reklama

Fatalna aktualizacja antywirusa: pliki Windowsa uznane za trojany

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Antywirus Webroot SecureAnywhere nie należy do szczególnie popularnym w naszym kraju programów, ale w skali całego świata nie wypada najgorzej, ma przynajmniej 30 mln użytkowników, co jak na płatne narzędzie jest wynikiem bardzo dobrym. Po okropnej wpadce producenta może być jednak trudno ich wszystkich utrzymać. Jedną błędną aktualizacją popsuto bowiem tysiące systemów, przypominając, jak wielką władzę nad systemem operacyjnym sprawują antywirusy w świecie Windowsa.

Cała sprawa brzmi jak złośliwy atak, jednak firma nie przyznaje się do działań stron trzecich i mówi tylko o „błędzie”. Wczoraj, przez 15 minut dostępna była aktualizacja sygnatur, w której dziesiątki kluczowych plików systemowych zostało oznaczonych jako złośliwy W32.Trojan.Gen. Oznaczono też dziesiątki serwisów internetowych jako strony phishingowe – wśród nich Facebooka.

W ciągu tych 15 minut aktualizację pobrały dziesiątki tysięcy klientów, w końcu antywirusy zwykle aktualizują się same. Z bazą wirusów, która została zaktualizowana, program przystąpił do pracy i przeniósł dziesiątki plików systemowych do kwarantanny. To wystarczyło, by załatwić Windowsa.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, póki co rozwiązano tylko problem z blokowaniem Facebooka. Póki co naprawienie systemów wchodzi w grę jedynie poprzez webową konsolę i zdalne zarządzanie politykami grup, tak by wyciągnąć pliki z kwarantanny – coś, co raczej niezbyt przyda się indywidualnym użytkownikom i małym firmom.

Co gorsze, wielu użytkowników zgłasza, że serwery Webroota działają bardzo powoli lub nie działają w ogóle. Producent tłumaczy to niespodziewanym wzrostem obciążenia i namawia do ponownego wypróbowania. Powodzenia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama