Nie taki „Łuk” straszny, czyli zostań łucznikiem

Systemy operacyjne z rodziny Linux mają wśród wielu użytkowników nowych technologii opinię trudnych, skomplikowanych i "nie do ogarnięcia". Sam fakt posiadania na komputerze/laptopie/netbooku (niepotrzebne zamazać białym korektorem #pdk) innego systemu operacyjnego jest postrzegany jako wyjątek, coś niekompatybilnego. "Okna" są wszędzie. W ogólnej świadomości użytkowników technologii jest przeświadczenie, że Arch Linux jest trudną w obsłudze i konfiguracji dystrybucją. Szczegółowa dokumentacja tego systemu początkowo odstrasza. "

Windows 10 subiektywnie

Gdy na rynku pojawiają się nowe wersje znanych produktów użytkownicy mają nadzieję, że nowa wersja przyniesie długo oczekiwane zmiany na lepsze, wyeliminuje błędy poprzednika itd. W przypadku premiery Windows 7 sześć lat temu, Microsoft spełnił pokładane w nim nadzieje eliminując błędy systemu Windows Vista. W przypadku najnowszego wydania systemu operacyjnego Microsoftu mam mieszane uczucia. W niniejszym wpisie skupię się na najważniejszych, moim zdaniem, zaletach, ulepszeniach oraz wytknę rażące błędy, brak logiki i niekonsekwencję...

reklama

Manjaro 0.8.9 wydane

Philip Müller ogłosił na forum manjaro.org wydanie aktualizacji Manjaro 0.8.9 - dystrybucji Linuxa bazującej na Arch Linux.

Deweloperzy przygotowali gotowe do wypróbowania w sesji Live i instalacji za pomocą autorskiego programu Thus trzy główne środowiska graficzne XFCE, Openbox oraz KDE w wersjach i686 oraz x86_64. Dodatkowo dostępne są obrazy ISO przygotowane przez społeczność Manjaro (Cinnamon, GNOME, Mate, LXDE, E17).

Dostęp do repozytoriów Ubuntu będzie płatny dla dystrybucji na nim bazujących?

Czy popularność konkurencyjnych dystrybucji Linuxa bazujących na innej popularnej dystrybucji Linuxa może zirytować deweloperów?

Okazuje się, że Canonical jest poirytowany polityką przyjętą przez deweloperów Linux Mint polegającą na tym, że domyślnie wyłączone są repozytoria poziomu 4 i 5 zawierające często aktualizacje bezpieczeństwa.

Według deweloperów Ubuntu jest to igranie z ogniem i narażanie użytkowników na niebezpieczeństwo. Doprowadziło to do polemiki między deweloperami bliźniaczych dystrybucji.

Według doniesień z

Deadline

Premiera Ubuntu 13.10 oraz Windows 8.1 już za nami. W komentarzach pod artykułami roi się od skrajnych opinii. Blog wzbogacił się o nowe wpisy zachwalające nowości w Windows 8.1 oraz szczyptę krytyki nowej wersji "Okien".

Nie ma oprogramowania idealnego. Co jakiś czas pojawiają się nowe wersje aplikacji, systemów operacyjnych. Eliminuje się znalezione błędy w kolejnych paczkach aktualizacji. Świetnie, prawda? Ciągła pogoń za doskonałością potrafi zgubić każdego.

reklama

Manjaro - optymalne ustawienia zasilania

Zapanować nad zużyciem energii w Manjaro

Domyślne ustawienia zasilania z pakietu laptop-tools wykorzystywane w Manjaro pozostawiają wiele do życzenia i w znikomy sposób oszczędzają energię. Odpowiednie wpisy w GRUB aktywują pełne ACPI, zaawansowane zarządzanie energią dla układów Intela oraz oszczędzanie energii szyn PCI. Dodatkowo po instalacji kernela z linii 3.11 można aktywować przez odpowiedni wpis w GRUB dynamiczne zarządzanie energią dla kart graficznych AMD Radeon - DPM. Deamon Thermald jest przeznaczony dla procesorów Intel.

Manjaro - dystrybucja Linuxa dla zwykłego użytkownika?

Długi okres używałem *buntu (Kubuntu, Ubuntu, Mint), sprawdziłem nawet Debiana i openSUSE. Zawsze było coś nie tak. Ubuntu w wersji 12.04 LTS, o którym ostatnio pisałem ma compiza w wersji z wieloma błędami, których dotąd nie załatano. Pomimo dojrzałości pakietów, naprawieniu błędów młodości, dochodziło do nieoczekiwanych "białych ekranów śmierci" podczas odtwarzania filmów na YouTube w trybie pełnego ekranu - rozwiązania brak. Poirytowany zaryzykowałem - zacząłem sprawdzać jakość nowego wydania Ubuntu 13.10 (13.04 ma koniec wsparcia już w styczniu 2014).

Konfiguracja Ubuntu 12.04.2 LTS na laptopie ASUS

Postanowiłem w jednym miejscu zamieścić poradnik jak dobrze skonfigurować Ubuntu na laptopie ASUS. Oszczędność energii w pracy na baterii oraz cicha i wydajna praca urządzenia jest możliwa dopiero po odpowiednim dostosowaniu systemu. Domyślny kernel generic dostępny w oficjalnych repozytoriach różnych dystrybucji jest zoptymalizowany na każdy sprzęt. Z jednej strony można mówić o wszechstronności, ale z drugiej ponosi się koszty wydajności i zużycia energii.

reklama

Prywatność w Firefoxie

Przeglądając strony internetowe jesteśmy śledzeni przez różnego rodzaju boty reklamowe, indeksujące etc. Oczywiście możemy skorzystać z trybu prywatnego, ale po stronach serwera niczego to nie zmienia.

Podstawowym plikiem identyfikującym internautę jest plik cookies. Mały plik tekstowy zapisywany na dysku lokalnym, który zawiera nasze preferencje wyglądu witryny, login, hasło. Przede wszystkim cookies są wykorzystywane do zbierania statystyk i preferencji przez boty reklamowe.

Na początek zalecam instalację dodatku

Niechciane aplikacje

Pobierasz darmowe aplikacje. Instalujesz je. Zostawiasz domyślne opcje instalacji a potem tworzysz wątek na forum w celu usunięcia niechcianych, które pojawiły się po instalacji programu.

Najczęstszym dodatkami są: pasek narzędziowy Ask.com, pasek narzędziowy Ashampoo, pasek narzędziowy Babylon, Funmods, pasek narzędziowy Yahoo, pasek narzędziowy AOL, pasek narzędziowy µTorrent czy vi9.com.

Pokrótce przedstawię Wam jak się ich ustrzec przed instalacją:

µTorrent:

Shark007 Codecs:

Programy firmy Ashampoo: