reklama

Fałszywy alarm antywirusów CA

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Użytkowników oprogramowania antywirusowego Computer Associates spotkała w tym tygodniu niemiła niespodzianka, gdy niektóre pliki systemowe Windows XP nagle zaczęły być traktowane jako wirusy.

Sprawa wyszła na jaw po licznych publikacjach na forum CA, gdzie zdenerwowani użytkownicy zaczęli domagać się wyjaśnień. Z podawanych przez nich informacji wynika, że za niebezpieczne uznawane były pliki pochodzące z Service Packa 3 do systemu Windows XP oraz pliki zewnętrznej aplikacji Cygwin. Wykrywane zagrożenie to rzekomo wirus Win32/AMalum.ZZOSC. Użytkownicy twierdzili, że pliki były przez CA usuwane. Szczęśliwie sprawę udało się szybko opanować - CA oprócz przeprosin na forum opublikowało uaktualnione definicje wirusów oznaczone numerem wersji 6606, które są wolne od opisywanego problemu. Poza tym pliki tak naprawdę nie były usuwane, tylko przenoszone do kwarantanny, więc po aktualizacji definicji można je łatwo przywrócić.

To już nie pierwszy raz, kiedy oprogramowanie antywirusowe wykrywa komponenty systemowe jako wirusy. To czasami po prostu się zdarza i nie dotyczy tylko jednego producenta. W przypadku CA poprzednio podobna sytuacja miała miejsce w 2006 roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić