Eyes on the Solar System Eyes on the Solar System 2018.12

Strona główna Windows Edukacja i nauka Fizyka i astronomia
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Eyes on the Solar System to rozbudowana aplikacja udostępniona przez NASA skierowana do osób interesujących się astronomią.

Za pomocą opisywanego narzędzia możemy odkrywać planety, księżyce, statki kosmiczne, asteroidy czy komety, zapoznając się ze szczegółowymi informacjami na ich temat. Warto w tym miejscu odnotować, że dzięki Eyes on the Solar System sprawdzimy, co działo się w kosmosie od 1950 roku aż do teraz, jak również przekonać się, co przyniosą następne lata (do 2050 roku włącznie). Wśród dostępnych atrakcji znajdziemy lądowanie Curiosity Rover na Marsie oraz latanie statkiem kosmicznym New Horizons przez Plutona.

Eyes on the Solar System pozwala określić cel podróży, by „przenieść się” na Marsa, Wenus, Jowisza, Saturna lub jakąkolwiek inną planetę (nie zabrakło, rzecz jasna, możliwości obserwacji Ziemi). Specjalna zakładka misja umożliwia z kolei wzięcie udziału w operacjach, jakie zostały przeprowadzone przez NASA w przeszłości.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Duże możliwości wirtualnej eksploracji kosmosu, rozbudowana nawigacja, bezpłatny
Nie znalazłem (poza tym, że nie ma polskiej wersji językowej)
ocena użytkownika
08.02.2020 23:17 • Recenzja do wersji 2018.12

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit Service Pack 1,
- procesor Intel M Core 2 Duo E7500 2,93 GHz 2,13 GHz (GPU Intel G41 Express Chipset)
- karta graficzna Intel Graphic Media Accelerator Driver (2 GB)
- RAM (DDR2) 2GB

Na aplikację Eyes on the Solar System natknąłem się, szukając w internecie różnych programów astronomicznych i wizualizacyjnych w ramach moich długoletnich zainteresowań astronomią i Wszechświatem. Szybko stwierdziłem, że ten program wychodzi naprzeciw moim oczekiwaniom. Jest on w angielskiej wersji językowej i wymaga minimum wiedzy astronomicznej (również w języku angielskim), jeżeli jednak te dwa warunki spełniamy, to program oferuje nam bogactwo wrażeń i masę możliwości poznawczych. Jego interfejs jest podzielony na 3 główne działy:
1. Eyes on the Earth (Oczy na Ziemię), w którym przy pomocy zakładek można śledzić takie parametry życiowe Ziemi jak m. in: stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, tlenku węgla, wariacje poziomu mórz w ujęciu miesięcznym, wilgotność gleby czy stężenie ozonu. Każdej opcji towarzyszy kolorowa wizualizacja obracającej się Ziemi (którą można manipulować ręcznie, co stwarza dodatkowe możliwości poznawcze) oraz krótki opis w tabelce z lewej strony.

2. Eyes on the Solar System (Oczy na Układ Słoneczny) pozwalający badać planety, ich księżyce, asteroidy, komety i statki kosmiczne eksplorujące je na przestrzeni lat 1950–2050. Tu wybrałem "zwiedzanie" Saturna i jego księżyców. Planeta oraz jej księżyce ukazana jest w wizualizacji (którą można manipulować ręcznie), a z lewej strony w tabelce zawarto krótkie wiadomości na jej temat oraz informacje o badających ją satelitach (Cassini, Voyager 2). Dodatkowo wybierając z menu w prawym górnym rogu zakładkę People można obejrzeć fotografie ludzi zaangażowanych w dany projekt wraz ich krótkimi notkami biograficznymi i naukowymi w tabelce z lewej strony. Możemy również "zwiedzać" komety (wybrałem kometę Halleya) i asteroidy (wybrałem Bacchusa).

3. Eyes on the exoplanets (Oczy na egzoplanety), najbardziej fascynujący z tych trzech, umożliwiający podróż daleko poza układ Układ Słoneczny i eksplorację planet krążących wokół swoich gwiazd. Aktualna liczba tych planet to 4116, a gwiazd z planetami - 3056. Wybrałem na chybił-trafił gwiazdę HD136418, odległą o 344 lata świetlne od Ziemi. Jest ona niewidoczna gołym okiem, okrąża ją 1 planeta. Gwiazda reprezentuje typ widmowy K i jest 1,48 razy cięższa od Słońca. Ciekawostka: podróż na nią samochodem (z szybkością 100 km/godz) zajęłaby 4 miliardy lat.

Oczywiście to nie wszystkie opcje, przygotowane przez Jet Propulsion Laboratory, amerykański ośrodek badawczy, zajmujący się eksploracją kosmosu. Wybrałem tylko kilka przykładów dla uzmysłowienia fascynacji, jakiej dostarcza zgłębianie przy pomocy tego programu tajników Układu Słonecznego i najbliższych gwiazd z planetami. Dla miłośników astronomii jest to idealny program, łączący przyjemne z pożytecznym. Polecam go wszystkim. Jedna uwaga na koniec – program uruchamia się i działa dosyć ociężale na starszych komputerach ze słabymi procesorami i takimiż kartami graficznymi (jak w moim przypadku).