Masz - Nie chcesz.. Nie znasz się, to kradniesz ?

Słowem wstępu. Jak wszyscy już zauważyli poruszam tematy, które dotyczą legalności oprogramowania, a także staram się wyjaśnić ludziom, że kopiowanie, używanie i rozprowadzanie nielegalnego oprogramowania, to zwykła kradzież - wykorzystanie cudzej pracy dla własnego zysku.

Dzisiaj chciałbym w delikatnym tonie opowiedzieć o zjawisku, które nazwałem " Przekleństwem Visty". Krótko napiszę tylko, o co chodzi z "przekleństwem Visty". Każdy wie, że system operacyjny Microsoft Windows Vista nie ma dobrej sławy. Zarówno z powodu jego niedociągnięć, głupoty użytkowników i pseudo znawców, którzy to wszędzie opluwają tenże system operacyjny jak i odrobiny prawdy w tym zawartej.

Windows Vista badziew, niewypał - po prostu przekleństwo ..

No i dobra. Przed świętami, bo jak to zawsze bywa, szał zakupów - prezenty. Wielu ze znajomych zakupiło komputery dzieciom pod choinkę, inni sami je dostali jako prezent. Sklepowe obniżki cen komputerów z pre instalowanym systemem Windows Vista zrobiły na wielu wrażenie. Kupowali oni głównie gotowe zestawy komputerowe przeznaczone " dla graczy ", czy też po prostu notebooki. Nie trzeba ukrywać, że Microsoft postarał się, aby system Windows Vista był zainstalowany praktycznie na każdym komputerze sprzedawanym w 2009 roku. Sprzedawcy komputerów pchali go gdzie popadło. Po świętach w ciągu jednego tygodnia znajoma, która zatrudnia mnie na 1/8 etatu, załatwiła mi 11 zleceń na instalowanie systemu.

No tak, syf i nic innego - pomyślałem. Każdy komputer z zainstalowanym systemem to " zamulona maskara " obładowana toną niepotrzebnego oprogramowania.

Na 11 próśb w ciągu tego tygodnia tylko jedna brzmiała " proszę załatwić mi upgrade do Windows 7 " Reszta? Ludzie pytali, czy mam płytę z Windows XP, bo Vista to syf i nie maja zamiaru się z nią męczyć. " ..Znajomy mi mówił.., " a słyszałem, że .." Chcą mieć XP i koniec. A co z licencją na oprogramowanie, pytałem ? Jak widzą Państwo sprawę legalności tego systemu? Co z wszelkimi poprawkami dla legalnych użytkowników ? A o to się proszę nie martwić. Większość odpowiadała, że dzieci wiedzą bardzo dobrze, że nie maja klikać aktualizacji automatycznych ...

Zostałem w głębokim szoku. Jak można mieć legalny system Windows Vista na licencji OEM i nie korzystać z tego, tylko jeszcze się pchać w " lewą " kopię systemu Windows XP ?! Jak to moja polityka, oczywiście odmówiłem. Zysk z tego wszystkiego i tak byłby mierny, a moje przekonanie na temat tych spraw, jest ważniejsze... Załatwiłem jedynie sprawę Upgrade'u na komputer Lenovo IdeaPad Y55 za cenę około 16 Euro.

Po wizycie u znajomej dowiedziałem się, że podkopuję jej autorytet, którym darzyła także mnie i... Nie mam już u niej umowy ;D

A wszystko to, bo nie zainstaluję nielegalnego Windowsa.

Refleksja

Wszyscy ludzie, którzy tworzą niechlujną opinie systemu Microsoft Windows Vista, są głupcami! Jeżeli ktoś woli kraść niż korzystać z legalnego, całkiem fajnego systemu, to nie ma mowy o jakimkolwiek tłumaczeniu dla niego. To złodziej i tyle. Dlaczego zła sława systemu, który " przeciętnemu kowalskiemu " naprawdę wystarczy ma prowadzić do popełniania przestępstwa ?

Niby krwi nie widać .. ale to też przestępstwo ! ! !

Zapraszam do rozmowy - czy warto? Czy wizerunek kreowany dla systemu Windows Vista jest aby zawsze w 100% sprawiedliwy? Czy to system jest zły, czy może "moda" ogarnia już wszystko.

Dziękuję za uwagę.
 

Komentarze