Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Manjaro - dystrybucja Linuxa dla zwykłego użytkownika?

Długi okres używałem *buntu (Kubuntu, Ubuntu, Mint), sprawdziłem nawet Debiana i openSUSE. Zawsze było coś nie tak. Ubuntu w wersji 12.04 LTS, o którym ostatnio pisałem ma compiza w wersji z wieloma błędami, których dotąd nie załatano. Pomimo dojrzałości pakietów, naprawieniu błędów młodości, dochodziło do nieoczekiwanych "białych ekranów śmierci" podczas odtwarzania filmów na YouTube w trybie pełnego ekranu - rozwiązania brak. Poirytowany zaryzykowałem - zacząłem sprawdzać jakość nowego wydania Ubuntu 13.10 (13.04 ma koniec wsparcia już w styczniu 2014). Rozczarowanie pierwsze - nie można zainstalować intel-microcode bo po dziś dzień deweloperzy nie zaktualizowali initramfs-tools do najnowszej wersji z Debiana Testing 0.113. Rozczarowanie kolejne - klient Dropboxa nie działa poprawnie w Ubuntu 13.10. Wiem, że 13.10 jest nadal w wersji deweloperskiej, ale nie spodziewałem aż takich komplikacji w Ubuntu i swego rodzaju chaosu w bug trackerze. Dla zainteresowanych obszerna lista porad i uwag dostępna tutaj.

openSUSE i Debian z kolei ma świetny serwis dla deweloperów, ale w oficjalnych wydaniach są nieaktualne na dzień dzisiejszy wersje pakietów. Ubuntu to po prostu pole minowe, a użytkownik jest cały czas beta testerem.

Alternatywa

W 2012 roku przeglądając distrowatch.com natrafiłem na wpis na temat Manjaro. Nie przywiązałem do tego większej wagi, bo Arch Linux wydawał mi się nie do ogarnięcia, a Manjaro dopiero powstawał. Oczywiście Arch ma świetną dokumentację, ale zawiłość i drobiazgowość konfiguracji i instalacji systemu skutecznie mnie przed tym systemem odstraszała. Po za tym byłem rozleniwiony poprzez użytkowanie systemów pewnej firmy z Redmond oraz Ubuntu. Zgadza się - "systemy-wszystko-robiące-za-użytkownika" rozleniwiają i boimy się zrobić coś więcej niż "kopiuj-wklej-enter", albo "klikać dalej,dalej,dalej".

Manjaro Linux bazuje na Arch Linux. Deweloperzy dystrybucji wychodzą z założenia, że system operacyjny ma działać, a nie powodować irytację użytkownika i zniechęcać.

Manjaro występuje w trzech wersjach repozytorium - stabilnej, testowej oraz niestabilnej. Z tym, że repozytorium testowe i niestabilne zawiera najnowsze wersje pakietów nieprzetestowane przez deweloperów i społeczność. Po pewnym czasie od wydania i wstępnych pomyślnych testach stabilności, aktualizacja trafia do repozytorium testowego, a po pomyślnych kolejnych testach aktualizacja ostatecznie trafia do repozytorium stabilnego.

Widzicie pewnie pewną analogię do Debiana czy Ubuntu? Manjaro znacząco różni się od tych dystrybucji - jest to system typu "cutting edge". Nowe pakiety są w pełni sprawdzone i przetestowane przez deweloperów i społeczność. Zapewnia to stabilność użytkowania dystrybucji.

Z kolei Ubuntu jest systemem typu "bleeding edge". Tutaj co określony czas trafiają nowe wersje pakietów nieprzetestowane pod względem stabilności i błędów.

Manjaro co miesiąc otrzymuje kolejne aktualizacje - przetestowane przez deweloperów/społeczność. Można porównać ten system aktualizacji ciągłej do kolejnych warstw cebuli. ;)

Specyfikacja

Manjaro Linux występuje w trzech głównych edycjach:
  • XFCE Edition
  • Openbox Edition
  • NET Edition
Społeczność skupiona wokół dystrybucji wydaje obrazy ISO z innymi środowiskami graficznymi, jednakże nie mają one oficjalnego wsparcia deweloperów Manjaro.

Podsumowanie

Popularne dystrybucje Linuxa mają daleko do stabilności. Często zniechęcają użytkowników przez kolejne niedoróbki i rażące błędy w pakietach. Niszowe dystrybucje tworzone przez zapaleńców czasami mają lepszą jakość niż mainstreamowe dystrybucje, które nie potrafią ogarnąć chaosu w swoich systemach raportowania błędów.

Jestem rozczarowany jakością i podejściem Canonical co do przyszłości dystrybucji Ubuntu. Postanowiłem uciec z tonącego okrętu. Jak na razie nie jestem zawiedziony, wręcz przeciwnie - mile zaskoczony jakością Manjaro.

Ważne linki

 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
elzear   5 #1 25.09.2013 15:48

Manjaro Linux bazuje na Arch Linux i jest z nim w pełni zgodny - FALSE

Nie jest... Bazuje na nim, możesz dodać sobie AUR i na tym kończy się zgodność. Tzn. pakietów oficjalnie dodawanych do archa nie dodasz do Manjaro (np. kernel).

elzear   5 #2 25.09.2013 15:49

PS. Poza tym, wszystko się zgadza :) Manjaro, bardzo fajne :)

FadeMind   9 #3 25.09.2013 16:07

@elzear
http://forum.manjaro.org/index.php?topic=245.0 [niezalecane] ;)

Moje niedomówienie. Manjaro bazuje na Archu, korzysta z Pacmana, ma własne kernele dedykowane - z przygotowanymi paczkami modułów dla kart graficznych, virtualboxa etc., przez yaourt możesz łatwo zainstalować pakiety z AUR - ale przez deweloperów jest to odradzane.

elzear   5 #4 25.09.2013 16:19

tak tak... popatrz na stronę 2 :) Ogólnie stawialem Manjaro znajomemu + AUR jakieś 3 miesiące temu i do tej pory nie mam żadnych wieści od niego :) Czyli wszystko bangla :)
Co do AUR - Archlinux również go nie zaleca, tzn. Developerzy dbają o pakiety oficjalnie wydawane przez ten system, jeżeli coś ci się popsuje po aktualizacji systemu trzeba kombinować :) (do tej pory tylko raz miałem problem, jednak po 2 dniach poprawili PKGBUILD i wszystko ruszyło dalej).

greywolf   3 #5 25.09.2013 16:25

A Debiana Testing albo Sid to nie łaska potestować? Większych problemów brak, świeże paczki (zwłaszcza w Sidzie) ;)

cyryllo   18 #6 25.09.2013 16:28

@FadeMind popraw linki bo niektóre kierują ponownie na twój wpis :P

FadeMind   9 #7 25.09.2013 16:37

@cyryllo
Poprawione. Tag [URL] nie ogarnia adresu strony bez http:// na początku :D

FadeMind   9 #8 25.09.2013 16:43

@elzear
Przykładowo w Ubuntu masz w standardowych repozytoriach Shutter - program do zrzutów ekranu. W repozytoriach Manjaro tego programu nie ma. Pakiet jest dostępny w AUR - buduje się około 30 minut, ale działa bez problemu ;)

  #9 25.09.2013 16:54

Działa na nim Microsoft Silverlight lub coś alternatywnego do odtwarzania TVN Player?

  #10 25.09.2013 17:00

w końcu jakiś normalny linux

wajdzik   6 #11 25.09.2013 17:01

Janeks - pewnie tak jak to z Silverlight bywa - nie działa nigdzie. Nawet pod windows.

0michal0   4 #12 25.09.2013 17:15

OpenSUSE też masz aktualne aplikacje, ale musisz dodać w YaST2 kilka repozytoriów takich jak: GNOME:Apps, Education, LibreOffice.org, Mozilla i główne repozytorium społeczności Packman Repository. Ja jeszcze dodatkowo mam oficjalne repozytorium dla Chrome. Krótko mówiąc dodajesz te repozytoria, które zawierają potrzebne Ci aplikacje w nowszych wersjach. Generalnie w Susku masz ostatnie wersje oprogramowania, które można określić jako stabilne i przetestowane. Dzięki temu cały system również działa bardzo zadowalająco.

Manjaro mam jako drugi system - założenia świetne, system jest bardzo responsywny, ale niestety przynajmniej mi pojawiały się regularnie drobne błędy, co jest oczywiste, biorąc pod uwagę młodość Manjaro. Niemniej jednak developerzy tej dystrybucji faktycznie są na dobrej drodze do stworzenia świetnej alternatywy dla reszty dystrybucji w przyszłości, bycia dla Archa tym, czym jest Ubuntu w stosunku do Debiana, tyle, że w jeszcze lepszym tego zwrotu znaczeniu.

Frankfurterium   10 #13 25.09.2013 17:30

Od paru miesięcy używam na co dzień. Może i nie składamy systemu własnoręcznie, ale mnie osobiście konfiguracja i zestaw początkowych aplikacji w wersji XFCE naprawdę pasuje i w czystym Archu niewiele bym zmienił. Repozytoria są bogate, pakiety aktualne i stabilne - od początku użytkowania żadnych błędów ani konfliktów (a mam kupę aplikacji z czystoarchowego AUR-a), których sam nie potrafiłbym szybko rozwiązać.


@Janeks22

Jak w większości Linuksów - instalujesz XBMC z odpowiednią wtyczką i oglądasz.

