Facebook zakończył śledztwo i odpowiada na zarzuty o manipulacje w trendach

Facebook zakończył śledztwo i odpowiada na zarzuty o manipulacje w trendach

Facebook zakończył śledztwo i odpowiada na zarzuty o manipulacje w trendach
24.05.2016 12:34

Minęły dwa tygodnie, odkąd w Sieci zrobiło się głośno o oskarżeniach wysuniętych wobec Facebooka, według których dział moderacji ma możliwość manipulowania trendami i robi to w sposób, który maskuje konserwatywne i prawicowe treści. W tym czasie w sprawę zaangażował się amerykański rząd w osobie senatora Johna Thune’a, który zażądał od administracji wyjaśnień. Te zostały już opublikowane.

Jak można przeczytać w komunikacie, po wybuchu całego zamieszania i spotkaniu z senatorem, Facebook rozpoczął wewnętrzne śledztwo. Miało ono na celu zbadać, czy którykolwiek z pracowników lub grupa pracowników mogła świadomie wpływać na trendy w sposób, który wynikał z pobudek politycznych. Oczywiście „wierchuszka” Facebooka, na czele z Markiem Zuckerbergiem, stanowczo zaprzeczyła, aby wpływała jakkolwiek na moderację, zaraz po pojawieniu się pierwszych oskarżeń.

Obraz

Szukano jakiejkolwiek konsekwencji, długo utrzymującej się prawidłowości, w wyniku której artykuły zawierające konserwatywne i prawicowe opinie byłyby dyskryminowane na rzecz lewicowych. Niestety, Facebook nie podzielił się informacjami o metodologii, co mogłoby być niezwykle interesujące – można zakładać, że część analiz przebiegała w sposób maszynowy, Facebook może więc dysponować algorytmami, które kwalifikują opinie jako element światopoglądu. To jednak tylko domysły, fascynujące, ale domysły.

Fakty jednak są następujące – w ramach śledztwa nie znaleziono żadnych dowodów na systematyczne tendencje w wyborze i popularyzowaniu lewicowych treści w trendach. Jednocześnie Facebook nie wyklucza, że przy takiej skali działań, jaką przedsiębierze największy serwis społecznościowy świata, możliwe są minimalne, przypadkowe odchylenia. Aby wykluczyć nawet je, Facebook zobowiązał się do zaktualizowania metodologii generowania trendów. Czy to wystarczy, aby przekonać użytkowników o uczciwości moderacji?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)