Fedora 19 wydana na czas, ze wsparciem dla druku 3D i bez MySQL-a

Strona główna Aktualności

O autorze

Tym razem kot Schrödingera okazał się żywy: doczekaliśmy się kolejnego wydania (tym razem bez opóźnień) może nie najpopularniejszej, ale na pewno jednej z najbardziej innowacyjnych dystrybucji Linuksa – Fedory, której wersja 19 nosi właśnie nazwę kodową „Schrödinger's Cat” i jak żaden inny system operacyjny ma udowodnić, że zwinność ma znaczenie. Jak to opisał szef projektu, Robyn Bergeron, od wysokopoziomowych funkcjonalności dla chmur i infrastruktury wirtualizacyjnej do przenośności na poziomie procesów i maszyn wirtualnych na samym dole, Fedora 19 zawiera najnowsze technologie zapewniające skalowalność, odporność i elastyczność, które są tak istotne w świecie technologii coraz bardziej skupionym na szybkim dostarczaniu rozwiązań, usług i informacji.

Tyle wypowiedzi menedżerskich, a co w rzeczywistości przynosi ta ciekawa dystrybucja? Jądro systemu to Linux 3.9, domyślnym pulpitem jest GNOME 3.8.3 (dostępna jest m.in. wersja z KDE 4.10, zawierającym m.in. nowe mechanizmy drukowania i konfiguracji ekranów). Jak można się spodziewać, znajdziemy tu też standardowy zestaw opensource'owych aplikacji: Firefoksa 21, Thunderbirda 17, LibreOffice 4.10 i GIMP-a 2.8 – a do tego kilkanaście tysięcy innych pakietów w repozytoriach. Wśród nich warto wspomnieć o MariiDB, która jest teraz standardową bazą danych w Fedorze, w pełni zastępując MySQL. Podobnej zmiany możemy więc się spodziewać w przygotowywanym wydaniu RHEL 7, dla którego Fedora jest poligonem doświadczalnym.

Tym, czego wcześniej w Fedorze nie było (a i w innych systemach raczej się nie spotyka) jest zestaw oprogramowania do projektowania i druku 3D, z narzędziami takimi jak OpenSCAD, Sfact czy Repetier, a także niezbędnymi sterownikami do najpopularniejszych modeli drukarek 3D. W dziedzinie druku 2D też się coś zmieniło. Dla demona CUPS standardowym formatem wydruku jest teraz PDF, a nie PostScript – przyspieszyć ma to drukowanie o nawet 50%. Z kolei wbudowane w system wsparcie dla sfederowanych usług VoIP pozwala na nawiązywanie połączeń głosowych równie prosto, jak wysyła się e-maile (łącząc się z adresami w formacie nazwaużytkownika@domena przez XMPP/Jabbera).

Programiści otrzymali mechanizm „asystentów” – Developer Assinstant, mający służyć do szybkiego budowania i konfigurowania środowisk deweloperskich dla różnych języków, tak by ułatwić życie zarówno osobom początkującym jak i doświadczonym. Dostępni są asystenci dla takich języków jak C/C++, Ruby, Python, Perl, PHP, Java i JavaScript. Poszczególne języki zostały zaktualizowane do najnowszych wersji – dostępne jest PHP 5.5, Ruby 2.0, framework Node.js 0.10, a nawet w wersji tech preview OpenJDK 8. Fedora 19 przynosi też platformę chmurową OpenShift Origin Red Hata, dzięki można uruchomić sobie własną chmurę dla aplikacji, pod względem możliwości nie ustępującą temu, co oferuje Red Hat (poza oczywiście wsparciem technicznym). Dla tych, którzy wolą zwykłe chmury IaaS (czyli normalne wirtualne serwery z normalnymi serwerowymi systemami), dostępna jest platforma OpenStack Grizzly.

Więcej informacji znaleźć można w dokumentacji tego wydania, a obrazy nośników instalacyjnych dostępne są do pobrania pod adresem fedoraproject.org/get-fedora. Wersja Live dla 64-bitowej architektury x86-64 (z desktopem GNOME) zajmuje 951 MB.

Pierwsze wrażenia obcowania z Fedorą 19? Widać, że instalator Anaconda został znacznie poprawiony w stosunku do Fedory 18 (gdzie naprawdę go popsuto). Znacznie szybciej działają też operacje na pakietach – nowy RPM 4.11 jest wydajniejszy, zajmuje mniej pamięci i lepiej wykrywa potencjalne konflikty przy instalacji oprogramowania. Jeśli zaś mieliście wcześniej problemy z modemami 3G, to nowy ModemManager przynosi ich ulepszone wsparcie, szczególnie dla urządzeń działających w wielu trybach.

© dobreprogramy

Komentarze