)

Autor edytował komentarz w dniu: 27.06.2018 14:24

Komentarze do poprzednich wersji

  #264 31.05.2018 10:10

@PomocEssentialPIM: mam problem. Używam tego programu w zakresie przypominania o zadaniach. Wszystko mi zniknęło, pojawia się czysta strona z informacją "nie otwarto bazy danych...". Co mam zrobić aby odzyskać zapisane wcześniej terminy. Użytkuję PC z windows XP.

PomocEssentialPIM   2 #263 08.01.2018 06:00

@Anonim - Fajnie, że sobie poradziłeś że skrótami. Większość programów ma podstawowy j. angielski, a tam nie ma w alfabecie takich znaków jak ś, ć, ź itd. To jest jedna właśnie z cech produktywności (szybkość wprowadza danych dzięki skótkom). Zawsze w ustawieniach można sobie zmienić na własne, tak aby nie kolodowało ze polskimi znakami.

P. S. Program działa cały czas bezproblemowo i często wychodzą aktualizacje czy to na PC czy Android/OS https://www.essentialpim.com/news

Autor edytował komentarz w dniu: 08.01.2018 06:08
  #262 16.11.2017 20:44

@Anonim (niezalogowany): Dziękuję, już doszedłem jak się to robi: W górnym menu essentialpim kliknąć -> Narzędzia -> Opcje -> Skróty i na samym dole -> Wyłącz wszystkie -> OK. Już ś i ą piszą się i nie zamykają okien. Natomiast po tym manewrze znikła ściągnięta wcześniej poczta i testowo wpisane dane do notatnika, kalendarza itp.

  #261 15.11.2017 19:57

@PomocEssentialPIM: W 30 dniowej wersji pro, po wpisywaniu małych liter ś i ą nie pojawiają się w oknach na których się pisze. Jedynie okna znikają pozostawiając panel podstawowy na ekranie. Czy można to zmienić? Chcę kupić pełną wersję. epimsupport w j angielskim nie dał jasnej odpowiedzi.

  #260 06.11.2017 18:20

@pytanie do znawców (niezalogowany): "a działa bez komplikacji?, i serio mozna sciagac nowe wersje za free?, pytam bo jak cos jest nie halo z tym to poszukam innego narzędzia."

Ja mam dozywotnia i do teraz nie ma problemow.

jedzbudyniem   5 #259 07.06.2017 14:55

Bardzo fajna darmówka :D

PomocEssentialPIM   2 #258 24.11.2016 21:15

@pytanie do znawców (niezalogowany): Posiadam kilka lat wersje nielimitowaną i nigdy nie miałem problemów z aktualizacjami a wychodzą dość często czy to na komputer PC czy na smartphone z Androidem ;-)

  #257 24.11.2016 12:02

Dozywotnia licencja działa bez komplikacji?, i serio mozna sciagac nowe wersje za free?, pytam bo jak cos jest nie halo z tym to poszukam innego narzędzia.

  #256 25.10.2016 12:07

Trzeba dodać, że Essential PIm często nie radzi sobie ze sprawdzaniem pisowni w języku polskim, zauważyłem, że powodem zazwyczaj jest nie zainstalowany Net Framework w Windowsie, lub jeden z pakietów Microsoft Visual C++. Wygląda że komponent ten jest w dużej mierze oparty na nich.

PomocEssentialPIM   2 #255 17.10.2016 13:20

@ TomKK - Z tego co wiem, autor cały czas pracuje nad udoskonaleniem klienta pocztowego. Proponowaną funkcjonalność możesz zgłosić na forum wsparcia technicznego http://www.essentialpim.com/forum Ponadto z tego co się orientuje, autor będzie w niedługim czasie wprowadzał taka funkcjonalność, jak kolorowanie listów e-mail, walka ze spam'en. Co najważniejsze, oprogramowanie systematycznie jest rozwijane, czy to na Windows czy na Android/OS. Bardzo mnie to cieszy.. :-)

  #254 07.10.2016 10:05

Witam
Używam tego programu od kilku lat w wersji Pro. Jako zaawansowany PIM swoja prostotą a zarazem zaawansowanymi funkcjami jest wprost idealny. Ma niestety słabego klienta pocztowego. Poczta jest wolna przy dużej ilości maili i co najgorsze w pionowym widoku listy maili nie ma opcji pokazywania skróconego widoku listy z podziałem na grupy: dni, tygodnie, miesiące jak to ma np. outlook. Byłoby to super przydatne na małych wyświetlaczach. Dla mnie idealnym klientem poczty jeśli chodzi ergonomię wygląd listy maili i wygląd "konwersacji" jest Opera Mail. Gdyby twórcy EssentialPim wzięli za wzór klienta Opery to byłby to program idealny...

PomocEssentialPIM   2 #253 23.09.2016 16:20

@Robert_K (niezalogowany): Jeżeli chodzi o pomoc, jest specjalne forum http://www.essentialpim.com/forum/. Szybko tam uzyskasz odpowiedz na nurtujący problem. Niestety pisze się w języku angielskim. Również autorzy EssentialPIM obsługują dedykowany support. Tu również kontakt po angielsku https://essentialpim.zendesk.com/hc/en-us

P.S. Jestem nieoficjalnym przedstawicielem na PL. Sam korzystam z tego programu już bardzo długo w wersji PRO. Jeżeli masz jakieś pytanie, napisz. Chętnie pomogę w miarę możliwości.

  #252 08.09.2016 23:09

@PomocEssentialPIM: Wsparcie techniczne jest w języku polskim ?

Ostatni Mohikanin   29 #251 20.08.2016 07:19

Producent programu na swojej stronie podaje, że najnowsza wersja EssentialPIM jest możliwa do pobrania na komputery z systemami Windows 7/8/10. Ale na XP też działa (przynajmniej wersja portable).

depeuser   2 #250 15.08.2016 22:57

REKLAMA (wyskakująca na pół programu, po najechaniu myszką) jest dość irytująca w tym programie (wersja free).

Autor edytował komentarz w dniu: 15.08.2016 23:02