Fałszywe powiadomienia rzekomo od UPS

Strona główna Aktualności

O autorze

W skrzynkach pocztowych użytkowników z Polski i nie tylko zaczęły pojawiać się fałszywe maile pochodzące rzekomo od firmy kurierskiej UPS Packet Service. Zawierają one w załączniku zainfekowane koniem trojańskim pliki, które po otworzeniu przez użytkownika pobierają na jego komputer złośliwe oprogramowanie.

Wspomniane maile zawierają następującą treść - Dzień dobry, niestety nie możemy dostarczyć Państwa przesyłki wysłanej 1 lipca, ponieważ adres odbiorcy nie istnieje. Prosimy o wydrukowanie potwierdzenia nadania przesłanego w załączniku tego maila - wraz z nim będą Państwo mogli odebrać od nas nadaną paczkę. W obiegu pojawiła się także anglojęzyczna wersja tej wiadomości. W jej załącznikach tych wiadomości znajdziemy pliki o rozszerzeniu ZIP, które w większości przypadków są archiwami RAR. Po rozpakowaniu wspomnianego pliku i otworzeniu jego zawartości uruchamiany jest mechanizm, który pobiera i infekuje komputer ofiary szkodliwym oprogramowaniem.

Pomimo, iż producenci oprogramowania antywirusowego pracują już nad przygotowaniem sygnatur, pozwalających na identyfikację i blokadę wirusa, to podobnie jak w innych przypadkach tego typu zaleca się użytkownikom nie otwieranie plików, którego pochodzenia nie są pewni. Tego typu zachowania pozwolą się ustrzec przed zagrożeniami, które pozostają jeszcze nieznane aplikacjom zabezpieczającym.

© dobreprogramy