FaceSense w wirtualnym świecie. Nawiguj twarzą z Samsungiem

FaceSense w wirtualnym świecie. Nawiguj twarzą z Samsungiem

FaceSense w wirtualnym świecie. Nawiguj twarzą z Samsungiem
Mariusz Błoński
25.04.2017 22:02

Wirtualna rzeczywistość puka do naszych drzwi, puka i nikt jej nie wpuszcza. Słyszymy o niej od lat, a na rynku wciąż brak dobrych rozwiązań, które mogłyby trafić pod strzechy. Temat jest jednak głośny, modny, więc aby nie pozostać w tyle, każdy liczący się producent elektroniki musi pokazać coś w teatrze wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna rzeczywistość dorobiła się nawet własnych targów, które odbywają się w Los Angeles. I to właśnie podczas ostatnich VRLA Expo 2017 grupa pracowników Samsunga zaprezentowała urządzenie o nazwie, nomen omen, FaceSense.

Wygląda ono jak każde inne gogle VR i jest produktem eksperymentalnym. Od innych tego typu gadżetów różni się sposobem zbierania danych. Jak sugeruje nazwa, urządzenie zbiera sygnały z twarzy użytkownika. Gdy poruszamy mięśniami twarzy – czy to przy mówieniu, zmianie jej wyrazu czy z jakiegokolwiek innego powodu – powstają sygnały elektryczne. I to właśnie je zbiera i przetwarza urządzenie Samsunga. A raczej nie samego Samsunga, a założonej przezeń firmy C-Lab (Creativ Lab), która ma wdrażać w życie innowacyjne pomysły pracowników koreańskiego giganta.

Obraz

FaceSense przetwarza sygnały elektryczne z mięśni twarzy na polecenia służące nawigacji. Ma to pozwalać użytkownikowi na nawigowanie po wirtualnych światach za pomocą intuicyjnych ruchów oraz prostych komend głosowych, zamiast za pomocą będących poza zasięgiem wzroku fizycznych manipulatorów. Tyle notka prasowa Samsunga.

Możemy wybaczyć Koreańczykom intuicyjne ruchy twarzy wskazujące na chęć zatrzymania się, pójścia w prawo wyłącznie dlatego, że jak sami przyznają, jest to prototyp. W przyszłości może pozwolić on natomiast na pojawienie się kolejnych technologii biometrycznych: nietrudno wyobrazić sobie, że mimika mogłaby zostać wykorzystana jako drugi składnik logowania. Pierwszym (jawnym) byłaby sama twarz, zaś drugim znana tylko właścicielowi mina lub gest.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)