FAT w Linuksie bez naruszania patentów Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawił się patch do jądra Linuksa, który może pozwolić na wykorzystanie systemu plików FAT bez ryzyka naruszenia patentów należących do Microsoftu.

Od dawna widmo egzekwującego swoje prawa patentowe Microsoftu wisi nad społecznością Open Source, choć tak naprawdę nie wiadomo, czy rzeczywiście i w jaki sposób Microsoft swoich praw mógłby dochodzić. Niemniej gdy w lutym korporacja z Redmond pozwała TomTom między innymi za naruszenie patentu na system plików FAT, Internet zawrzał. Sprawa nabrała rumieńców, gdy miesiąc później TomTom odpłacił Microsoftowi swoim pozwem. Zawarta kilka dni później ugoda pozostawiła jednak gęstą atmosferę oraz wiele wątpliwości co do sytuacji prawnej systemu plików FAT i tego, czy może z niego korzystać np. Linux.

Wygląda jednak na to, że Linux może uwolnić się od ryzyka - przynajmniej w sprawie systemu plików FAT. Andrew Tridgell, jeden z programistów projektu Samba opublikował patch zmieniający zachowanie implementacji FAT w Linuksie w ten sposób, że nie będzie generować ona równocześnie nazw krótkich (11-znakowych w konwencji MS-DOS) i długich. Gdy nazwa pliku nie przekroczą 11 znaków, generowana będzie tylko krótka forma. W przeciwnym wypadku - tylko długa. To właśnie tego aspektu funkcjonowania systemu FAT dotyczy patent, a jego zmiana skutecznie omija prawne pułapki.

To już drugi patch Tridgella próbujący ominąć ryzyko patentowe związane z systemem plików FAT. Pierwszy wydany został w maju, ale polegał na kompletnym wyłączeniu możliwości tworzenia długich nazw. Jak nietrudno się domyślić, nie spotkał się z uznaniem społeczności. Teraz szanse na włączenie aktualizacji do głównych kompilacji są większe. Nie do końca jasne jest jednak, czy poprawka ta będzie obowiązywać domyślnie, czy też trzeba będzie dopiero samemu ją włączyć. Nawet jeśli patch nie pojawi się na dobre w Linuksie, to z pewnością może pomóc pozbyć się ryzyka pojedynczym instytucjom i firmom wdrażającym komercyjnie Linuksa.

© dobreprogramy
s