FBI ma dziś zatrzymać twórcę robaka Blaster

Strona główna Aktualności

O autorze

FBI - Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze ustaliło tożsamość autora nowego groźnego robaka komputerowego Blaster, który przed tygodniem błyskawicznie rozprzestrzenił się w Internecie. Blaster (znany też jako MSBlast, W32.Blaster i W32.Lovsan) wykorzystuje tzw. błąd w implementacji RPC i doprowadza do zawieszenia lub zresetowania systemu (pisaliśmy o tym dwa tygodnie temu). Autor wirusa ma być zatrzymany dziś.

FBI nie ujawniło żadnych danych na temat winnego - wiadomo jedynie, iż jest to osoba w wieku 18 lat. Szczegóły sprawy mają zostać podane do wiadomości publicznej jeszcze dzisiaj na specjalnej konferencji prasowej w Seattle.

Zdaniem specjalistów z amerykańskiej firmy, produkującej programy antywirusowe Symantec Corporation, Blaster i różne jego odmiany zaatakował w sumie co najmniej 500 tysięcy komputerów na całym świecie. Firma Symantec opracowała bezpłatny program W32.Blaster Worm Fix Tool usuwający tego robaka. Mimo to koszty likwidacji skutków wirusa są olbrzymie.

Uaktualnienie: Twórca robaka został już aresztowany. Okazał się nim 18-letni Jeffrey Lee Parson ze St. Paul w Minnesocie. Tym razem agentom rządowym pomógł przypadek - do FBI zgłosił się świadek, który widział, jak podejrzany testował Blastera.

© dobreprogramy
s