FadeMind   9 #14 25.09.2013 17:56

@0michal0
openSUSE już przerabiałem ;) Do stabilności mu trochę brakuje.
http://netbit73.blogspot.com/search/label/opensuse

dzikiwiepsz   13 #15 25.09.2013 18:01

W tej dystrubucji jest gdzieś opcja zmiany języka? pobrałem sobie z ciekawości o odpaliłem w live cd (nawet nie wiedziałem ze tak można ten system :d ) ale nigdzie nie widziałem opcji zmiany.

Ryychuu   7 #16 25.09.2013 18:04

@FadeMind: Używałeś stabilnego Debiana na Desktopie? Podziwiam samą próbę ;) Stable ma stary kernel i pakiety i jest przeznaczony na SERWERY (mimo, że oficjalnie nigdzie takiej nalepki nie ma) na desktop je testing

Ryychuu   7 #17 25.09.2013 18:05

@Janeks: Od niedawna ruszył projekt Pipelight (silverlight na linuxie) który ma pakiety dla archa, Ubuntu i Debiana

0michal0   4 #18 25.09.2013 18:12

@FadeMind: Z czym miałeś problem? O ile pamiętasz oczywiście. Bo od kilku miesięcy używam i w sumie poza może dwoma, trzema drobiazgami wszystko hula aż miło, mimo, że kombinuję, wgrywam różne rzeczy, mam również stosunkowo sporo dodatkowych repozytoriów. Pytam nie w sensie żeby coś udowadniać, a raczej żeby dowiedzieć się czego ewentualnie mógłbym się spodziewać w przyszłości :) A jest to o tyle dla mnie ciekawe, że do tej pory uważałem, że w końcu znalazłem system i środowisko pracy niemal idealnie spełniające moje założenia :)

Manjaro z XFCE to była świetna sprawa, ale tej stabilności z OpenSUSE mi trochę brakowało - szczególnie w kwestii aktualizacji pakietów. Ale z dystrybucji rolling-release to chyba aktualnie najciekawsza opcja, poza Archem - jeśli ktoś ma czas, doświadczenie, trochę umiejętności, to dla takiej osoby oczywiście Arch jest wyborem najbardziej odpowiednim.

FadeMind   9 #19 25.09.2013 18:34

@Ryychuu
Na samym początku poznawania Linuxa miałem epizod z Debianem, kilka lat temu.
@dzikiwiepsz
Sesja Live Manjaro jest tylko po angielsku - możesz co najwyżej w początkowym menu ustawić klawiaturę polską programisty. Kreator Instalacji systemu przy aktywnym połączeniu z Internetem pobiera paczki językowe.

http://netbit73.blogspot.com/2013/09/manjaro-instalacja-systemu.html
http://netbit73.blogspot.com/2013/09/manjaro-wstepna-konfiguracja-systemu.html

mikolaj_s   15 #20 25.09.2013 19:04

@FadeMind:
Nie rozumiem Twojego rozczarowania 13.10 przecież ten system jeszcze nie wyszedł, jest niestabilny. Wiesz, że jest jeszcze w fazie beta, ale nie spodziewałeś się, że jest w fazie beta :P Przeczytaj jeszcze raz o czym sam piszesz. Poczekaj jeszcze miesiąc i dopiero oceniaj. Ubuntu nie ściemnia jak pisze, że system jest niestabilny. Inna sprawa, że i po wypuszczeniu nie będzie pewnie na początku różowo. Jak chcemy stabilnie to używamy LTS. Wcale nie bronie Ubuntu tylko faktycznie można ponarzekać na realne problemy jakie mają już wydane wersje. Równie dobrze mógłbym wziąć testowe Manjaro i narzekać na niestabilność.

A tak poza tym :) to podoba mi się pomysł dystrybucji typu rolling edition i w dodatku łatwiej do instalacji. Jak będę mieć trochę czasu i wolną partycję to trochę potestuję.

FadeMind   9 #21 25.09.2013 19:49

@mikolaj_s
Raring/Precise też mają daleko do stabilności... Z kolei Saucy... niby ok, niby nowe pakiety ale za to brak porządnego, skutecznego zarządzania błędami. To mój zarzut pod adresem Ubuntu. Co ciekawe XMir nie będzie miał wsparcia od Intela, Integracja Dropboxa leży i kwiczy, nikt nie zaktualizował dotychczas initrams-tools (od listopada 2012 roku) - błąd dotyczy raring i saucy. Stare błędy z tagiem precise leżą odłogiem, nowe z tagiem raring się mnożą, a tsunami saucy dopiero nadciąga. Nie jest za ciekawie...
Zapewne dopiero w maju 2014 r. dojdą do ładu i składu (pierwsze porządne łatki wydajności Mir, ogarnięcie bałaganu z GNOME, dopracowanie jakości kodu etc.)

