Europejczycy nie chcą płacić za usługi w sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak wynika z danych Eurostatu, na terenie Wspólnoty z roku na rok coraz więcej osób ma dostęp do Internetu. Postępująca cyfryzacja życia Europejczyków ujawniła jednak wiele stereotypowych przekonań, jakie panują wśród Internautów państw UE. Spośród wielu obserwowanych postaw na pierwszy plan wysuwa się stwierdzenie: nie mam zamiaru płacić za coś, co powinno być darmowe.

Europejczycy nie chcą wydawać pieniędzy za wszelkiej maści usługi dostępne w sieci i uważają, że skoro płacą za dostęp do Internetu, wszystko powinni otrzymywać "w cenie". Potwierdza to ankieta przeprowadzona wśród 211 tys. osób przebadanych przez Eurostat - jedynie 5% respondentów przyznało, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zapłaciło za jakieś treści bądź usługi dostępne on-line.

Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu Europe's Digital Competitiveness Report. Ograniczona gotowość do płacenia za treści i usługi wynika z przekonania, że świadczone są one za darmo - czytamy w raporcie. Problemem jest więc uświadomienie użytkownikom, że koszty utworzenia i utrzymywania usług w sieci są ogromne, co powoduje, że tylko największe firmy zlokalizowane w bogatych krajach są w stanie je finansować. Dobrym przykładem jest tutaj YouTube, na którym Google co roku traci miliony dolarów.

Nie należy jednak uogólniać, gdyż stwierdzenie, że Europa to internetowy zaścianek jest mocno krzywdzące. Dla przykładu można podać tu choćby Estonię, która wyprzedza pod względem aktywności w sieci niemal wszystkie kraje UE. Tamtejsi obywatele bardzo chętnie korzystają z Internetu na wszelkie możliwe sposoby. Pozostaje więc brać przykład z Estończyków i rozwijać europejski biznes oparty na cyfrowych mediach, by tak popularne usługi jak iTunes czy App Store powstawały także na starym kontynencie.

© dobreprogramy