Fruity Loops - Więcej niż Muzyka

FL Studio posiada wszystko, co potrzebne do nagrania profesjonalnego utworu – od Step Sequencera, przez samplery, syntezatory, po efekty masterujące. Jest to program, jak pokazuje historia jego dekady, dzięki któremu można rozpocząć swoją profesjonalną karierę muzyczną. Opcja pracy w trybie na żywo (live mode), nadaje mu podstawowych cech Ableton Live i pozwala na wykorzystanie programu podczas koncertów. Spora liczba syntezatorów pełnej wersji FL Studio upodabnia go do Reason. Kreatywne wykorzystanie ogromnego wyposażenia FL Studio pozwala na napisanie niejednego hitu bez uciekania się do dodatkowych bibliotek sampli i innych programów.

Oczywiście polecam jak najbardziej właśnie ten program, bardzo uczy, i cierpliwości i opanowania i przede wszystkim uczy tworzenia, bo wszystko musisz ułożyć sobie sam, oczywiście można korzystać z gotowych sekwencji, jest tam też setki efektów, które można zastosować i układać do swojej kompozycji. Jest wiele opisów i wprowadzeń i objaśnień. Program bardzo zaawansowany, dźwięk w najnowszych wersjach kładzie niejeden drogi sprzęt muzyczny. Już sam program daje wspaniałe efekty, a po podłączeniu innego sprzętu, można tworzyć cuda.

Na każdy z kanałów można nałożyć zestaw efektów. Podobnie i w tym wypadku są to efekty FL Studio, jak i dowolne inne w formacie VST. Firmowe wtyczki dostarczają wszystkich standardowych efektów ze szczegółową kontrolą ich poszczególnych parametrów: delay, reverb, chorus, phaser, limiter, kompresor, equalizer, vocoder, enhancer, czy filtr dolnoprzepustowy.

Pod każdy kanał można podpiąć jeden z wielu instrumentów natywnych FL Studio, sample lub dłuższe pliki audio, a także instrumenty VSTi i DXi innych producentów.

Jednak już same instrumenty FL Loops dostarczają bardzo bogatej bazy brzmieniowej. Są to m.in.:

 • 3 x OSC – świetny do tworzenia barw melodii przewodzących. Syntezator z trzema oscylatorami grającymi jedne z 6 form fal (w tym sinusoidalna, trójkątna i kwadratowa) lub próbkę zadaną przez użytkownika. Obwiednie i LFO głośności, filtru HP/LP i rezonansu.

 • TS404 – syntezator lini basowej o dwóch oscylatorach, generatorze obwiedni, filtrze HL/LP i LFO.

 • Speech Synthsizer – syntezator mowy, dobry do generowania krótkich wokalnych wstawek z cyfrowym polotem.

 • BeepMap – przetwarza rysunki na dźwięki. Efekty nadają się na ambientalne podkłady.

 • BooBass – realistyczny syntezator gitary basowej.

 • Frukty DrumSynth Live – automat perkusyjny o klasycznym brzmieniu Rolanda.

 • SoundFont Player – Sampler odtwarzający biblioteki w formacie SoundFont.

 • PO[I]ZONE – wirtualny analogowy syntezator o bogatym i ciepłym brzmieniu.

 • Slicex – narzędzie do cięcia plików audio, a następnie odtwarzania ich fragmentów.

 • SynthMaker – narzędzie do budowania syntezatorów z modułów.

 • Wave Traveller – precyzyjny edytor skreczowych fraz w samplach.

 • Jest to program niewątpliwie zaawansowany przez co równie trudny w obsłudze, gdyż jest naszpikowany całym mnóstwem narzędzi, opcji i ustawień - które musimy skonfigurować. Jednak po dłuższym czasie pracy w tym programie, każdy kto będzie chciał przeżyć swoją własną przygodę z muzyką, na pewno ją przeżyje i nie będzie żałował czasu poświęconego dla Fruity Loops, kiedy z dumą będzie odsłuchiwał stworzone przez siebie nagrania.