Po za tym Canonical strzela sobie w kolano nie wydając aktualizacji dla Compiza. Była kiedyś sprawa programisty, który spędził wiele czasu na załatanie podstawowych błędów compiza. Canonical po prostu wyrzucił jego pracę do kosza, bo miał inne cele.

LTS NIE jest stabilne - jest tylko bezpieczne - podobnie jak Debian Stable. Stare pakiet mają stare błędy. Bardzo się myliłem odnośnie jakości i stabilności Ubuntu. Sparzyłem się, ale znalazłem dobrą alternatywę - Manjaro.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bugs?field.tag=precise&orderby=status&...
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bugs?field.tag=raring&orderby=status&...
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bugs?field.tag=saucy&orderby=status&s...

  #22 25.09.2013 19:51

@Janeks22 wrzucasz XBMC i wtyczkę Telewizja Polska i lecisz cały TVN Player, TVP VOD itd.

zoso71   10 #23 25.09.2013 19:56

No dobra. Wstęp już przeczytałem, teraz poproszę o właściwy wpis ;-P

FadeMind   9 #24 25.09.2013 20:00

@zoso71
Patrz ostatni link na liście :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #25 25.09.2013 20:36

Jak dla mnie kolejny Linux i tyle.

Ludvick   8 #26 25.09.2013 20:52

@FadeMind

Gwoli ścisłości: nie chcę wszczynać żadnej wojny "Manjaro vs. Bridge Linux vs. Arch"; naprawdę, nie jest to moim celem. "Gołąbkiem pokoju" niechaj zaś będzie to, że cieszę się, iż znalazłeś dystrybucję, która przypadła Ci do gustu i spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Ja też kiedyś - po długich poszukiwaniach i bardzo licznych testach "różnych Linuksów" (w tym również Manjaro) - znalazłem "swoją przystań" (Bridge Linuksa - opartego, nota bene, na Archu).

Dlaczego nie Manjaro?

W mojej opinii (i nie każdy musi się z nią zgadzać), Manjaro jest trochę takim archowym Ubuntu, niby bazuje na Arch Linuksie, ale jednak posiada swoje repozytoria i swoje pakiety (przerobione oryginały). W Bridge'u jest całkowicie inaczej - tutaj mam dostęp do oryginalnych ("czystych", czy - jak kto woli - "waniliowych") repozytoriów i pakietów, a sam Bridge Linux, to swoisty Arch z łatwą instalacją i gotową, wstępną konfiguracją.

Po drugie, w podanym poniżej linku możesz przyjrzeć się, jak bardzo zasobożerny jest Manjaro:
http://mylinuxexplore.blogspot.com/2012/12/bridge-linux-201212-review-arch-bit.html
Sam nie wykonywałem żadnych, podobnych testów, ale jeśli te, z powyższego artykułu, są prawdziwe, to Manjaro jest, naprawdę, sporym zasobożercą.

Po trzecie, wreszcie, świeżość pakietów... Owszem, w przypadku Manjaro jest zdecydowanie lepiej, niż w *buntu, gdzie na nowsze pakiety trzeba czekać do kolejnego wydania... Tym niemniej, w przypadku Manjaro, zawsze pozostaje pewna luka czasowa wobec pakietów Archa, co wynika z tego, że twórcy dystra przetwarzają oryginalne pakiety, a to wiąże się z pewnym opóźnieniem (zanim coś znajdzie się w repozytorium, musi zostać przetestowane, a o zabiera czas).

Z powyższych powodów - choć nie tylko) - Manjaro nie stał się moim podstawowym systemem, a Bridge Linux, który "zawrócił mi w głowie" od "pierwszego wejrzenia".

Jakkolwiek, co starałem się zaznaczyć na samym początku, nie neguję Twojego wyboru (bo to, w końcu, Twój komputer i to Ty będziesz na nim pracował), a w tym komentarzu chciałem jedynie podzielić się swoją opinią.

Pozdrawiam i niech Ci służy Manjaro!

command-dos   18 #27 25.09.2013 21:04

Ja już sobie powiedziałem - nigdy więcej dystrybucji ciągłej... same problemy miałem z jakąkolwiek dystrybucją na archu. Najpierw zawsze byłem zauroczony aż do pierwszych updateów. Nie zapomnę głupiego problemu i kombinacji z updatem filesystem: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=164312. W końcu nie posłuchałem: "Again, do NOT use pacman's --force flag to install the filesystem update." i kaplica. Szybka rezygnacja z archa pod jakąkolwiek odmianą ;) ileż można klepać: pacman -Syu --ignore filesystem? W końcu jest aktualizacja, to po ludzku ją chce zainstalować, a tu takie łamigłówki - pass.

mikolaj_s   15 #28 25.09.2013 21:05

@FadeMind:
Ale czy ja gdzieś napisałem, że Ubuntu jest szczególnie stabilne? LTS na pewno jest najstabilniejsze z wszystkich wydań, a błędy zdarzają się wszędzie. Myślałem, że wyraziłem się jasno, nie chodzi mi o to czy Manjaro jest stabilniejszy czy nie, tylko o nierozsądnych argumentach we wpisie i wyciąganiu wniosków o niestabilności Ubuntu na podstawie z definicji niestabilnego wydania beta. Te argumenty które podałeś w komentarzu mają już sens, co nie znaczy, że zaraz polecę instalować Archa czy Manjaro? ;)

Brak prawidłowego działania Dropboxa może nie być przypadkiem bo to konkurencja dla Ubuntu One.

roobal   16 #29 25.09.2013 21:19

"openSUSE i Debian z kolei ma świetny serwis dla deweloperów, ale w oficjalnych wydaniach są nieaktualne na dzień dzisiejszy wersje pakietów. "

Po co komu najnowsze wersje pakietów? Mnie osobiście, gonitwa za numerkami znudziła, a w Debianie błędy są szybko poprawiane.

"Popularne dystrybucje Linuxa mają daleko do stabilności."

Nie znam problemu, zadowolony użytkownik Debiana Wheezy ;) Ja nie mam już tyle czasu co kiedyś bawić się z niestabilnymi dystrybucjami, wolę Debiana ze starymi pakietami, niż fajne distro ze świeżymi paczkami, które mogą posypać system :)

FadeMind   9 #30 25.09.2013 21:27

@Shaki81
Kolejny Linux z kolejnych Linuxów, o którym mało kto słyszał.
@Ludvick
Dziękuję za życzenia i wzajemnie - Niech Ci Bridge Linux służy ;)
Bridge Linux nie testowałem, czytałem kiedyś Twój wpis na temat instalacji tego systemu. Wiem, że muszę czekać na nowe paczki w Manjaro. Odpowiada mi to. Dla mnie ta dystrybucja jest kompromisem pomiędzy stabilnością a świeżością oprogramowania. Arch Linux ma świetną dokumentację ale niestety nie jestem aż tak zaawansowanym użytkownikiem Linuxa by stawiać go od zera i konfigurować w nim w zasadzie każdą rzecz.

W zasadzie deweloperzy nie mają czasu na optymalizację kodu, więc nie dziwie się, że Manjaro jest odrobinę zasobożerny. Nie przeszkadza mi to.

Odnośnie Twojego linku porównującego Manjaro do Bridge pod względem obciążenia pamięci:
- Jest to chyba nieaktualny wpis z 2012 roku, mamy prawie końcówkę 2013 roku.
- Bridge ma większe zapotrzebowanie na CPU.
- Testowano systemy 32-bitowe (mam 64-bitową wersję).
- Wychodzę z założenia, że wolna pamięć RAM to zmarnowania pamięć RAM ;) Różnica 30 MB dla XFCE i około 100 dla KDE 4.9 to nie tak dużo ;)
- Tylko XFCE i OpenBox są oficjalnie wspierane przez deweloperów Manjaro. Wydania społeczności dystrybucji wydają obrazy ISO z innymi środowiskami graficznymi (wspominam o tym we wpisie).
Pozdrawiam.

FadeMind   9 #31 25.09.2013 21:40

@mikolaj_s
Mój błąd - powinienem być bardziej precyzyjny w formułowaniu zarzutów pod adresem Ubuntu. Co do Twojej teorii spiskowej dziejów, to niestety się mylisz. Po prostu deweloperzy Dropboxa i GNOME nie mogą dojść do ładu i składu gdzie Drobpox gryzie się z Nautilusem i trzeba po prostu czekać na aktualizację.
@roobal
Deweloperzy Debiana i openSUSE wydają stabilne wersje w dłuższych odstępach czasu, więc po kilku miesiącach użytkowania pakiety stają się przestarzałe. Oczywiście dla kogoś ceniącego bezpieczeństwo i stabilność (oraz tolerującego niezałatane wykryte błędy) wybiera takie dystrybucje. To nie tyle gonitwa za numerkami a podnoszenie jakości kodu i bezpieczeństwa.
@command-dos
Czysty Arch to poligon - fakt. Manjaro posiada trzystopniowy system repozytoriów, więc nie ma właściwie szans na to by do stabilnej wersji przedostała się jakaś niestabilna wersja oprogramowania. Oczywiście rzadkość aktualizacji (najwyżej 2x w miesiącu) sprawia, że trzeba czekać, ale to nie problem.

Frankfurterium   10 #32 25.09.2013 21:44

Dla mnie osobiście kilkudniowy-do dwóch tygodni bufor czasowy między repozytoriami Archa i Manjaro jest jak najbardziej pożądany. Opowieści o padaniu Archa po każdym apdejcie są przesadzone, ale mimo wszystko zdarzyła się sytuacja, przez którą w Archu dostałbym paniki jądra (któraś wersja kernela 4.10 + sterowniki Broadcoma), a Manjaro spokojnie przeczekał do poprawek.

A to, że o Manjaro mało kto słyszał... W rankingu Distrowatch plasuje się na dziewiątej pozycji - tuż przed Archem.

Frankfurterium   10 #33 25.09.2013 21:46

@FadeMind
"openSUSE wydają stabilne wersje w dłuższych odstępach czasu, więc po kilku miesiącach użytkowania pakiety stają się przestarzałe."

http://en.opensuse.org/Portal:Tumbleweed

FadeMind   9 #34 25.09.2013 21:51

@Frankfurterium
Tumbleweed porównać można do Debiana Testing. Niby wszystko działa, ale kolejne wydanie polecenia:
sudo zypper ref && sudo zypper dup może się zatrzymać przy problemach z zależnościami - przerabiałem temat.
"A to, że o Manjaro mało kto słyszał... W rankingu Distrowatch plasuje się na dziewiątej pozycji - tuż przed Archem."
W Polsce forum Manjaro jest mało znane i z tego co widzę to tam prawie nic się nie dzieje. Distrowatch nie jest do końca obiektywne.

Frankfurterium   10 #35 25.09.2013 22:09

Zabawa takimi poleceniami prawdopodobnie kiedyś źle się skończy i na "zwykłym" Suśle. Jak któryś z devów czy tam moderatorów forum napisał "SUSE to nie Ubuntu, zyppera używaj po su, nie z sudo". dup też powinno używać się świadomie przy zmianie repozytoriów, bo prędzej czy później z zależnościami będziemy mieli nie kłopoty, tylko zwyczajny śmietnik, gdzie każdy pakiet będzie pochodził od innego dostawcy.

Mnie od Tumbleweed odstręczyło jedynie po macoszemu traktowanie własnościowych sterowników graficznych - nikt nie gwarantuje, że z kolejnymi wersjami kerneli będą wychodziły dostosowane do nich sterowniki.

falmic   9 #36 25.09.2013 22:50

Powiem szczerze, dystrybucja ma zbyt wiele śmieci w sobie. Podwójny bluetooth, problemy z pomniejszymi pakietami (ale może to wina community build ze środowiskiem MATE - bo reszta DE jest be).

Ja osobiście odradzam tą dystrybuję (i inne wynalazki jak np Minta), bo postawienie archa, nawet dla laika, to kwestia max 3 godzin (łącznie z trybem graficznym i tak dalej). A zawsze będę uważać, że "main" dystrybucja zawsze będzie górować nad dystrybucjami na niej bazującymi.

eimi REDAKCJA  17 #37 25.09.2013 23:10

Miałem kilka niemiłych przygód z innymi od-Archowymi dystrybucjami, mianowicie Cinnarchem i Chakrą... i dzisiaj raczej już nikomu nie polecę używania takich cudów. Lepiej się trzymać normalnego Archa i Arch Way, a jak ktoś chce gotowy desktop bez problemów - cóż, moja żona ma OpenSUSE teraz i jest zadowolona (Excel jej dobrze działa i seriale może oglądać, czego więcej chcieć? :))

  #38 25.09.2013 23:16

Ostatnio testuję właśnie Manjaro i bardzo fajnie się sprawuje. falmic nie znalazłem jak twoich problemów ale właśnie to tak jest jak używa się czegoś nie ofcjalnego.
Akurat dla laika to bardziej Manjaro albo Antergos bo któremu laikowi będzie się chciało stawiać system 3 godziny. To nawet Slacka czy Debiana tyle się nie instaluje.

  #39 26.09.2013 00:05

Polecam Cr OS Linux, bardzo łatwy w obsłudze i z obsługą Google Drive.

  #40 26.09.2013 07:36

@Roobal
'Po co komu najnowsze wersje pakietów?'
Wiesz, to zależy. Jeśli serwer, to może najnowsze wersje pakietów nie są pożądane, ale co innego desktop. Jeśli najnowsze pakiety na desktop oznaczałyby pakiety pełne błędów i "dla testerów" to też bym był przeciwko, ale nie znoszę sytuacji, kiedy nowa, fajna wersja aplikacji pojawia się do pobrania na stronie producenta a w repozytoriach jest wersja o kilka numerków wcześniejsza. Manjaro, podobnie jak Arch, ma w repozytoriach nowe, stabilne wersje aplikacji niezwłocznie po wydaniu ich przez producenta. Poza tym, przez długi czas użytkowania Manjaro, a wcześniej Archa nie doświadczyłem niedogodności spowodowanych niestabilnym działaniem systemu. Oczywiście, osobna sprawa to kwestia upgrade systemu. Tu trzeba uważać, jak w każdym systemie rolling release. Ale, jak to opisał Command-Dos, trzeba czytać porady na stronie producenta systemu, na co zwrócić uwagę np. że nastąpiła przebudowa w drzewie katalogów i nie należy używać flagi --force, aby przymusić pacmana do upgradu.

--
O chakrze też słyszałem, że ludzie mają z tą dystrybucją problemy. Używam manjaro od dłuższego czasu i problemów jak na razie brak, jak w OpenSuse. Dla mnie ważna jest szybkość i responsywność systemu.
Manjaro jest porównywalnie szybkie jak Arch i Slackware. Używałem przez krótki czas Bridge, ale jakoś mi nie podpasował - co jakiś czas pojawiały się jakieś niedoróbki. Ciekawy jest także ArchBang.

mulp   4 #41 26.09.2013 08:29

oh manjaro manjaro ... uzywam od prawie ich poczatkow, ....

PAMPKIN   11 #42 26.09.2013 09:12

Poczytałem: post, komentarze i zawartość linków i wydaje się manjaro ciekawą propozycją na desktop (sprawdzę) dużo ciekawszą niż np.: netrunner, który z początku mnie bardzo zaintrygował, ale okazał się nie tym co tygrysy lubią najbardziej.

BTW
Panowie/Panie co widzicie na tablecie (jaki system zamiast W8.1)?

que_pasa   9 #43 26.09.2013 14:26

linuks jak linuks, co za różnica jaka dystrybucja. mi ostatnio spodobała sie fedora

falmic   9 #44 26.09.2013 17:18

@d3xt3r (niezalogowany)

Link do buildów community jest dostępny z poziomu samej strony Manjaro.
Gdyby od ręki zrobili wersję z MATE, to nie musiał bym pobierać tych od community ;]
A nie będę specjalnie ściągać wersji np z XFCE, żeby potem doinstalować MATE, to się mija z celem i tworzy śmieci w systemie.
A NET Edition nie jest żadnym rozwiązaniem, bo to samo mam na dzień dobry w Archu (po 20 minutach bawienia się z instalatorem) ze wszystkimi przewagami jakie ma arch nad manjaro w tej wersji.

adam01   5 #45 27.09.2013 09:59

Istnieje coś takiego jak Debian TESTING - polecam... . Posiada nowsze pakiety i w odróżnieniu od STABLE żyje... jest aktualizowany o coś więcej niż tylko poprawki bezpieczeństwa.

MrBeckham666   19 #46 27.09.2013 13:40

sprawdzałem testowałem te dystro rzeczywiście z niczym nie miałem problemów.

zanim coś tam trafi do stabilnej wersji jest naprawde dobrze sprawdzone.

MrBeckham666   19 #47 27.09.2013 13:41

ale moge równiez dodać że fedora się sporo poprawiła nie razi tak błędami jak kilka lat temu.

falmic   9 #48 30.09.2013 07:10

Arch + AUR > Debian Testing :p

falmic   9 #49 30.09.2013 07:10

Arch + AUR > Debian Testing :p

roobal   16 #50 04.10.2013 00:59

@FadeMind

"Deweloperzy Debiana i openSUSE wydają stabilne wersje w dłuższych odstępach czasu, więc po kilku miesiącach użytkowania pakiety stają się przestarzałe. Oczywiście dla kogoś ceniącego bezpieczeństwo i stabilność (oraz tolerującego niezałatane wykryte błędy) wybiera takie dystrybucje. To nie tyle gonitwa za numerkami a podnoszenie jakości kodu i bezpieczeństwa."

W Debianie stabilnym pojawiają się aktualizacje, dotyczące właśnie bezpieczeństwa, tzn. jeśli ktoś zgłosi błąd, jest on łatany, a paczka jest aktulizowana. Nie trzeba mieć najnowszych pakietów, aby mieć załatany kod. Poza tym dana aplikacja posiada okres wsparcia, w Debianie może ona być 4 wersje do tyłu, ale jeśli posiada wsparcie autora, będzie ona łatana.

roobal   16 #51 04.10.2013 01:02

@sarc60

Jeśli nowsza wersja nie wprowadza żadnych dodatkowych funkcjonalności itp. to nie widzę sensu gonienia za najnowszymi numerkami wersji.

olszam   5 #52 05.11.2013 15:47

zastanawiam się nad manjaro bo potrzebuję system mocno stabilny beż żadnych konfliktów z plikami 32 a 64 bitowymi, normalnie działające bumblebee(nie jak w ubuntu gdzie po uruchomieniu kompa już x.org nie chce działać, w debianie też tak się działo a w fedorze było ok), wine(miałem pewne problemy w fedorze bo jakieś konflikty z bibliotekami 32 bitowymi miała no i coś w repo nie było tych nowszych plików), mało zasobożerny.

Sinngel   4 #53 17.01.2014 13:36

@FadeMind Chciałem zobaczyć co to za cudo to Manjaro.Pobrałem,zainstalowałem i owszem jest szybko.Od kilku lat instaluję Gruba nie w MBR jak ma domyślnie Manjaro i żadnej innej opcji,ale na partycji boot lub systemowej.Potem GAG uruchamia poszczególne systemy.Ale niech będzie zainstalowałem w MBR.System jest bardzo surowy,brak ładnych czcionek,trzeba by przenosić FreeSens z Ubuntu(do susła też przenosiłem)Brak Plymoutha.Pierwsze wrażenia są takie jakby ktoś na kolanie zrobił ten system i po pijaku.Próbowałem zainstalować Nvidię i owszem znalazło Kernel z Nvidią.Po restarcie sterownik Nvidii nie pracował.Odnośnie Kubuntu,Ubuntu i pchodnych,to przyjdź do mnie a pokażę Ci jak go zainstalować i skonfigurować.U mnie i na Ubuntu i na Kubuntu Dropbox hula aż miło i cała reszta aplikacji chmurowych.Faktycznie wszystkie dystrybucje ..buntu x.10 są trochę niedorobione.Szkoda że skończyło się wsparcie dla 13.04,bo był the best,lepszy od 12.04.Manjaro to odpowiednik Ubuntu 6.06.

Sinngel   4 #54 29.01.2014 15:45

Zainstalowałem to cudo i powiem tak,nie umywa się do Kubuntu czy Ubuntu.Wygląda jak system zrobiony przez 12 latka.Jest nie tylko nie szybszy,ale wręcz wolniejszy.Pod względem wyglądu i funkcjonalności jest taki jak pierwsze wersje Ubuntu bez urągania Ubuntu.Naprawdę fajne systemy,które już na starcie zachwycają to jest świętej pamięci Pear OS i Elementary OS.Manjaro ma jeszcze długą drogę przed sobą.Nawet nie można normalnie ustawić czcionek,tylko trzeba tworzyć i edytować pliki,żeby renderowanie czcionek było.KDE kiepsko wygląda na Manjaro,XFCE to już jest w ogóle porażka,namiastka serwera graficznego.Jedny słowem jest to cofnięcie się w czasie do roku 2006.

Sinngel   4 #55 30.01.2014 10:55

Odszczekuję wszystkie krytyczne uwagi na temat Manjaro.Bawię się Manjaro z XFCE,który chodzi faktycznie szybko i coraz bardziej mi się podoba.Mam problem z właczeniem kostki,która składa się z dwóch płaszczyn i nie jest kostką.PSM na przełączniku pulpitów nic nie daje.Compiz działa płynnie i bez zająknięcia.Same zainstalowały mi się najnowsze sterowniki Nvidii.Poprawiły się czcionki i jest prawie tak ładnie jak na Ubuntu,Kubuntu a nawet Pear OS.

  #56 24.03.2014 01:32

witam mam prosbe da sie zmienic wyglad menu tego rozwijanego na jakis prosty ?? jestem poczatkujacy z tym systemem pozdrawiam

  #57 11.05.2014 00:21

Ostatni w miarę stabilny Ubunciak to 11.04 Natty narwhal był, a potem jakieś ścierwo się z niego zrobiło i jest coraz z nim gorzej, za dużo eksperymentują i syf w bibliotekach jest straszny, a najgorzej to jest z wersjami LTS, mulą i do tego strasznie się sypią.

  #58 16.11.2014 18:21

@FadeMind: Spróbuj z //link.pl w [url] powinno być
[url]//link.pl[/url]

grzcie2083   1 #59 07.03.2015 08:35

Moja dystrybucja to Manjaro Linux 3.18.7-1 , ostatnia aktualizacja 28.02.2015 r.
I tu zaczęły się schody bo po restarcie mam taki komunikat
starting version 218
ManjaroRoot: clean ,270571/4694016 files , 3200151/18776064 bloks
Sam system jest uruchomiony tak pokazują poszczególne ekrany
Moja dyskusja na ten temat jest tu:
http://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,750.0.html i tu
http://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,760.0.html

Czy możecie pomóc?
Pozdrawiam
Grzegorz

FadeMind   9 #60 07.03.2015 16:50

@grzcie2083: Proszę stworzyć nowy temat na forum https://forum.manjaro.org/index.php?board=11.0 - możesz tutaj opisać problem w języku polskim.