Fałszywe oferty pracy na LinkedIn – tak oszuści rozsyłają malware

Fałszywe oferty pracy na LinkedIn – tak oszuści rozsyłają malware

Fałszywe oferty pracy na LinkedIn – tak oszuści rozsyłają malware
Piotr Urbaniak
26.02.2019 17:42

Cyberprzestępcy wykorzystują należącą do Microsoftu platformę LinkedIn, aby rozsyłać software kradnący dane. Taką informację ujawnili badacze bezpieczeństwa z Proofpoint.

Podstawowe narzędzie złodziei stanowi backdoor More_eggs, napisany w języku JavaScript, który jest rozsyłany poprzez makro zaszyte w pliku pakietu Office. Otwierając taki dokument, ofiara pobiera wspomnianego backdoora i tym samym udostępnia zawartość komputera napastnikom.

Modus operandi opiera się na fałszywych ofertach pracy w serwisie LinkedIn. Cyberprzestępcy czekają na kandydatury, a następnie podsyłają adres URL witryny, gdzie rzekomo znajduje się więcej szczegółów na temat zatrudnienia. Jak ujawnia Proofpoint, często stosują przy tym loga i motywy charakterystyczne dla znanych firm. Zdobywszy zaufanie, doprowadzają do pobrania pliku.

Oszustwo szyte na miarę

  • – Ci oszuści dostarczają bardzo przekonujących przykładów nowych podejść w tej dziedzinie. Korzystają z metod ekstrakcji danych, wielowektorowych i wieloetapowych kontaktów z odbiorcami, spersonalizowanych przynęt i innych, rozmaitych technik w celu rozprowadzenia downloadera More_eggs, który z kolei może dystrybuować złośliwe oprogramowanie w oparciu o dane uzyskane w procesie profilowania ofiar –* czytamy w raporcie Proofpoint.

Jak się chronić? Specjaliści radzą, aby nie otwierać żadnych odnośników, wobec których nie mamy 100 proc. pewności, że są wiarygodne i bezpieczne. (Nic nowego nie powiedzieli).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)