Exynos i T200: ruszyła produkcja nowego procesora dla Internetu Rzeczy

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W dobie coraz większej popularności i rozwoju Internetu Rzeczy, Samsung postanowił nie przyglądać się biernie sytuacji, ale samemu zaistnieć na tym coraz prężniej działającym rynku. Ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji własnego procesora przeznaczonego właśnie dla tego typu sprzętów, ale myśli także o zaistnieniu w branży motoryzacyjnej. Exynos i T200 wykonany jest w 28-nm procesie technologicznym i dzięki uzyskanym już teraz certyfikatom, ma oferować zarówno wysoką wydajność, jak i bezpieczeństwo.

Dobre osiągi ma gwarantować wykorzystanie dwóch różnych, funkcjonujących równocześnie rdzeni: Cortex R4 oraz Cortex M0+, co eliminuje konieczność wykorzystania dodatkowego mikrokontrolera w systemie, a bezpieczeństwo – zastosowanie sprzętowego systemu ochrony oraz funkcji zabezpieczającej przed klonowaniem (PUF), uodparniającej dodatkowo urządzenie na ataki z zewnątrz.

Jak przystało na procesor, który ma napędzać urządzenia na stałe połączone z Siecią, nie zabrakło tu miejsca dla anteny WiFi w standardzie 802.11b/g/n. Urządzenie otrzymało przy tym certyfikat Wi-Fi CERTIFIED świadczący o pozytywnym przejściu testów sprawdzających między innymi obsługę protokołów i standardów ochrony oraz Microsoft Azure dla IoT, co powinni docenić przede wszystkim twórcy oprogramowania. Pokładane w najnowszym procesorze nadzieje potwierdził Ben Hur z Samsung Electronics:

Dzięki szerokiej ofercie produktów Exynos, Samsung dostarczy kolejną zróżnicowaną wartość nie tylko dla urządzeń mobilnych, ale również innych przestrzeni, w tym branży motoryzacyjnej i IoT.

Ochrona danych w urządzeniach Internetu Rzeczy to jedno z większych wyzwań. Temat ten poruszany był także przez Microsoft podczas tegorocznej konferencji, Build 2017. Podejście Samsunga do kwestii bezpieczeństwa potwierdza tylko, jak ważnym jest to dziś aspektem podczas projektowania nowych sprzętów.

© dobreprogramy