F-Secure Sense „wyczuje” luki bezpieczeństwa w domowym IoT

F‑Secure Sense „wyczuje” luki bezpieczeństwa w domowym IoT

F-Secure Sense „wyczuje” luki bezpieczeństwa w domowym IoT
11.11.2015 20:18, aktualizacja: 14.02.2018 15:50

Jednym z głównych problemów Internetu Rzeczy, już na poziomie koncepcji, ale przede wszystkim w praktycznych realizacjach, jest kwestia bezpieczeństwa. Trudno oszacować szkody, jakie mogłyby zostać spowodowane przez atakującego sieć skomunikowanych urządzeń w fabryce lub domu. O bezpieczeństwo IoT chce zadbać firma F-Secure, zarówno w zakresie oprogramowania, jak i sprzętu.

Głównym elementem systemu F-Secure będzie urządzenie o nazwie Sense. Ma ono pośredniczyć w komunikacji urządzeń i nadzorować je pod kątem bezpieczeństwa. Jednym z podanych przez producenta przykładów zastosowań domowych jest scenariusz, w którym użytkownik zostaje powiadamiany o tym, że jego router przeszedł w tryb ustawień domyślnych, które nie oferują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Nie pojawiły się jak dotąd informacje, czy Sense może stać się węzłem także komunikacji innej, niż realizowanej za pomocą Wi-Fi. O ile bowiem znajduje ono już dziś szereg zastosowań w przypadku automatyki domowej, to w przemyśle jest sukcesywnie zastępowane przez ultrawąskie pasma radiowe – tańsze we wdrażaniu i utrzymaniu oraz oferujące większy zasięg.

Obraz

Wraz z urządzeniem firma ma zamiar udostępnić oprogramowanie umożliwiające zdalną obsługę i reagowanie na zagrożenia, o których powiadamiał będzie Sense. Dane będą synchronizowane w chmurze, co ma pozwolić na stworzenie kompletnego systemu zabezpieczającego nie tylko domowy Internet Rzeczy, ale także smartfony czy komputery.

Problem może stanowić fakt, że system F-Secure ma za zadanie powiadamiać użytkownika o potencjalnych podatnościach na atak, co w zasadzie stanowi antytezę koncepcji Internetu Rzeczy. Trudno zakładać bowiem, że osoba, która zainwestowała w system mający całkowicie autonomicznie czynić życie łatwiejszym, będzie miała ochotę samodzielnie reagować na powiadomienia o niebezpieczeństwie.

Z drugiej strony Sense może być przydatny nie tylko w kwestii bezpieczeństwa, ale także zapewniania użytkownikowi psychicznego komfortu, mowa de facto o ochronie przed zagrożeniami jego domu. Premiera Sense ma nastąpić wiosną – roczny abonament będzie kosztował 99 euro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)