reklama

Fatalne wyniki testów kompatybilności ODF w Office 2007 SP2

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka miesięcy temu Rob Weir opublikował na łamach swojego bloga wyniki ciekawych eksperymentów z kompatybilnością arkuszy kalkulacyjnych w formatach ODF. Sprawdzał, jak w teorii i praktyce wygląda przenoszenie dokumentów między OpenOffice 2.4, Google Spreadsheets, KOffice KSpread 1.6.3, IBM Lotus Symphony 1.1 oraz Office 2003 z wtyczkami ODF od Suna i CleverAge.

Od tego czasu sporo się zmieniło - wtyczki CleverAge i Suna doczekały się wersji 3.0, OpenOffice doczekał się wersji 3.01, pojawił się KOffice 2.0 RC 1 no i w końcu, Microsoft wydał Service Packa 2 dla Office 2007, który zapewnia wsparcie dla formatu ODF. Tak przynajmniej twierdzi Microsoft i Rob postanowił to wnikliwie sprawdzić.

Rezultat kolejnych eksperymentów z nowymi wersjami pakietów biurowych nie pozostawia wątpliwości - mimo, że Office 2007 z SP2 potrafi przeczytać dokumenty w formacie ODF, w praktyce jednak wczytywane i zapisywane arkusze ODF pełne są błędów oraz brakujących danych. Rob ze szczegółami opisuje techniczne powody tych problemów, udostępnia też przykładowe dokumenty na podstawie których samemu można sprawdzić, co działa a co nie. Rob zauważa też, że znacznie lepiej radzą sobie wtyczki Suna oraz CleverAge, niż natywne wsparcie zapewniane przez Microsoft, które nie zapewnia praktycznie żadnego poziomu interoperacyjności z innymi pakietami biurowymi. Ciekawe, jak wygląda to w przypadku dokumentów innych aplikacji biurowych, jak Word czy PowerPoint...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama