Fall Creators Update naprawia błąd alokacji pamięci API DirectX

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Do użytkowników Windowsa 10 trafia od wczoraj najnowsza wersja systemu, aktualizacja Fall Creators Update. Oprócz zmian związanych ze stylistyką interfejsu, nowy Windows rozwiązuje także wiele wykrytych wcześniej błędów. Jednym z nich jest uciążliwa dotychczas alokacja pamięci przez API DirectX.

Problem ciągnął się od lat i dotyczył już Windowsa 8. Microsoft zmienił wówczas sposób obliczania dostępnej pamięci dla gier, sztucznie ograniczając maksymalny przydział do 4 GB. Co istotne, pomimo iż teoretycznie chodzi wyłącznie o pamięć graficzną, w praktyce alokowana była także część RAM-u, toteż ograniczenie mogło być zauważalne także dla osób dysponujących kartami graficznymi o mniejszej niż 4 GB pamięci.

W związku z ograniczeniem, za wzór często podawany był Windows 7, gdzie podobny problem z punktu widzenia użytkowników nie występował. Szczegóły na ten temat przedstawił serwisowi Neowin Jesse Natalie z zespołu Direct3D w Microsofcie i jak się okazuje, pomimo pozornego braku problemów, wówczas również występowały błędy i nieprawidłowe obliczanie wielkości dostępnej pamięci:

To API było dostępne w Windowsie 7, jednak nie zachowywało się właściwie w przypadku kart graficznych z pamięcią większą od 4 GB. W Windowsie 8 zauważyliśmy, że zdarzają się przepełnienia niektórych wartości 32-bitowych w API, staraliśmy się więc to zjawisko załagodzić i ograniczyć.

Ostatecznie jednak dopiero teraz, w Fall Creators Update udało się stworzyć stosowną poprawkę, dzięki której API potrafi właściwie obliczać wielkość dostępnej pamięci. Niestety, jak poinformował Natalie, szansa na pojawienie się tej samej łatki w Windowsie 8.1 jest niewielka. Jako ciekawostkę warto dodać, iż Natalie dowiedział się o całym problemie kilka miesięcy temu na Reddicie.

© dobreprogramy