Excel jako biznesowy komunikator – po co wymyślać proch na nowo?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wszyscy kochają Slacka, Microsoft nie mógł go kupić, więc próbuje napisać własnego, ale to przecież to wynajdywanie prochu na nowo. Wszystko, czego potrzebujemy by dobrze pracować w grupie to Microsoft Excel. Kanadyjski programista Tristan Calderbank zamienił najlepszy na świecie arkusz kalkulacyjny w biznesowy komunikator, który nie potrzebuje do działania żadnego dodatkowego oprogramowania.

Uszanować należy taką znajomość VBA. W komunikatorze Calderbanka zarówno klienty jak i serwer są arkuszami Excela, które komunikują się ze sobą w sieci lokalnej. Jak chwali się programista, jego rozwiązanie oferuje scentralizowaną bazę kontaktów i wiadomości na serwerze i zapewnia bezpieczne przechowywanie danych (wszystkie arkusze automatycznie się zapisują).

Jak działa to dziwactwo? Oczywiście wzajemne linkowanie komórek w różnych arkuszach nie jest niczym niezwykłym, ale zrobienie wieloosobowego czatu było prawdziwym wyzwaniem. Calderbank wpadł więc na pomysł, by wszystkie klienty powiązać z jednym arkuszem „serwerowym”. Ta odświeżająca się w cyklu 20 sekundowym (skrypt w VBA zapisuje w takim interwale arkusz) struktura danych przegląda wszystkie klienty w folderze, wyciąga z nich nicki i wiadomości i tworzy główne okno czatu przesuwając komórki i ignorując duplikaty.

Niestety, choć komunikator bazuje na modelu klient-serwer (klienckie arkusze linkują po prostu do arkusza serwerowego), to komunikaty czasem wypisują się nie tam gdzie trzeba, do innych arkuszy. Czas przekazania wiadomości wynosi około 40 sekund, można więc ćwiczyć podczas rozmowy cierpliwość i sztukę jasnego wyrażania się. Co najważniejsze jednak, rozwiązanie jest odporne na hakerów. Każdy widzi wszystko, co zostało napisane, tak więc łatwo wytropić potencjalnych napastników.

Nie jest to jedyne osobliwe zastosowanie Excela. Zainteresowanych takimi perwersjami zapraszamy do artykułu Gry, zamki i roboty – to wszystko możesz zrobić w Excelu. A jeśli chcecie wypróbować komunikator Calderbanka, to arkusze można pobrać z GitHuba, a próbną wersję pakietu Office 2016 z naszej bazy oprogramowania, w wersjach na Windowsa i macOS-a.

© dobreprogramy
s