FOSDEM 2006

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegły weekend w Brukseli odbyło się spotkanie europejskich programistów otwartego i darmowego oprogramowania (FOSDEM - Free and Open Source Software Developers' European Meeting). Impreza ta jest największą tego typu, spotykają się na niej osoby mające największy wpływ na rozwój Linuksa i wolnego oprogramowania.

Jednym z ciekawszych wystąpień była prelekcja Richarda Stallmana, głównego autora licencji GPL. Tematem wystąpienia była oczywiście najnowsza wersja tej najważniejszej dla ruchu Open Source licencji. Mimo, że do wydania GPLv3 pozostało jeszcze wiele czasu, to już toczą się na jej temat burzliwe dyskusje, szczególnie w kwestii kontrowersyjnej technologii DRM. Zainteresowanych wypowiedzią Stallmana odsyłamy do transkryptu jego prelekcji.

Prócz tego, głównymi tematami poruszanymi na FOSDEMie były rozwój środowiska KDE i pakietu biurowego KOffice. Poruszano kwestie poprawy wygody i prostoty użycia, które zostały osiągnięte między innymi dzięki współpracy z twórcami dystrybucji Kubuntu (odmiany Ubuntu ze środowiskiem KDE zamiast domyślnego GNOME). Dział marketingu KDE przedstawił także "Mapę drogową do osiągnięcia światowej dominacji" w której opisano działania mające na celu popularyzację tego środowiska. W przypadku KOffice głównymi tematami była migracja z pakietu biurowego Microsoftu, plany wprowadzenia nowych funkcji, a także prace nad jego lokalizacją.

Następna konferencja FOSDEM odbędzie się za rok, więcej informacji na stronie imprezy.

© dobreprogramy
s