reklama

Facebook będzie szyfrował ID użytkowników

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

W odpowiedzi na poważne oskarżenia o łamanie zasad prywatności przedstawiciele Facebooka zapowiedzieli, że zapewnią możliwość szyfrowania identyfikatorów UID. Ma to zapobiec procederowi wykradania osobistych danych przez aplikacje, z których korzystają użytkownicy Facebooka.

Facebook wielokrotnie był oskarżany o zaniedbywanie kwestii prywatności użytkowników. Tym razem problem dotyczy tworzonych przez zewnętrzne firmy aplikacji, które są dostępne w ramach tego serwisu społecznościowego. Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez The Wall Street Journal, aplikacje te mogą przekazywać nasz UID - unikalny identyfikator użytkownika - firmom reklamowym i różnego rodzaju spółkom prowadzącym działalność w Sieci. Proceder ten zapewnia nieuprawnionym osobom dostęp do nazwisk i list przyjaciół użytkowników Facebooka. Luka dotyczy znacznej części użytkowników serwisu - nawet tych, którzy ustanowili bardzo rygorystyczne reguły prywatności dla swojego konta w Facebooku.

Kilka dni temu przedstawiciele Facebooka oficjalnie przyznali, że faktycznie UID może zostać przypadkowo udostępniony nieuprawnionym podmiotom. Wrażliwe dane są bowiem przechowywane przez przeglądarkę i aplikacje Facebooka. Z informacji WSJ wynika, że w proceder przekazywania UID firmom zewnętrznym zaangażowane były najpopularniejsze aplikacje, w tym mające miliony zwolenników Farmville. By rozwiązać problem, Facebook ma w najbliższym czasie zaoferować użytkownikom usługę szyfrowania identyfikatora i innych parametrów przekazywanych poprzez aplikacje. Szczegóły techniczne nowego rozwiązania zostały omówione w sekcji dla deweloperów.

Zmiany, które Facebook wprowadzi do swojego systemu wymagają współpracy z twórcami aplikacji i ich implementacja musi nieco potrwać. Docelowo nowe mechanizmy bezpieczeństwa obejmą wszystkich użytkowników i uniemożliwią wykradanie prywatnych danych - przynajmniej do momentu znalezienia kolejnej luki w serwisie.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama