Facebook Messenger uwiódł Polaków – inne komunikatory daleko w tyle

Strona główna Aktualności

O autorze

Kwestia mobilnych komunikatorów rozwiązała się w Polsce sama. Jeśli chcecie dziś do kogoś dotrzeć w tym kraju, to najlepiej zrobić to za pomocą Messengera – mobilnego komunikatora Facebooka. Przedstawione przez firmę badawczą Spicy Mobile wyniki badańa zasięgu aplikacji mobilnych pokazują, że Mark Zuckerberg dobrze trzyma nas wszystkich w garści. Z Facebook Messengera w październiku br. korzystało 41,63% polskich użytkowników urządzeń z Androidem.

Jest tylko jedna aplikacja mobilna, która w rankingu popularności wyprzedza Messengera – to aplikacja YouTube, z której korzysta 60,77% użytkowników. Jest ona jednak preinstalowana na niemal wszystkich smartfonach z Androidem, więc trudno porównywać ją z Messengerem, który zwykle wymaga doinstalowania ze sklepu Play. Jak można się było spodziewać, zasięg Messengera jest dobrze skorelowany z zasięgiem samej aplikacji Facebooka (lub Facebooka lite), z której korzysta ponad 41% użytkowników Androida.

W rankingu mieszanka oczywistości i niespodzianek. Z Map Google korzysta 34,02% użytkowników, z Gmaila 28,59%. Dalej spora przepaść – kolejną pozycję zajęła (sic!) aplikacja mobilna serwisu ogłoszeniowego OLX (13,79%), która o włos wygrała z Instagramem (13,61%). Kolejne miejsca przypadły Allegro (12,23%), komunikatorowi WhatsApp (11,50%) oraz Snapchatowi (9,44%).

Wygląda na to, że nawet przeciążenie Facebook Messengera dodatkowymi funkcjami podpatrzonymi u Snapchata nie zaszkodziło popularności tego komunikatora. Efekt sieciowy działa tu z pełną mocą: komunikatorów używamy do tego, aby porozumiewać się z naszymi znajomymi, którzy korzystać muszą z tego samego komunikatora. Z czasem lider rynku zaczyna zwiększać swoją przewagę nad konkurencją, nie musząc się starać o jakość produktu – cóż bowiem z tego, że konkurencja oferuje lepsze aplikacje, skoro wszyscy zamknięci zostali w silosie pana Zuckerberga?

Najbardziej w tym wszystkim rzuca się w oczy brak Skype (zasięg 9,44%) w tej pierwszej dziesiątce. Komunikator, który przez wiele lat był tym komunikatorem, jednym z najczęściej instalowanych programów, zupełnie nie odnalazł się w erze mobilnej. Dzisiaj nawet wiele rozmów biznesowych toczy się przez Messengera, oferującego wszystko to, czego typowy użytkownik smartfonu mógłby oczekiwać od komunikatora.

© dobreprogramy