Europa, Internet i dziecko.

Strona główna Aktualności

O autorze

Pod koniec roku 2003 przeprowadzono badanie "Eurobarometr". Miało ono na celu określenie zagrożeń, jakie mogą napotkać dzieci w Internecie. Badaniem tym objęto rodziców dzieci z krajów Unii Europejskiej. Przeszło połowa ankietowanych osób przyznała, iż ich pociechy korzystają na co dzień z Internetu.

Internet ciągle się rozrasta, przybywa liczba użytkowników, przybywa również liczba zagrożeń. Oczywiscie, najbardziej narażeni są najmłodsi Internauci. Zagrożenie czyha wszędzie. Komunikatory internetowe, czaty, oraz przeróżne fora są doskonałym miejscem działalności "typów spod ciemnej gwiazdy".

Organizacja European Opinion Research Group EEIG w miesiącach listopadzie i grudniu ubiegłego roku przeprowadziła badania, których zadaniem miało być nakreślenie obrazu zagrożeń, jakie występują w Internecie, a także pokazać w jaki sposób rodzice zabezpieczają swoje dzieci przed tymi zagrożeniami.

W naszym kraju 25 lutego 2004r. rozpoczęła się kampania "Dziecko w sieci" mająca na celu uświadomienie rodzicom, na jakie zagrożenia są narażone ich pociechy. W Polsce Internet nie jest jeszcze tak bardzo popularny jak ma to miejsce w pozostalych krajach UE. Jednak napewno stan ten się będzie zmieniał wraz z naszym wejściem do struktur unijnych, które miało miejsce 1 maja. Kampania w Polsce w znacznym stopniu dotyczy zjawiska dystrybucji pornografii dziecięcej za pośrednictwem Internetu. Akcja trwa już ponad dwa miesiące i niedługo zakończy się, wtedy też poznamy jej wyniki oraz postawę rodziców wobec niebezpieczeństw globalnej pajęczyny.

Jak wynika z badań około 37% osób poniżej 11 roku życia korzysta z Internetu. Najczęściej młodzi Europejczycy serfują po sieci w domu, w szkole, w bibliotekach (co w Polsce jest niezwykłą rzadkością) oraz u przyjaciół. 47% rodzin w Unii Europejskiej deklaruje, iż nie są im potrzebne żadne dodatkowe informacje na temat żagrożeń dla ich dzieci płynące z Internetu. Według rodziców wystarczające są rady jakich udziela szkoła, oraz media tradycyjne. Wśród respondentów panuje także opinia, iż telewizja jest najbardziej przyjaznym źródłem, gdyż zapewnia najlepszy odbiór i jest w stanie dotrzeć do największej liczby odbiorców.

Raport European Opinion Research Group EEIG porusza również kwestię pytania o zachowanie najmłodszych w chwili napotkania przez nich krępujących treści. 60% rodziców uważa, że ich dzieci wiedzą jak się w takiej sytuacji zachować. Jednak co niepokojące, to fakt, że przeszło 56% pytanych nie wie, gdzie występowanie takich treści zgłosić. Natomiast 37% rodziców stwierdziło, że po zauważeniu takich treści kontaktowało się z policją. Jednak tego typu zachowania należą jeszcze do rzadkości. W dalszym ciagu niewystarczająca jest ilość akcji edukacyjnych uświadamiających rodzicom i ich pociechom jakie zagrożenia napotkać mogą oni w codziennym korzystaniu z globalnej wioski jaką jest Internet.

© dobreprogramy
s